Dok se na višim nivoima politike čini sve kako bi se poticala i dezintegracija države i razaranje društvenog tkiva zbog političkih i mutnih poslovnih razloga, u isto vrijeme na lokalnom nivou ljude zbližavaju njihovi zajednički problemi. U sjeni nekih bučnih, ostrašćenih, vulgarnih i besmislenih diskusija od kojih građani mogu imati samo štetu, na potpuno drugačiji način – tiho, u prijateljskom duhu, pristojno i sa jasnim ciljem su se u Loparama okupili građani i predstavnici vlasti iz većeg broja lokalnih zajednica kako bi izrazili protivljenje ugrožavanju svoje životne sredine.
„Dok su politički lideri koncentrisani na političke obračune, prirodni resursi i rudarenje litija prolaze gotovo nezapaženo. Ovaj politički vakuum, u kojem se javnost skreće sa stvarnih, dugoročnih pitanja u korist trenutnih političkih igara, predstavlja ozbiljnu opasnost. Na područjima poput Lopara, gdje se planira otvaranje rudnika, ekološke i društvene posljedice mogu biti katastrofalne“, naglasila je FTV u prilogu o jučerašnjem skupu u Loparama na kojem se okupio veliki broj građana ovog mjesta, kao i susjednih Bijeljine, Čelića i Tuzle.

Povod okupljanja bio je da se ponovo izrazi neslaganje sa planovima za eksploataciju litijuma na Majevici, budući da su građani ovih lokalnih zajednica nedavno saznali kako je sredinom februara kompanija ArCore AG podnijela zahtjev za koncesiju za eksploataciju litijuma na području ove planine. Ranije smo prenijeli navode medija kako se predsjednik entiteta Milorad Dodik sastaje sa vjerovatnim koncesionarima, dok građane, aktiviste i predstavnike lokalne vlasti iz Lopara ne smatra vrijednim svoga vremena.
Načelnik Lopara Rado Savić je podsjetio da se proces odlučivanja odvija bez mišljenja lokalnog stanovništva nakon što je prošle godine NSRS izglasala novi Zakon o geološkim istraživanjima koji potpuno isključuje saglasnost lokalnih vlasti i građana.
„Važniji je ovaj narod koji ovdje živi nego interesi multinacionalnih kompanija“, poručio je Savić.

Njemu su podršku na skupu pružili i gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović, te načelnik općine Čelić Admir Hrustanović.
Hrustanović je skrenuo pažnju na to da je odluke koje idu na štetu lokalnih zajednica najlakše provući u sjeni političkih prepucavanja druge vrste: „Smatram da se ovo ne dešava slučajno i kad su sve oči medija uprte u neke druge probleme probleme ovakve stvari najlakše je proturiti.”
Skup u Loparama održan je na poziv Ekološkog udruženja „Eko-put“ iz Bijeljine, Udruženja građana „Čuvari Majevice“ iz Lopara, te lokalnih vlasti Lopara. Osim predstavnika susjednih lokalnih zajednica, odazvali su se i članovi ekoloških udruženja sa Ozrena, iz Banjaluke, Šipova, Brčkog, Fojnice, Maglaja, kao i članovi pokreta „Karton revolucija“ iz Tuzle.
Organizatori naglašavaju kako im nadležno ministarstvo još uvijek nije dalo odgovore na pitanje o procesu dodjele koncesije za rudarenje, te da su podnijeli zahtjev da se prekine proces dodjele koncesije dok se ne završi proces građanske inicijative koji je u toku.
Predsjednica udruženja „Eko put“ Snežana Jagodić Vujić je najavila da će krajem marta u Bijeljini biti organizovan regionalni skup protiv eksploatacije ruda na Majevici i široj regiji. „Ovo područje treba da se razvija u jednom održivom pravcu gdje ćemo sačuvati naša prirodna bogatstva“, naglasila je.

Vrijedi istaknuti i da se skup trebao održati u prostoru Centra za kulturu i informisanje u Loparama, ali da je zbog velikog interesa građana održan napolju. Organizatori su iznijeli ključne razloge zbog kojih se protive realizaciji ovog projekta za koji je investitor već podnio zahtjev za dodjelu koncesije, a to su:
Blizina naseljenim mjestima: Potencijalna lokacija rudnika nalazi se u neposrednoj blizini naseljenog mjesta Lopare, u kojem živi približno 3.000 stanovnika.
Ekološki rizici: Područjem istraživanja protiču rijeke Gnjica i Janja, koje pripadaju slivovima rijeka Save i Drine. Svako potencijalno zagađenje ovih vodotokova izazvano rudarskim aktivnostima predstavljalo bi ozbiljnu i nesagledivu prijetnju za prirodu, životnu sredinu i zdravlje stanovništva i biodiverziteta nizvodno.
Opasni procesi ekstrakcije: Tehnologija neophodna za vađenje litijuma, naročito korišćenje sumporne kiseline, nosi ozbiljne rizike po javno zdravlje, prirodu i životnu sredinu.
Neslaganje s pravcima razvoja lokalne zajednice: Opština Lopare je strateški orijentisana na razvoj turizma i poljoprivrede, a postojeći projekti u ovim sektorima nespojivi su s otvaranjem rudnika litijuma.
Bez presedana u Evropi: Važno je naglasiti da u Evropi trenutno ne postoji nijedan aktivan rudnik litijuma i koji se gradi blizu naseljenog mjesta.

Gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović rekao je da borba tek počinje i da Ministarstvo rudarstva i energetike Republike Srpske mnoge procese krije od javnosti. Prema njemu, ovo ministarstvo je u direktnom dosluhu sa kompanijama koje su zainteresirane za koncesije i eksploataciju. Petrović je najavio da će borba protiv ugrožavanja životne sredine ove regije ići pravnim putem, ali i nastavkom sličnih okupljanja.
“Ne dijelimo se na Bošnjake, Hrvate i Srbe, već na one koji istinski vole ovu zemlju i žele je ovako lijepu ostaviti našim pokoljenjima i na one koji ne vole ovu zemlju i žele je prokopati, zatrovati, pokrasti i otjerati narod s vjekovnih ognjišta”, poručio je gradonačelnik Bijeljine.