POVRATAK KNJIŽEVNIH HEROINA: Kako žene pišu novu kulturnu historiju Mostara

    Mostar je oduvijek bio grad pjesnika, ali sada se na njegovim ulicama, bibliotekama i manifestacijama osjeća novi val književnog stvaralaštva – onaj koji predvode žene. Dok je kroz historiju muška poezija dominirala ovom regijom, posljednje godine donose iznenađujući zaokret: žene preuzimaju pero u svoje ruke i grade novu kulturnu scenu.

    Posljednje dvije godine Mostar je domaćin velikih kulturnih manifestacija koje slave razne umjetnosti, uključujući koncerte, plesne izvedbe, promocije knjiga, izložbe i festivale. Pored već tradicionalnog Mostarskog ljeta, među njima se ističe i Međunarodni književni festival “Žena sa knjigom”, koji je prošle godine okupio više od stotinu umjetnica iz petnaest zemalja širom svijeta. Festival se nije pokazao samo kao mjesto susreta autorica, već i snažan glas u afirmaciji žena i mladih u književnosti.

    Prošlogodišnji festival “Žena s knjigom” okupio je preko stotinu autorica iz petnaest zemalja (Foto: Žena s knjigom, Facebook)

    Prošlogodišnji Međunarodni književni festival ‘Žena sa knjigom’ nadmašio je sva naša očekivanja – okupili smo više od stotinu talentiranih autorica iz petnaest zemalja, stvorili inspirativan prostor za razmjenu ideja i pokazali koliko je ženama potrebna ovakva platforma – ne samo kao prilika za predstavljanje svog rada, već i kao prostor u kojem se osjećaju viđeno, podržano i osnaženo. Festival je postao više od manifestacije, postao je pokret“, kaže nam suosnivačica i predsjednica Udruženja književnica i ljubitelja umjetnosti „Žena sa knjigom“ Edhija Mahić.

    Ove godine Festival ide korak dalje – donosi književnost u više bosanskohercegovačkih gradova, šireći ideju o ženskom stvaralaštvu iz Mostara u Stolac, Sarajevo, Visoko, Kakanj i Travnik. U toku je i javni poziv za slanje autorskih radova, objavljen na Facebook stranici Žena sa knjigom i otvoren do 3. marta, a autori/ce mogu učestvovati sa poezijom ili prozom, uz mogućnost objavljivanja u zajedničkoj zbirci i sudjelovanja u programu Festivala. Radove će ocjenjivati internacionalni žiri sastavljen od stručnjaka iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Kosova, što dodatno potvrđuje prestiž ove književne smotre.

    Pripreme su u punom jeku, a s velikim entuzijazmom želimo povezati još više žena koje pišu, čitaju i stvaraju, jačajući kulturnu scenu u cijeloj regiji. Poziv za slanje radova već je otvoren, a interes koji smo do sada vidjeli pokazuje da će ovogodišnje izdanje biti još snažnije i raznovrsnije. Očekujemo bogat program, nova imena, međunarodno priznate gošće, još više mladih književnica i, prije svega, stvaranje novih književnih mostova među ženama koje dijele ljubav prema pisanoj riječi“, objašnjava Edhija Mahić.

    Edhija Mahić: Naš festival je postao više od manifestacije, postao je pokret

    Zašto je djelovanje ovakvih manifestacija i programa važno? Važno je zbog toga što žene konačno osvajaju književni prostor koji im je dugo bio nedostupan. Generacije mladih spisateljica sada imaju priliku da se povežu, afirmišu, predstave javnosti i postanu prepoznate na širim kulturnim mapama. Mostar, kao grad pjesnika, sada postaje i grad pjesnikinja – mjesto gdje književnost dobija novo lice i novu snagu.

    Među tim novim licima je i Sara Kljajić, suosnivačica Udruženja i članica njegovog upravnog odbora. Kao jedna od suosnivačica i mladih članica Udruženja ‘Žena sa knjigom’, ona ističe značaj ovog međunarodnog književnog festivala u kontekstu trenutnih društvenih izazova. U Mostaru, kao i širom Bosne i Hercegovine, mladi, a posebno žene, često se suočavaju s ograničenim prilikama za kulturno izražavanje i profesionalni razvoj.

    Naš festival ne njeguje samo književnost – to je mjesto gdje upoznajete ljude sličnih interesa, razmjenjujete ideje, učite od onih koji su već prošli vašim putem i stvarate uspomene koje ćete pamtiti. Nema ljepšeg osjećaja od toga kada shvatite da vaše riječi mogu nekoga dotaknuti, inspirisati ili potaknuti na promjenu“, opisuje suštinu festivala Sara.

    Sara Kljajić:Festival ne njeguje samo književnost – to je i mjesto susreta

    Ona poziva sve zainteresirane da se prijave na javni poziv i budu dio nečega što zaista mijenja način na koji gledamo umjetnost i ulogu stvaralaca u društvu.

    Vaša priča je važna, i jedva čekamo da je čujemo!“, poručuju iz Udruženja književnica i ljubitelja umjetnosti „Žena sa knjigom“.

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...