UDRUŽENJE “MAJA”, KRAVICA: Žene koje imaju ekonomsku stabilnost postaju pokretačka snaga u borbi za svoja prava

    Težak položaj žena iz ruralnih područja mijenjamo inicijativama koje omogućavaju ženama da ostvare svoje potencijale i doprinesu ekonomskom i društvenom razvoju Bratunačkog područja.

     

    Udruženje “MAJA” Kravica, iz opštine Bratunac, među prvim je udruženjima osnovanim u ruralnom području sa ciljem borbe za prava žena. Nastalo je 2000. godine na inicijativu grupe žena povratnica na svoje ratom opustošeno prebivalište, neuslovno za život. Želja vodilja bila je promijeniti monotoniju i težinu života žene na selu.

    Nada Marković, predsjednica udruženja, za Objavi.ba govori o trenutnom položaju žena u ruralnim krajevima, o mogućnostima i načinima njegovog poboljšanja, aktuelnom fokusu rada i djelovanja, postignutim rezultatima i partnerstvima koja su ključna za postizanje uspjeha.

     

    OBJAVI.BA: Kako se javila potreba za osnivanjem udruženja?

    NADA MARKOVIĆ: Prvo smo udrženje koje je sa sjedištem u ruralnoj zajednici u opštini Bratunac, istočnom djelu BiH. Mišljnja smo da smo svoje postojanje i djelovanjem opravdali kroz mnoge ostvarene rezultate. Od 2001. do 2023. implementirano je više od 180 projekata, a od toga je većina usmjerena na ekonomsko osnaživanje žena.

    Preko 320 žena dobilo je ekonomsku podršku kroz grantove za  pokretanje svojih biznisa u poljoprivrenoj proizvodnji (malinarstvo, plastenička proizvodnja, mljekarstvo, stočarstvo) kao i drugim oblastima (trgovinske radnje, mahaničarska radnja, fitnes klub…). Kao rezultat našeg rada osnovale smo u mjesecu junu 2013., prvu žensku Opštu poljoprivrednu zadrugu “Žena” čiji cilj je ekonomsko jačanje žena kroz agrobiznise, koja je likvidna i samoodrživa. Zadruga posluje kao socijalno preduzeće, a našim radom utičemo na rješavanje jednog od društevenih problema – smanjenje stope nezaposlenosti marginaliziranih kategorija društva. U svom radu angažujemo žene, žrtve nasilja, žrtve rata, žene sa djecom sa poteškoćama u razvoju, kao i mlade sa sela.

    Predstavnice poljoprivredne zadruge “Žena” na sajmu prehrane u Parmi, Italija (Photo: Udruženje MAJA, Facebook)

    OBJAVI.BA: Kakav je položaj žena iz ruralnih zajednica na području Bratunca?

    NADA MARKOVIĆ: Položaj žena iz ruralnih zajednica opštine Bratunca još uvijek je jako težak i predstavlja izazov koji zahtijeva sistemsko rješenje svih aktera u zajednici. Svjedoci smo da postoji značajan trend migracije prema urbanim područjima ili čak u inozemstvo, što dovodi do napuštanja sela i ostavlja ih gotovo pustim. Ova ruralna područja nedovoljno su obnovljena od posljedica ratnih razaranja, nedostaje infrastruktura, putevi, voda, ambulante i javni prijevoz koji bi omogućio lakšu komunikaciju s centrima.

    U mnogim porodicama, uglavnom muški članovi napuštaju sela kako bi pronašli sezonske poslove izvan njih, često čak i izvan granica zemlje. Ovaj proces ostavlja žene na selu da preuzmu ključnu ulogu u vođenju porodice u ovakvom okruženju. Osim što se brinu o domaćinstvu i djeci, često se suočavaju s dodatnim izazovima kao što su upravljanje poljoprivrednim poslovima, osiguravanje prihoda i održavanje socijalne povezanosti u zajednici.

    Žene u ruralnim zajednicama često se suočavaju s ekonomskim izazovima kao što su manja dostupnost poslova, ograničen pristup resursima poput zemlje ili kreditiranja. Poboljšanje ekonomske jednakosti kroz programe podrške zapošljavanju, obrazovanju i poticanje ženskog preduzetništva može biti ključno za ekonomsku stabilnost žena na selu.

    OBJAVI.BA: Šta bi ga moglo poboljšati takvo stanje?

    NADA MARKOVIĆ: Dodatno unapređenje položaja žena iz ruralnih zajednica na području Bratunca zahtijeva niz mjera i inicijativa.

    Specifične programe podrške koji su prilagođeni potrebama žena iz ruralnih područja, uključujući programe obuke za sticanje vještina, mentorstvo, pristup finansijskim resursima i tehnološkim inovacijama, samozapošljavanju kroz registraciju komercijalnog gazdinastva.

    Mrežu podrške i povezivanja kojom bi se osnažila postojeća i stvorila nova mreža zahvaljujući kojoj bi se olakšala razmjena informacija, resursa i iskustava, te promovirala međusobna podrška i solidarnost.

    Podržavanje socijalnog poduzetništva odnosno razvoja socijalnih preduzeća i inicijativa koje mogu generirati prihode i zapošljavanje u ruralnim područjima, posebno fokusiranih na potrebe žena i njihovih zajednica.

    Digitalna inkluzija koja podrazumijeva investiranje u infrastrukturu i programe koji omogućavaju digitalnu pismenost i pristup internetu ženama u ruralnim područjima, a što može otvoriti nove mogućnosti za obrazovanje, zapošljavanje i povezivanje s tržištem rada i društvom u cjelini.

    Podrška kulturnim inicijativama koje promoviraju rodnu ravnopravnost, osnaživanje žena i mijenjanje stereotipa o ulozi žena u društvu, posebno u ruralnim zajednicama. I na kraju, uključivanje u procese donošenja odluka na lokalnom i regionalnom nivou kako bi se osiguralo da se njihovi glasovi čuju i da se njihove potrebe i perspektive uzimaju u obzir pri formuliranju politika i programa koji ih se tiču.

    OBJAVI.BA: Da li imate podršku lokalne zajednice u svojim nastojanjima i prilikom rješavanja izazova sa kojima se suočavaju žene?

    NADA MARKOVIĆ: Postoji određena podrška lokalne zajednice u rješavanju problema, međutim ona često nije dovoljna da bi se ti problem u potpunosti riješe. Mi smo ukazali na potrebe i mogućnosti podrške. U toku je izrada Pravilnika sa rodno odgovornim kriterijima za izdvajanje iz budžeta za poljoprivredu i ruralnu infrastrukturu u opštinama Bratunac i Vlasenicu. Mislimo da ćemo zahvaljujući pomenutom dokumentu utjecati na rješenje nekoliko problema žena poljoprivrednica.

    Proizvodi iz radinosti članica Udruženja MAJA (Photo: Udruženje MAJA, Facebook)

    OBJAVI.BA: Vaše programsko usmjerenje obuhvata različite oblasti počev od javnog djelovanja, obrazovanja, istraživanja, izdavaštva, organizujete različite radionice, seminare, debate, akcije, kampanje. Šta je trenutna preokupacija i na šta ste najviše usmjereni?

    NADA MARKOVIĆ: Trenutno smo fokusirani na ekonomsko osnaživanje žena. Uviđamo da žene koje imaju ekonomsku stabilnost često postaju pokretačke snage u borbi za svoja prava, prvo unutar svojih porodice, a zatim i u široj zajednici. Stoga smo posvećeni pružanju podrške i resursa ženama kako bi postigle ekonomsku neovisnost i osnažile se za aktivno sudjelovanje u društvenim procesima.

    OBJAVI.BA: Na koje rezultate ste najponosniji?

    NADA MARKOVIĆ: Izuzetno smo ponosni na naš rad u podršci ženama našeg područja. Pružili smo podršku više od 300 žena u pokretanju vlastitih poslova, pružajući im ne samo finansijsku podršku, već i obuku, mentorstvo i resurse potrebne za uspjeh. Takođe pokrećemo pozitivne promjene i u razvoju seoskog i avanturističkog turizma kao jednog od vidova resursa za ekonomsko jačanje žena. Naša posvećenost  jednakim prilikama za žene odražava se i u osnivanju prve ženske zadruge 2013. godine. Ta zadruga nije samo poslovni subjekt, već i socijalno preduzeće koje je dizajnirano da podrži i osnaži žene u našoj zajednici. Kroz ove inicijative, stvaramo održive prilike za žene da ostvare svoje potencijale i doprinesu ekonomskom i društvenom razvoju našeg područja.

    OBJAVI.BA: Da li ostvarujete saradnju sa drugim organizacijama i udruženjima?

    NADA MARKOVIĆ: Naravno, saradnja s drugim organizacijama i udruženjima je ključna za postizanje uspjeha u našem djelovanju. Kroz partnerski rad, dijelimo iskustva, kako pozitivna tako i negativna, te zajedno radimo na ostvarivanju ciljeva. Smatram da naša zajednica predstavlja primjer izvrsne prakse organizacija civilnog društva u lokalnoj zajednici, gdje zajedno surađujemo kako bismo ostvarili pozitivne promjene i poboljšali živote naših sugrađanki i sugrađana.

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    DOSIJE PLAĆENICI: Wagner i normalizacija zločina

    Vjerovatno ništa osim loše iskorištenog vremena ne može tako...

    Kako napraviti savršenu fotografiju hrane u uslovima inflacije?

    Svjedoci smo žestoke borbe inflacije i turizma koja se...

    INFLACIJA U FRIŽIDERU: Kako se hraniti zdravo u vrijeme poskupljenja?

    Građani Bosne i Hercegovine veći dio svojih prihoda troše...

    KULTURNI TURIZAM U BiH: Izazovi i potencijali

    Kulturni turizam posljednjih godina doživljava svoj procvat. Sve više...

    U ZAGRLJAJU: Međunarodni koncert horova posvećen Jovanu Divjaku

    Međunarodni koncert „U zagrljaju“ posvećen uspomeni na Jovana Divjaka koji...