GROZNICA ZA RUDAMA IZ “ZELENOG PLANA”: Izazov za vlasti na Zapadnom Balkanu (II dio)

    Krajem juna je na platformi Just Security objavljen članak autorice Valery Perry pod naslovom “A Modern Rush for ‘Green Deal’ Minerals Challenges Troubled Governance in the Western Balkans” o izazovima koje pred vlasti na Zapadnom Balkanu stavljaju inicijative za istraživanje i iskopavanje ruda neophodnih za energetsku tranziciju. Ovaj zanimljiv tekst koji donosi drugačiji ugao gledanja na temu rudarenja u zemljama regiona Objavi.ba će prenijeti u tri nastavka koje ćete moći čitati ove sedmice. Danas donosimo drugi nastavak, a prethodni je dostupan na linku: GROZNICA ZA RUDAMA IZ “ZELENOG PLANA”: Izazov za vlasti na Zapadnom Balkanu (I dio)

     

    Pažnja javnosti raste

    U posljednje vrijeme, zahvaljujući nezavisnim novinarima i istraživačima isplivalo je još informacija o sličnim projektima koje su skrenule pažnju javnosti na njih. Ugledni bosanskohercegovački Centar za istraživačko novinarstvo (osnovan 2004. godine pomoću sredstava USAID-a) je u julu 2023. godine objavio tekst u kojem se opisuje finansijsko i ekološko naličje projekta Adriatic Metals u Varešu, čime su njihovi novinari izazvali očitu nervozu u ovoj kompaniji (obratiti pažnju na vremensku oznaku 1:00 u videu).

    Uslijedili su i drugi tekstovi u kojima se propitivao projekt u Varešu, kao i pitanje gradića Lopare u bosanskom entitetu sa srpskom etničkom većinom Republici Srpskoj u kojem se istražuju potencijali za iskopavanje litijuma, a ovim su se bavili i njemački, francuski i talijanski internetski portali i medijske kuće. Ono što je ipak najznačajnije za građane u regiji jeste to što su regionalni mediji počeli posvećivati više pažnje ovoj temi u svom izvještavanju i diskusijama.

    Ove teme, zajedno sa umiješanim akterima, dospjele su u fokus javnosti i putem otvorene promocije rudarenja u regionu koju su vršile EU i razne njene privatne kompanije i organizacije, tražeći način da iskoriste prilike na Zapadnom Balkanu. Tako je nedavna online radionica koju su organizirali privatni i javni subjekti iz EU i regiona predstavljena kao prilika za „spajanje“ kompanija koje su zainteresirane za investiranje sa područjima i ljudima u regionu koji im za to pružaju priliku.

    Ton ovog događaja i njegov sadržaj su u prezentaciji bili toliko „zapadnjački“ da bi se moglo pomisliti kako se govori o mogućnostima u državama poput Njemačke ili Švajcarske gdje se ne dovode u pitanje osnovni postulati demokratske odgovornosti. Teme poput korupcije, zarobljenosti države i kleptokratije su bile blaženo odsutne, a jedan od slajdova u PowerPoint prezentaciji opisivao je vladavinu prava u Bosni kao „dobru“, što je izazvalo podsmijeh nekih lokalnih učesnika u online ćaskanju i raspravi.

    Kompanije uključene u takve poslovne poduhvate takođe marljivo pokušavaju uglancati svoju reputaciju pred različitim publikama. Preduzeće Lycos Balkan Metals je u Bosni dalo donacije vjerskim zajednicama, te je dodijelilo i stipendije. Kompanija Adriatic Metals je bila sponzor diplomatskih prijema u Sarajevu poput obilježavanja kraljevog rođendana u rezidenciji britanskog ambasadora, ili zajedničkog godišnjeg prijema Danske, Finske, Norveške i Švedske. (Argumenti za i protiv korporativnog pokroviteljstva ovakvih događaja trebali bi biti posebna tema za razmatranje.)

    Dok bi neki posmatrači sve ovo okarakterizirali kao dobro i odgovorno korporativno ponašanje, drugi ne mogu da ne vide određenu dozu pranja ugleda i greenwashinga (PR-strategije u kojoj se nešto pokušava prikazati kao dobro za okoliš, prim. prev.). Isto tako, razumno je uporediti vrijednost takvih ad hoc i ograničenih „poklona“ sa prihodima koje donose koncesije i ugovori. Kako sve više informacija o ovim događanjima dospijeva u javni prostor, postavlja se veliko pitanje šta će – ili šta može – postići ova sve veća osviještenost?

    Dio slagalice koji nedostaje

    U funkcionalnom i odgovornom sistemu, za ljude i zajednice bi ovakve investicije trebale biti ogromna prilika da prosperiraju od onoga što im je Bogom dano dok se obnavljaju područja koja su trojako devastirana poslijeratnom stagnacijom, deindustrijalizacijom i globalizacijom. To bi trebala biti prilika za lokalne lidere da se udruže unutar zajednica i između država kako bi u pregovorima za svoje građane i za budućnost izvukli najviše, umjesto da otvore vrata utrci prema dnu. Ovdje se ne bi trebalo raditi samo o odluci koje će se rude kopati i izvoziti, nego i o tome šta se može prerađivati u državi, budući da prerada donosi dobre i visoko plaćene poslove, te o obrazovnim, naučnim i kulturnim prilikama koje može donijeti zdrav ekosistem.

    Međutim, takvog kruga mogućnosti kojeg bi karakterizirale aspiracije i vizije u većini Zapadnog Balkana jednostavno nema, usljed nedostataka u upravljanju, odgovornosti i transparentnosti koje su generacijska odlika ovog regiona. To je situacija koja odgovara lokalnim političarima koje ne zanima promjena pravila igre od koje tako dugo vremena profitiraju.

    Ako uzmemo u obzir obrazac ponašanja u protekle tri decenije, nikoga ne treba iznenaditi kako šanse za zaradu ne potiče pomak ka unapređenju upravljanja ili političke ekonomije u regionu. Političke igrice su očigledne, a ključni lideri u regionu dobro znaju njihova pravila.

    Ovo je briljantno i jezgrovito sažeto u knjizi „Mašina za rasipanje para: Pet mjeseci u Ministarstvu privrede“ srbijanskog političkog ekonomiste, profesora i bivšeg političara Dušana Pavlovića u kojoj se jasno objašnjava kako je Aleksandar Vučić do savršenstva doveo ekstraktivnu moć svoje partije – a zauzvrat i vlade i države – kroz političku ekonomiju zasnovanu na kombinaciji kontrole nad javnim sektorom, sumnjivih transakcija sa stranim investitorima i privatizacije državnih preduzeća koje nikad ne bi prošle neku odgovornu reviziju. (Ovu knjigu bi trebao pročitati svaki međunarodni službenik koji radi na Zapadnom Balkanu, budući da ona u suštini služi kao priručnik koji objašnjava funkcionisanje regiona u cjelini.)

    [nastavlja se sutra]

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...