Piše: Rubina Čengić
U Mostaru je smeće na deponiji Uborak gorjelo tri dana. Materijalna šteta mjeri se milionima jer su izgorjele reciklažne mašine i sva druga deponijska mehanizacija. Štete od zagađenja zemlje i zraka tek valja procijeniti, a posljedice po ljudsko zdravlje tek će se pokazati – vjetar nosi dim te otrovne i kancerogene čestice prema Čapljini, a Neretva je puna otrovnih elemenata.

„Ne može se disati, smrad štipa za grlo i pluća. U Mostaru je najtraženiji proizvod gas-maska, a nalazimo se usred turističke sezone. Smeće tinja iznutra, ovo je četvrti put ove godine da gori, a prošli požar bio je u maju. Osim toga, veliki dio Mostara dobiva vodu za piće iz Neretve nizvodno od Uborka“, priča Amna Popovac, aktivistkinja iz Mostara koja već godinama upozorava na opasnosti od Uborka.
Na prijetnje od deponije Uborak godinama upozoravaju aktivisti iz Građanske inicijative „Jer nas se tiče“ koji su progonjeni, hapšeni i kažnjavani zbog aktivizma i upozoravanja na moguću opasnost.
Aktivista Omer Hujdur podsjeća da je Inspekcija Federacije BiH prije godinu dana zabranila odlaganje otpada na deponiju Uborak i da sudski postupak između Inspekcije FBiH i Grada Mostara traje već godinu dana.
„Oni godinu dana nisu nasuli ni mrvu pijeska između slojeva otpada na toj deponiji, a pravilo je red otpada – red pijeska. Tri dana gori otpad i posljedice ćemo osjećati godinama jer su biljni svijet i zemljište sigurno zagađeni. Sumnjamo da je tako sve do Jadranskog mora. Ljudi koji su najugroženiji ne žele napustiti svoje kuće“, priča Hujdur.
Uprava Grada Mostara je zbog požara proglasila vanredno stanje i izdala upozorenje građanima zbog onečišćenog zraka, posebno stanovnicima naselja u blizini deponije. Ranije su naveli kako se zbog gorenja specifičnih materijala u dubljim slojevima deponije na širem području grada, posebno u sjevernim naseljima, šire gust dim i neugodan miris paleži, što direktno utiče na kvalitet zraka. Gradonačelnik Mostara je u srijedu ujutro održao konferenciju za medije i izjavio da je požar podmetnut.
„Požar je podmetnut. Prve informacije s terena govore da su se neovlaštene osobe tokom noći kretale po deponiji. Tu informaciju imamo od vatrogasaca. Zvali smo MUP da to provjeri, a Štab civilne zaštite pokrenuo je aktivnosti da se uključi i tužilaštvo. Nadam se da će ovaj slučaj dobiti sudski epilog. Bez sudskog rješenja i bez snošenja odgovornosti ljudi koji ovo rade, ova priča se neće završiti“, kazao je Kordić i napomenuo da „prema razgovorima s tužilaštvom ima i elemenata terorizma“.
Popovac smatra da gradonačelnik nije u pravu, da su se po deponiji kretali samo ljudi koji su gasili vatru, te naglašava da se požar mogao izbjeći da se slušala struka i tražila druga lokacija. Upozorava i da se smećem gazduje nestručno i neodgovorno.


„Smeće je novac, a ovdje se tim novcem krajnje neodgovorno upravlja. Odgovorni ne žele dogovor s drugim deponijama, kažu da njihovi kamioni nisu u stanju voziti do drugih deponija koje su udaljene 50 ili 100 kilometara. Znalo se da će se ovo desiti jer gomila smeća visoka 20 metara, bez pijeska između slojeva otpada, ne može tek tako stajati“, kaže Popovac.
Iz sarajevske Eko akcije upozoravaju da je zagađenje nevidljivo, ali vrlo opasno.
„Kada gori otpad na komunalnoj deponiji, a tamo sigurno ima mnogo plastike, u pepelu će se naći dioksini i furani koji spadaju među najotrovnije supstance koje je čovjek stvorio. Pepeo pada na vodu, zemlju i biljke, a iz njih odlazi u biljke i krv i meso životinja koje se tu hrane. Posljedice su da će biljke i životinje s tih prostora biti zatrovane godinama, možda i decenijama neće biti za ljudsku upotrebu. Postoje načini da se to očisti, ali su vrlo skupi, a poznavajući naše vlasti – oni neće ništa uraditi po tom pitanju. Samo će jednog dana neka pošiljka biti vraćena s granice Bosne i Hercegovine kao otrovna i onda će se pitati šta se desilo“, kaže Anes Podić iz Eko akcije i podsjeća da su problemi s Uborkom počeli kada je na tu deponiju odložen mulj od prerade otpadnih voda iz Mostara u kojem je Agropedološki zavod FBiH pronašao dioksine.
Za sada su vlasti Grada Mostara samo pozvale vlasnike kuća pored deponije da napuste svoje domove i tokom noći pokušale otpad prebaciti na drugu lokaciju koja je, kako je gradonačelnik naglasio, “betonirana površina kroz koju otpadne materije neće proći u Neretvu”.

Hujdur potvrđuje da je tokom noći između ponedjeljka i utorka smeće premješteno na lokaciju udaljenu 50 do 100 metara od Neretve što je opasno za vodu te rijeke.
„Mi smo to blokirali i držimo blokadu i dalje, ali već su desetine kamiona istresle otpad tamo. Sve jako smrdi“, kaže Hujdur koji je u utorak završio u bolnici zbog trovanja dimom.
Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH je 24. juna objavio Uputstvo za postupanje u slučaju požara na komunalnim deponijama jer oni „mogu dovesti do onečišćenja zraka, otežavanja redovnog prikupljanja i odvoza otpada, nastanka divljih odlagališta, drugih okolišnih onečišćenja te mogućeg ugrožavanja zdravlja“, a dokument sadrži preporuke za postupanje do uspostavljanja redovnog odvoza otpada.

