SA 63 GODINE ZAKAŠNJENJA: Prvi Afroamerikanac odabran za astronauta konačno poletio u svemir

    Više od  šezdeset godina nakon što je izabran za prvog afroameričkog astronauta, Edward Dwight je u nedjelju konačno poletio u svemir. Naime, iako je bio među prvim astronautima, svoje mjesto u historiji istraživanja svemira nikad nije zauzeo zbog političkih razloga.

    Po povratku na Zemlju nakon leta koji je trajao devet minuta i pedeset tri sekunde, Dwight je izišao na stepenice svemirske kapsule i dignutih ruku izjavio: „Dugo je trebalo.“

    Rekao je kako je ovaj let uistinu nešto što čovjeku mijenja život, te je priznao da je prilikom polijetanja kazao da mu to možda i nije trebalo u ovoj dobi. „Ali, lagao sam“, dodao je uz smijeh devedesetogodišnji astronaut.

    Edward Dwight nakon povratka iz svemira (Foto: Facebook)

    Dwight je bio jedan od šest putnika na svemirskom letu Blue Origina u raketi New Shepard koja je lansirana u nedjelju sa privatnog lansirnog mjesta u Teksasu. Ovim letom je postao najstarija osoba u svemiru, pretekavši tako glumca Williama Shatnera koji je u svemir otišao također u devedesetoj godine, ali sa manje dana života od Dwighta.

    Nakon što je odabran za let, Dwight – koji se sada bavi kiparstvom – rekao je kako to nije samo zadovoljenje pravde nego nešto što se trebalo desiti davno. „Sav moj život je posvećen tome da ono što počnem i završim, a ovo je kulminacija toga“, rekao je.

    Ideja o njegovom letu u svemir pojavila se 1961. godine u jeku kampanje Bijele kuće kojom je trebalo unijeti različitost u svemirski program Sjedinjenih Američkih Država. Tada je Dwight izabran u trening-program za astronaute kao zgodan i mlad pilot. Imao je podršku predsjednika Johna F. Kennedyja, crnački mediji su ga slavili, ali brojne prepreke su stale na put njegovog odlaska u svemir.

    Šef škole za pilote-astronaute u vojnoj bazi Edwards u Kaliforniji Chuck Yeager bio je mišljenja kako je Dwight prosječan pilot koji je odabran iz političkih razloga. Dwight je, s druge strane, izjavio kako ga je Yeager diskriminirao zbog rasističkih razloga i kako ga se želio riješiti. U svakom slučaju, Dwight je prošao program i diplomirao ali nije odabran za astronauta.

    Dwight iz vremena službe (Foto: Wikimedia commons)

    Nakon Kennedyjevog ubistva 1963. podrška ovom astronautu je pala i na kraju je 1966. napustio službu. Dwight se okrenuo umjetnosti, postao je uspješan restaurator i priznat umjetnik čija je specijalnost izrada skulptura važnih ljudi iz istorije crnaca. Tek 1983. SAD su dobile prvog crnog astronauta u svemiru, a bio je to Guion S. Bluford Jr.

    Nakon svih ovih godina, Dwight je konačno poletio u svemir.

    Bio je to sedmi let sa ljudskom posadom kompanije Blue Origin u vlasništvu Jeffa Bezosa. Raketa je poletjela u 9:35 h po lokalnom vremenu i vratila se na Zemlju za deset minuta. Samo dva od tri njena padobrana su se otvorila, ali to nije predstavljalo nikakav problem prilikom slijetanja. Vrata kapsule su se otvorila oko 10:00 h, a Dwight je oduševljeno rekao: „Ovo svako treba probati.“

     

    [Amanda Holpuch, NYT]

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...