OGLEDALA U LIFTOVIMA: Psihologija, sigurnost i praktičnost

    Liftovi ili dizala su sastavni dio današnjeg načina života i rezultat čovjekove težnje da što brže stigne iz tačke A u tačku B, ali u vertikalnom pravcu. Neki od današnjih liftova su napravljeni tako da iz njih vidite spoljnji svijet, ali ih je većina ipak u formi zatvorenih kutijica sa dugmićima i ogledalom. Ali, zašto je to tako?

    Naravno, pitanje se ne odnosi na dugmiće koji su neophodni da bi lift išao gore i dole, nego na sveprisutna ogledala koja se obavezno nalaze u svakom liftu na svijetu. Razloga za to je nekoliko, a glavni se odnose na doživljaj prostora i sigurnost.

    Jedan od najnelagodnijih osjećaja koje čovjek može doživjeti je onaj osjećaj kojeg ima kad se nalazi u skučenom prostoru, upravo onakvom kakvi su liftovi. Taj klaustraofobični osjećaj naročito dolazi do izražaja ukoliko kutijica u kojoj se nalazite ide prema nebesima ili – iako u kontrolisanim uslovima – pada na zemlju.

    Mali prostor, nedovoljno zraka, nevidljiva sila koja vas podiže ili spušta, nemogućnost da vidite šta se dešava oko vas, žurba, kašnjenje… Sve su to faktori zbog kojih ljude u liftovima obuzima tjeskoba, a ogledalo je nešto što pomaže u njenom sprečavanju.

    Mehanizam iza tog psihološkog efekta je jasan – ogledalo vizualno povećava prostor i ublažava osjećaj skučenosti, a uz to i sam čovjekov odraz u ogledalu smanjuje osjećaj samoće kad je lift prazan.

    Osim toga, sigurno je da će čovjek i samim pogledima u ogledalo lakše „ubiti vrijeme“ i da će mu se „putovanje“ učiniti kraćim. Možda je u novije vrijeme skrolanje po telefonu ovu funkciju učinilo manje važnom, ali u doba prije mobilnih telefona je ogledanje bilo prilično dobra zamjena za neprijatno buljenje u pod ili neželjene kontakte očima sa saputnicima.

    Treći razlog zbog čega su ogledala u liftovima korisna je sigurnost. Ona daju pregled cijelog lifta pa je veća šansa da uočite pokušaj džeparenja ili neku drugu prijetnju u tom prostoru.

    Četvrti razlog je čisto praktičan i odnosi se na pomoć u orijentaciji kada iznosite nešto iz lifta u rikverc. To je jedna od onih stvari koje ni ne primjećujemo ali svako ko je iznosio komade namještaja iz lifta i čuo upozorenje „Pazi ruke!“ dobro zna kako bi to manevrisanje izgledalo bez ogledala.

    Još jedna od tih funkcija koje shvatamo zdravo za gotovo ima veze sa prethodno navedenom ulogom ogledala u izlasku unatraške. Da li ste pomislili na osobe koje se prilikom kretanja služe kolicima i to koliko im sitnica poput ogledala u liftu može pomoći?

    Ali dobro, čovjek ne razmišlja ni o jednoj od navedenih stvari jer su ogledala u liftovima obavezna stvar i mogu se mirne duše uzeti zdravo za gotovo. Osim ako ne naiđete na lift sa razbijenim ogledalom – uz onih sedam godina nesreće onom ko ga je razbio tada dolazi i osjećaj klaustrofobije onima kojima je trebalo služiti.

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...