Zajedničko djelovanje je ključ uspjeha

    Danas je u prostorijama Bosanskog kulturnog centra u Sarajevu, održana panel diskusija “Vizija razvoja Kantona Sarajevo” u organizaciji Instituta za razvoj i evropske integracije (IREI)koja je imala za cilj otvoriti raspravu o perspektivi i smjernicama razvoja KS, dobrim praksama, novim idejama, te detektovanju problema, pronalasku novih rješenja sa donosiocima odluka, predstavnicima i predstavnicama međunarodne i akademske zajednice, civilnog društva, te građana i građanki.

    O perspektivama i smjernicama razvoja Kantona Sarajevo, novim idejama kojima će se unaprijediti ekološka, saobraćajna, kulturna, urbanistička perspektiva grada govorili su: Nihad Uk, premijer KS, Dino Mustafić, direktor Narodnog pozorišta Sarajevo, Aida Daguda, direktorica Centra za promociju civilnog društva, te Garett Patrick Kelly, koordinator za Sarajevo Inicijative 100 klimatski neutralnih gradova.

    Problem zagađenja zraka, koji se prepoznaje kao jedan od gorućih problema na čije rješenje građani/ke čekaju, u fokusu je postojeće vlasti koja planira multidisciplinovani pristup njegovom rješenju. Sve ćemo učiniti da reduciramo sve ono što utiče na zagađenje zraka u Kantonu Sarajevo, kao što su: utopljavanje zgrada, uvođenje novog sistema zagrijavanja sa toplotnim pumpama, gdje će se prvo krenuti od javnih ustanova, kao i unapređenje javnog gradskog saobraćaja”, istakao je Nihad Uk, premijer KS i dodao kako se ubrzo očekuje ranije započeta rekonstrukcija tramvajske pruge, ali i uvezivanje tramvajskom prugom Dobrinje sa centrom grada. Među ključnim planovima koje su dio vizije budućeg uređenja grada istakao je da se planira dovršavanje biciklističke staze, uvođenje javne led rasvjete, rekonstrukcija 45 gradskih ulica ali i važnih građevina i institucija kao što su ledena dvorana u Skenderiji i Akademija scenskih umjetnosti, te da su planirani još izgradnja Univerzitetske biblioteke, Kampusa i uspinjače koja bi saobraćala iz Hrasnrice ili sa Ilidže prema Igmanu. Velike promjene očekuju se i od digitalizacije javne uprave čiji nosilac će biti Ministarstvo pravde i uprave KS.

    Garett Patrick Kelly podsjetio je kako je važno što se Sarajevo, od ukupno 800 apliciranih gradova, našlo na listi 100 onih koji će težiti da do 2030. budu klimatski neutralni. “Važno je da promijenimo mentalitet građana i onda će biti lakše ostvariti i promjene”, izjavio je Garett i podcrtao kako je do sada Sarajevo uradilo dobar posao, jer je Evropska komisija zaključila da izvršeno najviše mapiranja potencijalnih problema.

    O značaju saradnje nevladinog sektora sa donosiocima odluka govorila je Aida Daguda naglasivši da se veliki potencijal saradnje može usmjeriti za povlačenje i korištenje evropskih fondova. „Civilno društvo se treba posmatrati kao pokretač razvoja društva općenito. Vlast nije dužna da finansira NVO sektor, ali jeste projekte koji sektor pokreće a koje doprinose razvoju društva“, naglasila je Daguda. Podsjetila je kako u Kantonu Sarajevo djeluje 3.000 organizacija civilnog društva, trećina svih onih aktivnih u FBiH, te da je ključno da ova vlast pokrene implementaciju Sporazuma o saradnji Vlade KS i NVO sektora koji je potpisan još 2010. godine ali nikad nije zaživio. „Ključni su analiza našeg sektora i uspostavljanje jednog tijela za saradnju, jer naš rad se može iskoristiti u strategiji razvoja Kantona Sarajevo“, dodala je.

    “Politički prioritet a ne margina, to moraju biti kultura i umjetnost”, poručio je Dino Mustafić, direktor Narodnog pozorišta Sarajevo, naglasivši kako je izuzetno sretan što prvi put u Upravnom odobru institucije koju vodi nema ljudi iz politke već samo iz struke. “Princip znanja i neovisnost, vraćanje kompetencija i struke, to je ono što treba braniti, jer sa ljudima iz struke je mnogo lakše razgovarati o realizaciji važnih kulturnih projekata za naš grad” istakao je Mustafić, podsjetivši kako su ranije nailazili na zid šutnje, nisu imali komunikaciju sa izvršnom vlasti, te da je održani panel veliki korak naprijed.

    Podsjetio je kako je sa velikim uspjehom prošle godine realiziran projekat “Kultura na ulice” ali da bi, između ostalog,  izgradnjom koncertne dvorane, muzeja savremene umjetnosti, muzičkog i dramskog teatara, kulturna scena u budućnosti još unaprijedila. Svi panelisti su zaključili kako je za ukupan razvoj Kantona Sarajevo od izuzetne važnosti kvalitetan dijalog i međusobna saradnja, što je svakako inicirano današnjim okupljanjem.

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    DOSIJE PLAĆENICI: Wagner i normalizacija zločina

    Vjerovatno ništa osim loše iskorištenog vremena ne može tako...

    Kako napraviti savršenu fotografiju hrane u uslovima inflacije?

    Svjedoci smo žestoke borbe inflacije i turizma koja se...

    INFLACIJA U FRIŽIDERU: Kako se hraniti zdravo u vrijeme poskupljenja?

    Građani Bosne i Hercegovine veći dio svojih prihoda troše...

    KULTURNI TURIZAM U BiH: Izazovi i potencijali

    Kulturni turizam posljednjih godina doživljava svoj procvat. Sve više...

    U ZAGRLJAJU: Međunarodni koncert horova posvećen Jovanu Divjaku

    Međunarodni koncert „U zagrljaju“ posvećen uspomeni na Jovana Divjaka koji...