Ponovo smo s vama s našom novom rubrikom, na koju ste nas vi uputili vašim pitanjima i potpitanjima. Tako će i ubuduće naša Alma Nuhić-Šišić, dipl. psihologinja i psihoterapeutkinje psihodinamske integrativne psihoterapije u edukaciji, odgovarati tematski i sveobuhvatno na samo jedno pitanje, ono koje ste vi nametnuli kao najurgentniju i najvažniju temu toga trenutka.
Ovoga petka to je pitanje gickanja noktiju kod djece.
I dalje sve što vas zanima i što želite da pitate u vezi sa mentalnim zdravljem možete nastaviti da šaljete na Instagram profil Objavi.ba i Facebook stranicu Psihoterapija Alma N. Sisic.
S vama smo ponovo u naredni petak, 17. maja.
Poštovanje, zanima me zašto moja djeca grickaju noktiće, jedno je staro tri godine, a drugo 4,5, s tim da drugo dijete ide u vrtić? Kako im mogu pomoći? Hvala.
Odgovor:
Draga čitateljice, hvala na spremnosti da tražite odgovore kako biste olakšali problem svojoj djeci. Onihofagija je hronična navika grickanja noktiju, koji se ubraja u poremećaje iz spektra opsesivno-kompulsivnog poremećaja. Često se javlja kod djece i mladih odraslih osoba. Dijete kad gricka nokte želi tim činom da smanji osjećaj nakupljene napetosti koji ga dovede do trenutnog osjećaja olakšanja i zadovoljstva. Često se primjećuje kada je dijete ili mlada osoba pod stresom, frustrirana, nervozna, posramljena, gladna, ili kada joj je dosadno.
Ovo ponašanje može biti posljedica anksioznosti, jakog stresa ili napetosti, a zatim postaje navika, perzistira čak i ako se stres ili anksioznost smanjuju. Do dobi od 18 godina, učestalost grickanja noktiju opada, međutim, može ostati i kod odraslih ljudi.
Zašto dijete gricka nokte? Jedan od odgovora je nervoza, odnosno kad se dijete ili mlada osoba osjeća napeto i pod stresom, grickanje noktiju ima umirujući efekat. Drugi razlog može biti imitacija, ukoliko roditelji grickaju nokte djeca kopiraju ponašanje bez obzira da li je to dobra ili loša navika. Stidljivost i nisko samopoštovanje, kao i bol izazvana razlozima, poput razvoda ili smrti voljene osobe, mogu biti jedan od uzroka. I dosada može biti razlog ukoliko je dijete osjeća, ne radi ništa posebno, neaktivno je. Perfekcionizam, takođe, može biti uzročnik grickanja noktiju, ako djeca primijete da nisu uspjeli da realizuju neki zadatak ili da urade nešto dobro, automatski će pokušati popraviti to grickanjem noktiju.
Grickanje noktiju može biti posljedica življenja u agresivnoj porodici. Grickanje noktiju se vezuje za fiksaciju u oralnoj fazi razvoja, a može se smatrati i autodestruktivnim ponašanjem, posebno onda kada prelazi granicu bola. Dijete još nije dovoljno socijalno sazrelo, nije u stanju da na drugi način komunicira neka svoja stanja, pa ih izražava ovakvim ponašanjima. Pokušajte da primijetite u kojim situacijama vaša djeca grickaju noktiće. Možda je to onda kada se uplaše, kada se postide, onda kada znaju da odlazite. Rješenje nalazimo onda kada razumijemo uzrok. Možda je vaše starije dijete uznemireno kad ide u vrtić, ostavljajući vas sa mlađim djetetom i zbog toga gricka noktiće, ili kad se priča o nekoj temi. Mlađe dijete možda tim ponašanjem želi da smanji nesigurnost kad vi niste u blizini. Da li neko od ukućana gricka nokte pa djeca imitiraju ponašanje?
Kad govorimo o komplikacijama koje su povezane s grickanjem noktiju one mogu biti vezane kako za fizičko tako i za mentalno zdravlje. Fizičke komplikacije uključuju deformitet noktiju, infekciju nokta i okolnog mekog tkiva, povećan rizik od parazitskih infekcija, infekcije želuca zbog gutanja čestica nokta i prljavštine, bol u zglobu vilice, povrede desni i sekundarne bakterijske infekcije.
Tehnike smanjenja anksioznosti ili rutinske preventivne strategije korisne su kako bi spriječili grickanje noktiju. Postoje neke mjere koje mogu pomoći, a to su:
- Pomozite djeci da drže ruke zaposlenima, da crtaju, slažu kockice ili puzle ili da se igraju neke druge igre, a možete im dati stresnu lopticu koju će stiskati kad osjete napetost. Razgovarajte sa djecom o tome na način koji je njima najprihvatljiviji.
- Opomenite ih kad vidite da to rade, jer to rade nesvjesno. Bez podsmijeha, povišenog tona i grubih riječi. Recite im, sad si stavio/la prst u usta i želiš da grickaš nokte. Kako bi drugačije mogao/la da riješimo to što te muči, budite im podrška. Obavijestite i vaspitačicu u vrtiću koja brine o vašem djetetu koje strategije želite da primjenjuje kad primjeti da dijete gricka noktiće, zajedničkim snagama možete mnogo postići.
- Na tržištu postoje gorki lakovi kojima se mažu nokti kako bi djeca prestala da grizu nokte, takođe možete nokte namazati maslinovim uljem ili pak staviti flastere na svaki nokat kako bi nokti bili nedostupni za grickanje.
- Oslobodite se stresa i vi i djeca, nađite vrijeme i prostor za opuštanje. Objasnite im da se na taj način umiruju, a ne grickanjem noktića. Svaki put ih pohvalite kad vidite da ne grickaju nokte, a isto tako nemojte ih kažnjavati radi grickanja. Vrlo važno da djetetu pružimo emocionalnu podršku i ohrabrenje umjesto kritike.
Grickanje je, dakle, samo simptom koji pokazuje da nešto nije uredu, i kada je teško ukloniti ga potrebno je obratiti se stručnjaku koji će raditi na uzroku.
Vaša Alma