Danas će se pred zastupnicima Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH naći prijedlog amandana na Krivični zakon FBiH kojim se u legislativu uvodi posebno krivično djelo – teško ubistvo ženske osobe. Ovim se zakonski prepoznaje posebnost ubistava žena koja posljednjih godina postaju sve učestalija i brutalnija, te se podiže stepen njihove zaštite i djeluje preventivno.
Amandman je početkom mjeseca usvojila Vlada Federacije BiH kao rezultat inicijative koja je potekla iz civilnog društva. Naime, inicijativu za usvajanje ovakvog rješenja su pokrenule aktivistice iz bihaćkog udruženja Glas žene uz podršku partnerskih organizacija civilnog društva Ženska vizija iz Tuzle, TIM Volim život iz Cazina, Izvor iz Sanskog Mosta i mostarske Inicijative građanki/na.
Koordinatorica organizacije Glas Žene Nejra Raković medijima je rekla kako su se zahvaljujući inicijativi iz civilnog društva stvari po ovom pitanju pomaknule sa mrtve tačke i kako je sad na potezu federalni parlament od kojeg se očekuje da izglasa izmjene zakona.

”Ova odluka značajna je za sve žene u bosanskohercegovačkom društvu jer predstavlja prvi korak da se stvore zakonski uvjeti da se femicid kao rodno zasnovano ubistvo može prevenirati, istraživati, dokazivati i sprečavati“, naglašava koordinatorica.
Da je Parlament spreman na ovaj korak vjeruje i predsjedavajući Predstavničkog doma Dragan Mioković koji je dan uoči sjednice na svome profilu na Facebooku najavio usvajanje amandmana koji se tiče femicida.
„Usvojićemo to sutra, skoro sam siguran, jednoglasno i svakog onog nasilnika i ubicu koji se usudi ubiti partnericu suočiti sa kaznom od 10 godina do zatvorske kazne dugotrajnog zatvora“, napisao je Mioković, ohrabren podrškom koju ovo rješenje ima među zastupnicama i zastupnicima bez obzira na to dolaze li iz redova vlasti ili opozicije.
Inače, prema javno dostupnim podacima, u prošloj godini je u Bosni i Hercegovini zabilježeno četrnaest slučajeva ubistava žena, što predstavlja zastrašujući porast u odnosu na prethodne godine kada je u prosjeku bilježeno oko deset slučajeva godišnje. Zaštita žena od ubistava i nasilja zahtijeva sveobuhvatan pristup od obrazovne pa do kaznene politike, a jasnije zakonsko definisanje i pooštravanje kazni u ovom smislu zasigurno predstavlja jedan od instrumenata koji će pomoći poboljšanju stanja.
Predloženo zakonsko rješenje je prethodnih mjeseci pratila i kampanja Nećemo umirati u tišini koju je koordiniralo udruženje Glas žene, a u koju se uključio i veći broj poznatih lica iz javnog života. Prikupljene su i hiljade potpisa koji su pomogli da se inicijativa usvoji na Vladi i da se nađe na današnjoj sjednici Parlamenta.
„Zahvaljujemo svima koji su na bilo koji način pomogli da se ova naša inicijativa ostvari. Svi oni koji su je podržali svojim glasom ili potpisom dio su zajednice aktivista koja će pomoći da stanemo na kraj nasilju na ženama i da nam se što rjeđe dešavaju strašni slučajevi kojima je naša javnost svjedočila u posljednje vrijeme“, poručuju pokretačice inicijative.