PSIHOLOG ODGOVARA PETKOM: Žene u trudnoći prolaze kroz vrtlog najrazličitijih emocija

    Dragi naši, nakon kratke ljetne pauze od ovog petka nastavljamo s našom stalnom rubrikom koja je pobudila vaše veliko interesovanje.

    U proteklih petanestak dana pristigao je veliki broj vaših pitanja našoj Almi Nuhić-Šišić, dipl. psihologinji i psihoterapeutkinji psihodinamske integrativne psihoterapije u edukaciji, jer vas očito oblast mentalnog zdravlja iznimno zanima.

    I dalje svoja pitanja možete da šaljete na storyje CPCD-a, Objavi.ba i Facebook stranicuhttps://www.facebook.com/psihoterapijaalma, pri čemu vam redakcija Objavi.ba vam garantuje anonimnost.

    Ovoga petka objavljujemo tri nova, a naredne – narednog petka 1. septembra.

    Foto: Alma Nuhić-Šišić, dipl. psihologinja i psihoterapeutkinja psihodinamske integrativne psihoterapije u edukaciji

    Pitanje br. 34

    Poštovana Alma, kako da pomognem sinu koji je mnogo nervozan jer nije prihvaćen u društvu? Dok je koristio alkohol i drogu bio je odbačen. Sada ne konzumira ništa, kao bivši narkoman, opet nije prihvaćen.

    Odgovor:

    Draga čitateljice, hvala na pitanju. Iz pitanja mogu osjetiti koliko ste zabrinuti za svog sina i da mu želite pomoći. Svaka zavisnost pa i zavisnost o drogama dolazi zbog popunjavanja unutrašnje praznine, odnosno pomanjkanjem onoga što je osobi u tom trenu važno na emocionalnom planu, a konzumiranjem narkotika izbjegava se osjećaj bespomoćnosti. Droga trenutno može da pomogne u popunjavanju praznine koju pojedinac osjeća postizanjem nekog zadovoljstva i osjećaja svemoći, međutim dugoročno se njen učinak gubi upravo iz razloga što do kraja uništi i to malo čovjekovog kapaciteta da se sam nosi s izazovima koji su pred njega stavljeni.

    Individualna ili grupna psihoterapija bi bila najbolji put do jačanja samopuzdanja, motivacije i volje za uključivanje kroz različite aktivnosti iz područja sporta, kulture, rada i drugih društvenih aktivnosti, kao i pronalaženje zaposlenja i stručno osposobljavanje za određena zanimanja, kao preduslova uspješne afirmacije vašeg sina u društvu.

    Vaša Alma

    Pitanje br. 35

    Zdravo, možete li mi dati savjet kako sebi da olakšam anksioznost?

    Odgovor:

    Draga čitateljice, anksioznost i panika su jako neprijatni simptomi i mogu u velikoj mjeri onesposobljavati ljude, ali ipak nesvjesni dio naše psihe radije ima simptome nego da se suočava sa ružnom istinom. Anksioznost je izlaženje neobrađenih tema i tabua na površinu. Na psihodinamskoj psihoterapiji mi obrađujemo te teme, prorađujemo ružnu istinu i na taj način se klijent oslobađa anksioznosti tako da je psihoterapija najdjelotvorniji način prevazilaženja anksioznosti. Dijelim sa vama nekoliko savjeta koji bi vam mogli pomoći oko ublažavanja anksioznosti:

    1. Prihvatite da ne možete uvijek sve kontrolisati.
    2. Nemojte se kriviti ukoliko ne postignete svoj maksimum i ne pokušavajte biti idealni, jer idealni ne postoje. To će vas relaksirati i ublažiti pritisak na vašu psihu.
    3. Udaljavanje od anksioznih osjećanja pomaže da situaciju stavite u perspektivu i da ona izgleda manje zastrašujuće.
    4. Razgovor sa prijateljima, porodicom, takav pristup pomaže da se anksioznost postepeno prevaziđe.
    5. Razmislite o tome šta pokreće vašu anksioznost kroz vođenje dnevnika o događaijima i emocijama.
    6. Umjesto kafe – pijte zeleni čaj koji je izvrsna zamjena, jedite redovno, spavajte dovoljno i uključite fizičku aktivnost u svoju svakodnevnicu.
    7. Ukoliko i dalje imate anksioznost, obratite se psihoterapeutu za pomoć kako bi zajedno našli uzrok i kroz psihoterapiju radili na sebi.

    Vaša Alma

    Pitanje br. 36

    Poštovana, imam kćerku koja ne može ništa bez mene. Takav osjećaj imam, jer je trudna i mislim da ne može ni trudnoću da iznese sama. Kad mi je rekla da je trudna, obradovala sam se, ali je jedan doktor uplašio pa je svo nezadovoljstvo, strah i brigu emitovala na mene. Nalaz je u redu, ali su mene preplavili brige i strahovi. Molim vas za savjet.

    Odgovor:

    Draga čitateljice,

    hvala na pitanju, žene u trudnoći prolaze kroz vrtlog najrazličitijih emocija a često emocionalni život trudnica ostaje duboko skriven, neosviješten i samoj trudnici nerazumljiv. Ja ću probati da objasnim jedan od mehanizama odbrane jer podsjeća na situaciju koju ste mi opisali.

    Projektivna identifikacija je prvi primitivni oblik komunikacije između majke i djeteta, koji deluje tokom prve godine života na način što beba još od početka svog života ima nejasan i primitivni osjećaj za realnost, po kome osjećanja koja su joj teška i koje ne želi da ima projektuje u svoju majku. Dakle, ono što beba ne može da obradi, tenziju, tjelesne neprijatnosti, anksioznosti, bol, a ne zna da kaže i ne može da podnese jer je sasvim mala i zavisna od majke, ona „ubacuje“ u majku. Beba to radi putem svojih fantazija koje su u ranim danima u doživljaju bebe svemoćne.

    U odraslom dobu, projektivna identifikacija je mehanizam odbrane. Osoba koja je preplavljena strahom i brigom, a u djetinjstvu nije adekvatno umirena kao beba, otcijepila je svoj osjećaj straha. Ne osjeća strah svjesno, ali zato može da se ponaša tako da uplaši drugu osobu i preplavi je strahom i anksioznosti. Šta je svrha tog mehanizma odbrane? Osoba se na taj način brani od neprijatnosti i anksioznosti, tj. na taj način se nakratko oslobađa straha.

    Ono što osoba u koju je projektovan strah može uraditi jeste da razumije šta se dešava i da nađe način da se umiri. Ukoliko to ne može sama, bilo bi dobro da potraži pomoć psihoterapeuta.

    Vaša Alma

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...