RASNA DIJAGNOZA: Od 6. do 22. novembra u Historijskom muzeju BiH

    U državi kakva je Bosna i Hercegovina, ustavno diskriminatorna, prava nacionalnih manjina u javnom diskursu i prostoru važna su na ad hoc osnovi – kada se gospoda Sejdić i Finci pojave u javnosti, odjednom nas zapljusne val svijesti o tome da u Bosni i Hercegovini postoje brojne nacionalne manjine čija prava su ostavljena po strani jer nemamo vremena za njih od borbe za prava „konstitutivnih“. Zakon o zaštiti prava pripadnika nacionalnih manjina BiH iz 2003. godine broji 17 nacionalnih manjina u BiH: Albanci, Crnogorci, Česi, Talijani, Jevreji, Mađari, Makedonci, Nijemci, Poljaci, Romi, Rumuni, Rusi, Rusini, Slovaci, Slovenci, Turci i Ukrajinci.

    Ove nacionalne manjine nerijetko imaju potrebu da se organiziraju i udružuju ali i postoji vidljiva potreba u određenim lokalnim zajednicama da se osnuju organizacije koje će za svoju ciljnu skupinu imati upravo neku od nacionalnih manjina.

    Jedan takav primjer nalazimo u Bijeljini, gdje je 2005. osnovano Udruženje “Centar za integrativnu inkluziju Roma i Romkinja Otaharin”, s primarnim ciljem rješavanja problema koji otežavaju pristup obrazovanju romskoj djeci. No, rad Otaharina ubrzo se proširio na različite sfere života i društva u BiH, a jedan zanimljiv podatak je da su 2017. godine osnovali društveno odgovorno preduzeće Agro Plan d.o.o. kako bi se ekonomski osnaživalo stanovništvo u Semberiji s Romkinjama kao primarnom ciljnom skupinom, a jedno je ovo od danas rijetkih preduzeća koje je certificirani proizvođač organskog voća i povrća u Semberiji.

    Historijski, na našim prostorima, Romi i Romkinje suočavaju se sa stigmatizacijom i diskriminacijom, a udruženja poput Otaharina svim snagama doprinose shvatanju ove nacionalne manjine kao jednog od ključnih dijelova društva BiH. Ovo rade i aktivnim djelovanjem na terenu, ali i provođenjem istraživanja i organiziraju događaje s ciljem podizanja svijesti o trenutnom stanju i problemima romske nacionalne manjine, ali i historiji.

    Takoe je jedna od aktivnosti bila istraživanje o stavovima i praksama o trgovini ljudima u BiH, a zaključak istog bio je da je najrasprostranjeniji oblik trgovine ljudima trgovina djecom, dok u ovom slučaju prednjače prosjačenje, seksualna eksploatacija i prisilan brak.

    Nastavljajući aktivan rad u ovom sektoru, Otaharin zajedno sa više sintskih i romskih organizacija iz Njemačke i podrškom Ministarstva vanjskih poslova Njemačke, 6. novembra 2023. godine otvara izložbu u Historijskom muzeju BiH koja će trajati do 22. novembra. Izložba je nazvana Racial diagnosis: Gypsy – the Nazi genocide of the Sinti and Roma and the long struggle for recognition.

    Kako najavljuju iz Otaharina: “U fokusu izložbe je nacionalsocijalistički genocid nad Sintima i Romima: od isključenja i obespravljenosti manjine u Njemačkom Rajhu, do njihovog sistematskog istrebljenja u nacistički okupiranoj Evropi. Stare porodične fotografije Sinta i Roma pružaju uvid u realnost života ljudi. Iza apstraktnih dokumenata koji bilježe njihovo birokratski organizovano uništenje, izložba otkriva uništene živote.”

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...