Azra Mehmedović, poznata i kao DJ Razijan, sa svojim pratiteljima i pratiteljicama na društvenim mrežama nesebično dijeli znanje o i savjete o mentalnom, seksualnom i reproduktivnom zdravlju. Ovoga petka, za naš portal donosi priču o važnosti seksualnog obrazovanja, a njene savjete možete pronaći i na njenom Instagram profilu.
Sjećam se jednog časa iz biologije. Profesorica nam je s nekim čudnim osmijehom pokušavala objasniti razmnožavanje biljaka kroz priču o pčelama i cvjetovima. I svi smo šutjeli, jer – ko još pita pitanja na takvim časovima? Osjećala sam da nešto nije u redu. Mislim, hvala na priči o cvijeću, ali… Šta ćemo sa stvarnim životom? I tako je to bilo – sve što sam znala o seksu dolazilo je iz filmova, tračeva i Googlanja u dva ujutro. Problem? Ti izvori su užasni učitelji. Filmovi nas uče da je sve savršeno, glasine su uglavnom potpune izmišljotine, a Google… pa, Google ponekad daje odgovore koji nas samo još više zbune.
Zašto nam treba seksualno obrazovanje?
Zamisli ovo:
- Ne znaš kako se koristi kondom, pa ga “staviš naopako”.
- Vjeruješ da mokrenje nakon seksa sprječava trudnoću. (Spoiler: ne sprječava.)
- Misliš da te oralni seks ne može zaraziti SPI-jem. (Još jedan spoiler: može.)
Seksualno obrazovanje nas uči pravim stvarima:
- Kako se zaštititi. Kondom nije čarobna riječ, već alat koji treba znati koristiti.
- Kako razumjeti svoje tijelo. Tvoje tijelo nije sramota. Upoznaj ga, zavoli ga, budi ponosan/na na njega.
- Kako postaviti granice. Želiš reći NE? U redu. Želiš reći DA? Super, ali znaj kako da to uradiš sigurno.
Razbijanje mitova (jer ih ima previše!)
Prije nego što sam znala prave informacije, vjerovala sam u mitove poput:
- “Ako se tuširaš nakon seksa, nećeš zatrudnjeti.”
- “SPI se mogu dobiti samo ako imaš puno partnera.”
- “Djevojke ne mogu zatrudnjeti prvi put.”
Sve ovo su gluposti. Zamisli koliko bismo manje stresa imali da nas neko na vrijeme nauči osnovama. Seksualno obrazovanje je više od seksa. Nije stvar samo u seksu. Radi se o zdravlju, povjerenju, poštovanju – prema sebi i drugima. Radi se o tome da znaš postaviti granice, prepoznati toksične odnose i razumjeti vlastite potrebe. Seksualno obrazovanje je zapravo – životna škola. Vrijeme je da prestanemo šaptati o seksu i počnemo razgovarati otvoreno. Znanje je moć, posebno kad je u pitanju tvoje zdravlje. Zato, sljedeći put kad neko spomene seksualno obrazovanje, reci im: “Hajde da učimo – jer ne želim više vjerovati u priče o cvjetovima i pčelama.”
Šta ti misliš – jesmo li spremni da konačno naučimo pravu priču?