Primjer Gruzije potvrđuje: Postoji nada za promjene

    Nakon dvodnevnih masovnih demonstracija uzrokovanih kontroverznim prijedlogom zakona o “stranim agentima”, vladajuća stranka u Gruziji “Gruzijski san” saopštila je da isti bezuslovno povlači jer je prijedlog izazvao „sukobe” u društvu.

    Podsjećamo, prijedlog zakona, po kojem bi se nevladine organizacije i nezavisni mediji trebali izjasniti kao strani agenti ako dobijaju više od 20% novčanih sredstava iz inostranstva, našao se na meti kritika gruzijske i međunarodne javnosti. Gruzijski parlament načelno je prihvatio prijedlog zakona u utorak, što je motivisalo desetine hiljada ljudi da izađu na ulice glavnog grada Tbilisija smatrajući takav potez velikim korakom unazad, kojim se krše osnovna prava i težnje naroda Gruzije, istovremeno opstruira proevropski pravac u kojem društvo želi da se kreće.

    Pomenuti prijedlog zakona inspirisan je ruskim pravnim aktima i verzijom istoimenog ruskog zakona iz 2012. koji bi zemlju odveo u autoritarni sistem vladavine. Njegovim usvajanjem Gruzija bi se priključila nedemokratskim postsovjetskim državama poput Bjelorusije, Tadžikistana i Azerbejdžana koji su kopirali ruski zakon o ograničavanju aktivnosti nevladinih organizacija. Izraz „agent” u Rusiji i Gruziji vezuje se za špijune i izdajnike, a u historiji se negativno koristio za djelovanje civilnog društva. Njime se ukazivalo na rad za interese stranih sila, a ne za dobrobit sopstvene države.

    Ovaj primjer je itekako relevantan za našu zemlju, u kontekstu straha koje je izazvala vijest o nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona Republike Srpske, kojim se uvode krivična djela uvrede i klevete, sa predviđenim novčanim kaznama za navedena djela u rasponu od 5 do 100 hiljada KM, kao i najave novog zakona o djelovanju nevladinih organizacija i sličnih udruženja u Republici Srpskoj, koji će vjerovatno nalikovati upravo gruzijskom zakonu koji je povučen pod pritiskom javnosti.

    Potpuno je jasno da se radi o mehanizmu pritiska i procesu pokrenutom sa namjerom suzbijanja slobode govora i mišljenja, te nezavisnog novinarstva i medija u Bosni i Hercegovini. Stoga, na primjeru Gruzije, jasna je potreba pružanja otpora svima, posebno etnonacionalističkim partijama i ideologijama, kojima ne odgovaraju sloboda govora, medijski pluralizam, vrijednosti na kojima počiva demokratija. Njihov interes je totalitarna, apsolutistička, vladavina koja ne poznaje temeljna ljudska prava.

     

     

     

     

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    DOSIJE PLAĆENICI: Wagner i normalizacija zločina

    Vjerovatno ništa osim loše iskorištenog vremena ne može tako...

    Kako napraviti savršenu fotografiju hrane u uslovima inflacije?

    Svjedoci smo žestoke borbe inflacije i turizma koja se...

    INFLACIJA U FRIŽIDERU: Kako se hraniti zdravo u vrijeme poskupljenja?

    Građani Bosne i Hercegovine veći dio svojih prihoda troše...

    KULTURNI TURIZAM U BiH: Izazovi i potencijali

    Kulturni turizam posljednjih godina doživljava svoj procvat. Sve više...

    U ZAGRLJAJU: Međunarodni koncert horova posvećen Jovanu Divjaku

    Međunarodni koncert „U zagrljaju“ posvećen uspomeni na Jovana Divjaka koji...