Azra Mehmedović, poznata i kao DJ Razijan, sa svojim pratiteljima i pratiteljicama na društvenim mrežama nesebično dijeli znanje o i savjete o mentalnom, seksualnom i reproduktivnom zdravlju. Ovoga petka, za naš portal donosi priču o postavljanju granica u svrhu očuvanja mentalnog zdravlja, a njene savjete možete pronaći i na njenom Instagram profilu.
Često se govori o važnosti fizičkog zdravlja, ali koliko često čujemo o važnosti mentalnog zdravlja i postavljanju granica? Kad sam bila mlađa, ideja o postavljanju granica bila mi je strana. Mislila sam da je moja dužnost uvijek biti dostupna i spremna pomoći drugima, čak i na svoju štetu. Međutim, s vremenom sam naučila koliko je važno postaviti granice kako bih očuvala svoje mentalno zdravlje. Kao studentica psihologije, sada razumijem da postavljanje granica nije samo čin samopoštovanja, već ključan korak za održavanje mentalnog zdravlja.
Moj prvi susret s idejom postavljanja granica dogodio se kroz lična iskustva i izazove. Preplavljena obavezama i tuđim očekivanjima, osjećala sam se iscrpljeno. Znala sam da se nešto mora promijeniti. Prepoznati vlastite potrebe i vrijednosti može biti izazovno jer zahtijeva iskrenu introspekciju i suočavanje sa sobom. Počela sam identificirati situacije koje su me činile nelagodnom i ispitivati zašto je to tako. Na primjer, zašto osjećamo pritisak i potrebu da stalno budemo dostupni prijateljima, čak i kada nemamo ni vremena ni snage za to? Razumijevanje vlastitih emocija i reakcija pomaže da shvatimo gdje treba postaviti granice. Granice su učinkovite samo ako su jasno izražene. Ovo može biti zastrašujuće, posebno ako se bojite kako će drugi reagovati. Ali važno je zapamtiti da postavljanje granica nije čin sebičnosti, već brige o sebi. Kada prvi put počnete izražavati svoje granice, osjećate se nervozno. No, s vremenom shvatite da većina ljudi poštuje vaše granice ako ih jasno i s poštovanjem iskomunicirate. Granice nisu statične; one se mijenjaju s vremenom i okolnostima. Redovno preispitivanje i prilagođavanje granica pomaže nam da ostanemo povezani sa svojim potrebama i osiguramo da su naše granice u skladu s našim vrijednostima i ciljevima. Život se mijenja, i ono što nam je bilo važno prije nekoliko godina možda više nije relevantno. Granice nisu samo važan aspekt mentalnog zdravlja, već i ključni faktor u izgradnji zdravih odnosa. One nam pomažu da zadržimo ravnotežu između svojih potreba i potreba drugih. Granice nam omogućuju da se osjećamo sigurno i poštovano. Bez njih, možemo se osjećati iskorišteno i iscrpljeno. Naša kultura često zanemaruje važnost mentalnog zdravlja, pa je postavljanje granica čin hrabrosti i samopoštovanja. Edukacija o ovoj temi trebala bi postati sastavni dio naših života, baš kao što bismo trebali educirati o fizičkom zdravlju. Kroz osvještavanje i edukaciju, možemo razbiti stigmu oko postavljanja granica i pomoći sebi i drugima da živimo ispunjenije i zdravije živote.
Ako želimo svijet u kojem se mentalno zdravlje poštuje i njeguje, moramo početi od sebe. Postavljanje granica je prvi korak ka tom cilju. Zato, krenimo zajedno na ovaj put, jer očuvanje mentalnog zdravlja počinje s nama.