LEAVE NO ONE BEHIND: Mural na bihaćkoj školi poziva na zajedništvo

    Ovog vikenda je na zgradi bihaćke osnovne škole „Harmani I“, poznatoj i po nekadašnjem nazivu OŠ „Prvi kongres USAOJ-a“, prezentovan prekrasan mural sa porukom „Leave no one behind“. Ovom porukom su školarci upozorili kako u društvu mora biti mjesta za svakoga i da u zdravoj zajednici niko ne bi smio biti zanemaren, isključen ili izopćen.

    Šareni mural na zidu fiskulturne sale OŠ „Harmani I“ su oslikala bihaćka djeca iz ove škole zajedno sa svojim novim drugarima iz Afrike i Azije koja su im se pridružila u zadnjih nekoliko godina otkako je ovaj grad postao stanica na putu izbjeglica i migranata prema zemljama Europske unije. Iz škole poručuju kako oni nisu postavljali suvišna pitanja i kako su djecu u pokretu rado prigrlili i uključili u nastavu.

    Šareni mural od ovog vikenda krasi fasadu OŠ Harmani I u Bihaću

    Za izradu ovako zahtjevnog murala bilo je neophodno stručno vođenje koje su osigurali bihaćki umjetnici Adnan Dupanović i Ervin Kadić. Projekt je osmislila organizacija Artolution, a podržao ga je UNHCR.

    Artolution je globalna neprofitna organizacija koja pokušava da kroz kreativnost i zajedničko stvaranje umjetnosti pomogne jačanju zajednica koje prolaze kroz razne izazove i iskušenja. Sjedište im je u New Yorku a svoje programe provode širom svijeta u više od trideset država u kojima postoje krize raznih vrsta. Već deceniju ova organizacija povezuje ljude kroz slikanje, izradu murala, teatar i razne druge performanse.

    „Ovo je bio divan dan i krasan način da se zaključi jedna super priča. Zajedno, bihaćka djeca i njihovi novi drugari iz Konga, Angole i Afganistana su izradili ovaj prekrasni mural u čemu smo im pomogli moj prijatelj Ervin i ja. Oduševljen sam metodologijom koju nam je prenio Artolution, ta metodologija i njihv pristup su se pokazali jako efikasnima među mladima različitih socijalnih grupa. Tako je bilo i u Bihaću, što me čini ponosnim,“ kaže poznati bihaćki slikar Adnan Dupanović uz zahvalu svima koji su podržali projekt.

    Adnan Dupanović, vodeći umjetnik u projektu

    Dupanovića je kao trenera u ovom projektu odabrao ovdašnji ured UNHCR-a, nakon čega je prošlog mjeseca boravio na treningu za trenere u Sofiji (TOT – training of trainers). Svrha ovog treninga je obuka lokalnih umjetnika za provođenje zajedničkih i timskih umjetničkih projekata u lokalnoj zajednici, a u ovom konkretnom slučaju riječ je o izradi murala.

    „Na treningu je bilo nas dvadesetak iz zemalja istočne Europe, a poslije treninga smo svi imali obavezu provesti projekt u svojoj lokalnoj zajednici. Mi smo bili prvi, radili smo mural na školi u saradnji sa njenim školarcima. Kako je od ove godine jedan broj djece migranata krenuo u ovu školu zajedno sa domaćim klincima, mural smo radili svi zajedno,“ objašnjava Dupanović korijene projekta čija je poruka da u lokalnoj zajednici mora biti mjesta za svakoga.

    Inače, metodologija organizacije Artolution je prilagođena upravo za rad sa djecom raznih socijalnih grupa i porijekla. Kroz radionice, brainstorminge, vježbe i igre djeca u potpunosti osmisle koncept murala i učestvuju u njegovoj izradi. Tako je bilo i u ovom slučaju sa prekrasnim muralom koji poziva na uključivost, toleranciju, prihvatanje i zajedništvo.

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...