U podnožju prelijepe planine Klekovače i prašumskog rezervata Lom, te planine Plješevice i NP Una, staništa sve tri krupne zvijeri (vuk, medvjed i ris), Centar za životnu sredinu, EuroNatur fondacija i Bernd Thies Stiftung fondacija organizovali su šestodnevnu naprednu obuku za buduće istraživače krupnih zvijeri u Bosni i Hercegovini.
Neformalne obuke, kao što je ova, daju mogućnost da se uključe brojni različiti akteri i da se spoznaju specifičnost i važnost nekih manje poznatih oblasti u zaštiti ali i korištenju prirode. Samo zajedničkim radom, povjerenjem i razmjenom znanja i iskustava moguće je napraviti pozitivne pomake u naučnim i stručnim saznanjima ali i u boljitku za suživot ljudi i svih divljih vrsta.
Na obuci su teorijski i praktično demonstrirane osnovne metode i instrumenti koji se koriste u hvatanju medvjeda, risa i vuka u naučne svrhe, ali i moguće interventne situacije.
Haris Hadžihajdarević je predočio iskustva iz istraživanja krupnih zvijeri u Nacionalnom Parku Una, a u obuci su dali doprinos i dr. Dragana Šnjegota i Dejan Radošević, koji su prezentovali važnost genetičke analize u ovoj oblasti, te opasnost koju nose ilegalnih aktivnosti nad divljim vrstama. Područje Klekovače obiluje opažanjima za sve tri vrste krupnih zvijeri, što su učesnici mogli uvidjeti i na osnovu tragova prisustva na terenu, gdje su vježbali neinvazivno uzimanje uzoraka.
Nakon prelijepe Klekovače, a prateći tok Une od Martin Broda, preko Štrbačkog buka obuka se premjestila pod planinu Plješevicu, još jedno bogato stanište krupnih zvijeri. Rijeka Una, planina Plješevica, Krajina u cjelini su biseri prirode BiH. Bogatstvo šuma i vodenih tokova, relativno mala izgrađenost daju očuvana staništa za biljne i životinjske vrste, pa tako i za medvjeda, vuka i risa koji su ciljne vrste ove obuke.
Obuci je prisustvovala i predstavnica Life Linx projektnog tima iz Hrvatske, Ira Topličanec, koja je pružila važne uvide i nalaze njihovog istraživanja vezanih za risa kao najugroženiju vrstu iz reda krupnih zvijeri na Balkanu, dok su Haris Hadžihajdarević i Željko Sekulić prezentovali svoje dugogodišnje iskustvo iz rada na terenu u praćenju ovih životinjskih vrsta na području Krajine. Izlet na planinu Plješevicu, okupanu višednevnim kišama, omogućio nam je bliski susret sa srnama i srndaćima, ali i brojnim tragovima krupnih zvijeri.
Životinje ne poznaju granice, pa su tako jedinke koje se mogu sresti na ovoj planini stanovnici i Republike Hrvatske i BiH i za njihovo očuvanje, pravilno praćenje, stanje i upravljanje veoma je važna saradnja između svih administrativnih nivoa kako unutar Bosne i Hercegovine, tako i unutar cijele regije koja dijeli određenu populaciju životinjske vrste.