Moneyval, međuvladina organizacija posvećena borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma, predstavlja moćni mehanizam u neprestanoj borbi protiv finansijskog kriminala. U ovom članku ulazimo u porijeklo, rad i implikacije ove organizacije, koja služi kao ključni alat za procjenu napora država u borbi protiv finansijskih nezakonitih aktivnosti.
Razumijevanjem unutrašnjeg rada Moneyvala i ispitivanjem stvarnih primjera zemalja na ovim listama, stičemo uvid u globalnu borbu protiv finansijskog kriminala.
Sa sjedištem u očaravajućem gradu Strazburu, u Francuskoj, Moneyval provodi temeljne procjene okvira zemalja članica za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma. Ove evaluacije pomno razmatraju pravne i institucionalne mjere, mehanizme sprovođenja i ukupnu efikasnost postojećih finansijskih zaštitnih mjera. Identifikovanjem ranjivosti i preporukom poboljšanja, Moneyval podstiče međunarodnu saradnju u borbi protiv finansijskog kriminala.
Moneyval ima bliske odnose sa Radnom grupom za finansijsku akciju (FATF), globalnim tijelom za postavljanje standarda za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma. Usklađuje svoj proces evaluacije sa preporukama FATF-a, osiguravajući dosljednost i djelotvornost u borbi protiv finansijskog kriminala. Saradnja između Moneyvala i FATF-a jača međunarodnu borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma, podstičući sigurniji globalni finansijski sistem, a na taj način se i neka država može naći na FATF sivoj ili crnoj listi.
- Razotkrivanje: Moneyval, međuvladina organizacija osnovana 1997. godine, djeluje u sklopu Vijeća Evrope. Ocjenjuje okvire zemalja članica za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma, ispitujući pravne i institucionalne mjere, mehanizme sprovođenja i ukupnu efikasnost finansijskih zaštitnih mjera.
- Vizionari Moneyval-a: Moneyval duguje svoje postojanje saradnji sa Komitetom eksperata Savjeta Evrope za procjenu mjera protiv pranja novca i finansiranja terorizma (ili MONEYVAL komiteta). Okupljajući stručnjake različitih profila, marljivo rade na zaštiti globalnog finansijskog sistema.
- Glavne aktivnosti: Osnovne aktivnosti Moneyvala uključuju recenzije i međusobne evaluacije, pri čemu države članice prolaze kroz sveobuhvatne procjene svojih finansijskih sistema. Ove evaluacije procjenjuju pravne okvire, regulatorna tijela, finansijske institucije i agencije za provođenje zakona kako bi se identifikovale ranjivosti i preporučila poboljšanja.
- Siva i crna lista: Mišljenjem Moneyval-a uključujući i druge faktore, FATF će neku državu staviti na listu. Siva i crna lista ističu nedostatke u naporima zemalja članica u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma. Siva lista ukazuje na oblasti kojima je potrebna pažnja i poboljšanje, dok crna lista označava ozbiljne neadekvatnosti, rizikujući finansijsku izolaciju i teške posljedice.
Zemlje na sivoj i crnoj listi suočavaju se sa značajnim implikacijama, kao što su pojačane mjere opreza, regulatorna kontrola i ograničen pristup globalnim finansijskim sistemima. Primjeri zemalja na ovim listama uključuju uglavnom nerazvijene zemlje i zemlje u tranziciji gdje su nedostaci u mjerama protiv pranja novca i finansiranja terorizma bacili sjenu na njihov finansijski krajolik.
To su zemlje poput Albanije, Barbadosa, Burine Faso, Kambodže, Konga i Haitija.
Imajući na umu Moneyvalove procjene i posljedice neusklađenosti, stičemo dublje razumijevanje hitne potrebe država da isprave svoje nedostatke. U međusobno povezanom svijetu, kolektivni napori i nepokolebljiva posvećenost ključni su u razotkrivanju skrivenih podloga finansijskog kriminala i osiguravanju svjetlije i sigurnije budućnosti za sve.