Veliki broj domaćih i regionalnih portala – među kojima su neki od najrespektabilnijih i meni najdražih – prenio je sa stranice Project Syndicate tekst “The New Face of Protest” Slavoja Žižeka u kojem se govori o odnosu Europske unije prema protestima u Srbiji. I dok su skoro svi u naslove i uvode izvukli poantu “Evropska unija je šutnjom o Srbiji dostigla novo dno” (što i nije daleko od istine), pažnji je promaklo nešto jako zanimljivo…
Naime, Project Syndicate važi za jednu od “najpametnijih” stranica na svijetu, na kojoj svoje analize i osvrte objavljuju vodeći svjetski umovi. Riječ je o internetskoj oazi kritičkog razmišljanja, slobode govora i medijske slobode. Tako barem kažu, budući da se opisuju kao “The World’s Opinion Page”, odnosno stranica za mišljenje Svijeta.
Na ovoj stranici za mišljenje Svijeta Žižekov je tekst objavljen 13. februara, ali je pet dana ranije objavljen ovdje kod nas na Zapadnom Balkanu. Beogradski Danas ga je objavio u skoro identičnom obliku, uz jednu razliku – u “starijem” tekstu zadnja rečenica glasi “Ukratko, nakon rata u Gazi, EU je dostigla još jedan etičko-politički pad.”

Nekom – recimo to tako – omaškom, u prijevodu je dio sa Gazom izostavljen, te tekst na PS završava samo sa “EU je dostigla novo političko dno” što je – priznaćete – prilično osakaćena poanta u odnosu na originalni zaključak. Ovo sigurno nije toliko važno u smislu konteksta teksta u cjelini, niti mijenja njegov smisao.

Na omaške sa naslovima u kojima su palestinska djeca “mladi ljudi”, u kojima su Palestinci redovno raseljeni a rijetko protjerani i u kojima nesretno gube živote – nedajbože da se spomene da su ubijeni ili da se spomene ko ih je ubio – već smo i naviknuti.
Međutim, kad govorimo o nekom novom dnu – nije li jedno takvo novo dno i drsko prekrajanje rečenice jednog od najpopularnijih svjetskih mislilaca na “the world’s opinion page” kako se ni slučajno ne bi spomenulo ono što se spomenuti ne smije?
Možda ova “sitna prepravka” sa izbacivanjem spominjanja Gaze nije važna za suštinu samog teksta, ali je jako važna u posmatranju suštine licemjerja današnjeg slobodnog i slobodoumnog svijeta. Svijeta koji čak ni kad sa pozicije intelektualne superiornosti upire prstom u probijanje tuđeg moralnog dna ne propušta priliku da probije i vlastito.