Bosanskohercegovačko društvo se neprestano razvija, raste i suočava sa novim izazovima. Ipak, temeljne vrijednosti koje ga čine funkcionalnim – pravda, jednakost, solidarnost i povjerenje – suočavaju se sa ozbiljnim prijetnjama. Jedan od najopasnijih faktora koji ugrožavaju stabilnost društva danas jesu kriminal i korupcija. Ovi negativni fenomeni ne samo da podrivaju temelje države, već direktno utiču na svakodnevni život građana i građanki, uništavaju povjerenje u institucije i izazivaju moralnu i socijalnu dezintegraciju. U kontekstu naše domovine, Bosne i Hercegovine, korupcija i kriminal su postali način vladanja.
Bosna i Hercegovina je suočena s dubokim političkim i društvenim problemima, u velikoj mjeri uzrokovanim dubokom korupcijom i organizovanim kriminalom. Dok su svi dijelovi društva pogođeni, političke elite koje kontrolišu ključne državne institucije često su umiješane u nelegalne aktivnosti.
Korupcija je posebno izražena u javnim nabavkama, projektima finansiranim od strane međunarodnih organizacija, pa čak i u pravosudnom sistemu. Kombinacija politika „kontrole jednog čovjeka“ i podobnosti stvara situaciju u kojoj oni na vlasti ostvaruju ličnu korist, dok ostatak društva trpi zbog nedostatka javnih usluga i ekonomske stagnacije.
Kriminal, kao što su organizovani kriminal i korupcija u policiji i pravosuđu, dodatno destabilizuje situaciju. U tom kontekstu, kriminalne grupe postaju sve jače jer političke stranke ne žele da se suoče sa njihovim djelovanjem, a ponekad i aktivno sarađuju sa njima kako bi održale svoj uticaj u vlasti.
Milorad Dodik, politički lider iz Republike Srpske, postao je ključni faktor u političkoj destabilizaciji Bosne i Hercegovine. Njegovo djelovanje, pokušaji sloma državnih institucija i podjele zemlje, duboko su povezani sa širim trendom političke krize koja se odvija u zemlji. Dodik je više puta koristio svoju poziciju da ospori autoritet državnih institucija, a najnoviji potezi, uključujući potpisivanje ukaza o proglašenju zakona kojima se zabranjuje djelovanje Suda i Tužilaštva BiH, SIPA-e i VSTV-a BiH na području RS-a, dodatno su podstakle nesigurnost.
Dodikove akcije nisu samo politički manevri – one direktno ugrožavaju opstanak države. Njegovo djelovanje izaziva duboku podjelu među građanima i građankama, naglašavajući etničke razlike, dok istovremeno ometa reforme koje su nužne za stabilnost države i put Bosne i Hercegovine ka Evropskoj uniji i NATO-u. Dodikova stalna antagonizacija prema međunarodnim faktorima i pokušaj podrivanja Dejtonskog sporazuma je stavila Bosnu i Hercegovinu na ivicu političkog kolapsa i postojanja.
U ovom kontekstu, Dodikova politika postaje još jedan simptom šireg problema – političke korupcije koja je duboko ukorijenjena u Bosni i Hercegovini, te kriminalizacije političkih institucija koje omogućavaju moćnicima i moćnicama poput njega da nastave sa svojim destruktivnim djelovanjem.
Dodikov politički udar na Bosnu i Hercegovinu ne bi bio moguć bez postojanja sistema koji mu omogućava takvo ponašanje. Korupcija na visokom nivou, koja je duboko ukorijenjena u političkom sistemu ove zemlje, omogućava Dodiku i njegovim saveznicima da preuzmu kontrolu nad ključnim resursima i institucijama čime ostvaruju političke i ekonomske prednosti na štetu građana i građanki. Kriminalne aktivnosti koje su povezane s političkim elitama samo pogoršavaju ovu situaciju jer stvaraju mreže u kojima je teško razdvojiti legalne i ilegalne interese.
Kada Dodikov režim koristi nacionalističku retoriku da bi prikrio svoje stvarne političke i ekonomske interese on zapravo dodatno potkopava temelje društva. On zloupotrebljava etničke tenzije kako bi održao svoju moć, dok su istovremeno njegovi saveznici uključeni u korupcijske skandale i ilegalne radnje. Ovaj “paralelni sistem” koji se stvara kroz korupciju i kriminal podržava ideju raspada države i destabilizuje postojanje suvereniteta Bosne i Hercegovine.
Kada krivci prolaze nekažnjeno, a svi oni koji pokušavaju da sprovedu pravdu bivaju zastrašeni ili potkupljeni, posljedice nisu samo pravne prirode. U Bosni i Hercegovini, gdje se mnogi politički lideri često suočavaju s optužbama za kriminal i korupciju, dolazi do ozbiljne moralne dezintegracije društva. Građani i građanke, koji su svjedoci svakodnevne borbe za opstanak, sve više gube povjerenje u institucije jer vide da moćnici i moćnice na vlasti igraju prema sopstvenim pravilima i bez odgovornosti.
Kada Dodik i drugi političari i političarke koriste institucionalnu moć za ostvarivanje lične koristi, to stvara osjećaj bespomoćnosti među građanima i građankama. Dodatno, stalne političke i etničke podjele izazvane njihovim djelovanjima samo povećavaju jaz između različitih društvenih grupa, dok pravi problemi – kao što su nezaposlenost, siromaštvo i obrazovanje – ostaju zanemareni.
Nećemo dozvoliti raspad bosanskohercegovačkog društva
U trenutku kada se Bosna i Hercegovina suočava s mogućnošću političkog i institucionalnog raspada važno je da mi građani i građanke, kao i međunarodna zajednica, prepoznamo stvarnu opasnost. Ne smijemo dozvoliti da korupcija, kriminal i politička manipulacija postanu dominantne sile koje će upravljati sudbinom ove zemlje.
Kako bi društvo bilo stabilno pravda mora biti na prvom mjestu, a institucije moraju raditi za dobrobit svih građana i građanki bez obzira na njihovu etničku ili političku pripadnost. Ne smijemo dozvoliti da političari i političarke nastave sa svojim destruktivnim djelovanjem.
Borba protiv kriminala, korupcije i pokušaja uništenja Bosne i Hercegovine postaje ključno pitanje za opstanak Bosna i Hercegovine kao jedinstvene države. Dragi moji sugrađani, drage moje sugrađanke iz reda srpskog, bošnjačkog, hrvatskog, romskog, jevrejskog i drugih naroda – stanimo jedni uz druge i spasimo našu budućnost.