MLADI I POLICIJA: Nepovjerenje zbog prekoračivanja ovlasti i nepravičnog postupanja

    Transparentnost disciplinskih postupaka protiv policijskih službenika igra ključnu ulogu u očuvanju povjerenja javnosti u policijske institucije ali pored toga doprinosi i odgovornosti ne samo pojedinaca u redovima policije, već također služi kao ključan mehanizam za izgradnju povjerenja između građana odnosno građanki i policijskih snaga.

    Tokom posljednjih pet godina najmanje 1.900 disciplinskih postupaka provedeno je u različitim policijskim agencijama u BiH, a stotine njih su zastarjele zbog komplikovanih procedura, neadekvatnih zakonskih rješenja i brojnih otežavajućih okolnosti koje ovakve procese otežavaju.

    Brojni incidenti i kontroverze povezane s postupcima policijskih službenika istakli su potrebu za otvorenim i transparentnim pristupom u istragama njihovog ponašanja, ali istraživači koji su pokušali doći do podataka o ovim postupcima naišli su na zid šutnje.

    Barijera nijeme saradnje stvorena je zbog različitih razloga, kao što su zaštita ličnih podataka, pravni interes ili pravo trećeg lica.

    U organizaciji istraživačkog tima Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) predstavljeni su rezultati istraživanja postojećih disciplinskih postupaka usmjerenih prema policijskim službenicima na području Bosne i Hercegovine.

    Transparentnost nema alternativu

    Ova analiza naglašava značajne izazove u suočavanju s onima koji prekorače ovlasti, a posebno su istaknute određene prepreke, poput nedostatka transparentnosti, nepotpune informiranosti i nepravilnosti u samim disciplinskim postupcima. Rezultati postavljaju temelje za ozbiljnu diskusiju o posljedicama koje takvi nedostaci imaju na povjerenje građana i građanki u kredibilitet i djelotvornost policijskih institucija u Bosni i Hercegovini.

    O ovome je bilo riječi i ove sedmice na događaju pod nazivom “Zakon i (ne)rad – Unutar disciplinskih postupaka protiv policajaca” na kojemu su predstavljeni rezultati analize.

    Ambasador SAD-a u BiH, Michael J. Murphy, naglasio je važnost borbe protiv korupcije i očuvanja vladavine prava. Istaknuo je da problem neprimjerenog ponašanja policajaca nije ograničen samo na BiH, već je globalni izazov, naglašavajući potrebu za provođenjem zakona bez političkog pritiska.

    Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini Michael J. Murphy

    U diskusiji ali i samom istraživanju su učestvovali akademski stručnjaci, policijski službenici kao i mladi koji su dali svoje zaključke, ukazujući na ključne probleme ove teme.

    “Iluzorna su sva objašnjenja koja dobijamo iz policijskih agencija o zaštiti disciplinskih postupaka. Transparentnost nema alternativu”, istakao je Muhamed Budimlić, profesor Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije.

    Imaju li mladi povjerenja u policijske institucije?

    Posebna pažnja tokom diskusije posvećena je odnosu mladih i policijskih strukura. Navedeno je kako nedostatak povjerenja mladih u policijske institucije predstavlja ozbiljan izazov koji zahtijeva kontinuirane i održive mjere.

    „Mladi često imaju nepovjerenje prema policijskim institucijama iz razloga poput nepravednog postupanja ili situacija u kojima dolazi do zloupotrebe ovlasti. Stvaranje inkluzivnog okruženja gdje se čuje mišljenje mladih i društvo u kojem se zagovara pravičnost može znatno unaprijediti odnose između mladih i policijskih institucija“, rečeno je tokom ove diskusije.

    Ključni problemi, kao što su slaba komunikacija sa javnošću, nedostatak tehnološke modernizacije, neadekvatna psihološka podrška i edukacija policijskih službenika te manjak transparentnosti u disciplinskim postupcima, nužno zahtijevaju hitne intervencije.

    Konferencija “Zakon i (ne)rad” posvećena disciplinskim postupcima protiv policijskih službenika

    Saradnja sa obrazovnim institucijama, implementacija body kamera te redovno izdavanje pravovremenih saopštenja za javnost predstavljaju ključne komponente procesa jačanja transparentnosti i odgovornosti u radu policijskih institucija. Osim toga, organiziranje javnih tribina, radionica i edukacija mladih o njihovim pravima dodatno doprinosi izgradnji povjerenja među građanima i policijom.

    U konačnici, implementacija predloženih mjera ne samo da će doprinijeti smanjenju nedostatka povjerenja, već će stvoriti temelje za održivo partnerstvo između policijskih institucija i zajednice, čime će se razvijati osjećaj sigurnosti i odgovornosti u društvu.

    Zajedničkim snagama moguće je izgraditi sigurnije i odgovornije društvo.

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...