Februar u mnogim državama označava period u kojem se vode rasprave o budžetima. Tako je i na Kipru. Kako bi preduhitrile donosioce odluka i spriječile zaobilazak konsultacija sa organizacijama civilnog društva, članice Kiparske platforme za rodno budžetiranje organizirale su 22. i 23. februara Europsku konferenciju o rodno odgovornom budžetiranju u glavnom gradu ove države, Nikoziji.
Cilj konferencije bio je približiti sam pojam rodno odgovornog budžetiranja funkcionerima i funkcionerkama na Kipru kroz uspješne primjere iz ostalih europskih država, ali i kroz različite radionice o osnovama rodno odgovornog budžetiranja.
Među osobama koje su otvarale konferenciju našla se i Josie Christodolou, povjerenica predsjednika Kipra za rodnu ravnopravnost, koja je podvukla najvažniji faktor u velikoj pažnji koju kiparska vlast pridaje rodnoj ravnopravnosti i orodnjavanju politika i budžeta: „Smatram da je promocija rodne ravnopravnosti i osiguranje ženskih prava od ključnog značaja za društveni i ekonomski razvoj svih demokratskih društava. Mnogi su koraci učinjeni upravo na ovom putu, na putu institucionalnih i zakonskih reformi koje se oslanjaju na rodnu ravnopravnost. Bez sumnje, pristupanje Kipra Europskoj uniji u ovom procesu je igralo možda i najvažniju ulogu.“
Između ostalih, na konferenciji se obratila i profesorica Diane Elson, koja je u svom govoru možda rekla i najvažniji savjet za osobe koje se bave ekonomskim politikama kroz rodnu perspektivu – a to je da trebamo prestati opisivati gdje novac ide i početi mijenjati gdje novac ide.
Ovoj konferenciji prisustvovale su neke od najvažnijih osoba iz svijeta feminističke ekonomije i rodno odgovornog budžetiranja, poput Angele O’Hagan, Elizabeth Klatzer, Francesce Bettio, Elisabet Borras Carbajo i Liz Hind.
Jedina predstavnica Bosne i Hercegovine na ovoj konferenciji bila je Mersiha Jaskić, iz Centra za promociju civilnog društva. Zajedno sa Nicole Farnsworth iz Ženske mreže Kosova, te Alexandruom Gribincea iz Keystone Moldavija, predstavljala je Gender Budget Watchdog Network – mrežu organizacija koje se bave rodno odgovornim budžetiranjem u regiji Zapadnog Balkana i Republici Moldaviji. Ova Mreža je na Kipru dobila priliku da predstavi radnu verziju izvještaja o rodnoj odgovornosti razvojne pomoći multilateralnih organizacija, tačnije Europske unije, Svjetske banke i UNDP-a. Ovaj izvještaj bit će predstavljen i na paralelnom događaju 68. po redu Komisije o statusu žena Ujedinjenih naroda koja će se održati u martu u New Yorku.
„Priliku za sudjelovanje na konferenciji na Kipru Mreža je iskoristila da problematizira nešto na šta pažnja najčešće nije usmjerena, a to je razvojna pomoć i kako ona djeluje na rodnu (ne)ravnopravnost u državama koje tu pomoć većinom primaju. Nama, kao organizacijama iz regije Zapadnog Balkana i iz Moldavije ovo je jako važan aspekt zbog pomoći koju i dalje dobivamo u pretpristupnom periodu. Osim toga, bilo je zanimljivo vidjeti na koje sve načine su gradovi, regije i države širom Europe počele zaista implementirati rodno odgovorno budžetiranje, ali i koliko je svaka promjena mukotrpan proces i da je bez stvarne političke volje ili pritiska organizacija civilnog društva sve mnogo manje moguće“, rekla je o značaju konferencije Jaskić.
Ovom su prilikom organizacije iz naše regije stupile na međunarodnu scenu rodno odgovornog budžetiranja i još jednom dokazale da prava kritika, aktivan rad i promjene dolaze kroz lokalno vlasništvo i civilno društvo u državama Zapadnog Balkana, ali i da mogu da stoje u istoj ravni sa svjetski priznatim i poznatim eksperticama i ekspertima za rodnu ravnopravnost.