Juče je svečano puštena u rad fotonaponska elektrana kapaciteta 50 kW koja je instalirana na zgradi Gradske uprave u Istočnom Sarajevu. Ova elektrana bi trebala doprinijeti značajnim uštedama električne energije u objektu, a izgradnju elektrane je u cjelini financirala Europska unija sa sredstvima u iznosu od 92,000 KM.
Postrojenje su pustili u rad gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić i Stefano Ellero, šef kooperacija u Delegaciji Europske unije u BiH. Projekt je realiziran kroz inicijativu „100 neto nula europskih gradova“ u okviru koje se Grad Istočno Sarajevo obavezao na neto nultu emisiju štetnih plinova, odnosno na klimatsku neutralnost u roku jedne decenije.
„Upravo naš objekt treba da bude primjer kako možemo i treba da učinkovitije koristimo energiju, ali i da se krećemo prema nultoj emisiji CO2. Ovo rješenje znatno će se smanjiti i troškove električne energije u razdoblju kada je najviše koristimo. Predviđamo da će naši troškovi električne energije biti manji za oko 50 do 60%“, naglasio je gradonačelnik Ćosić.
Uposleni u gradskoj upravi kažu kako će nakon uspješne implementacije ovog projekta Grad uložiti sredstva u proširenje elektrane tako da će ona u konačnici zauzimati sav preostali prostor na krovu zgrade. Uz ostvarenje statusa prosumera u kojem bi se viškovi proizvedene energije u periodu kada se ona slabije koristi kompenzirali sa Elektroprivredom za dodatne količine električne energije u periodima kada je potreba za njom veća, ostvarila bi se potpuna energetska nezavisnost kao krajnji cilj.
U obraćanju medijima, šef kooperacija u Delegaciji Europske unije u BiH je ponovio kako su klimatske promjene i zagađenje univerzalna pitanja koja ne poznaju granice. „Vlasti Sarajeva i Istočnog Sarajeva prepoznali su probleme zagađivanja i spremni su da napreduju ka klimatskoj neutralnosti učešćem u misiji ‘Net zero cities‘. Misija je desetogodišnji program, ali je važan svaki napor da se riješi problem zagađenja i ublaži utjecaj klimatskih promjena. EU ostaje spremna da podrži vlasti da smanje zagađenje i povećaju upotrebu obnovljenih izvora energije“, kazao je Ellero.
Cilj inicijative „100 neto nula europskih gradova“ je poboljšanje života građana putem konkretnih rekonstrukcijskih i adaptacijskih radova, obezbjeđivanja potrebne opreme, (re)izgradnje javnih objekata (vrtića, igrališta, škola, sportskih dvorana, terena) u lokalnim zajednicama širom BiH, te (re)izgradnju društvenih centara. Jedan od takvih konkretnih objekata je i ova fotonaponska elektrana postavljena u okviru projekta „EU za lokalne zajednice“, kojeg financira Europska unija a provode Centar za promociju civilnog društva (CPCD) i njemačka organizacija Help – Hilfe zur Selbsthilfe.
Direktorica CPCD-a Aida Daguda je prilikom puštanja u rad elektrane napomenula kako je u okviru projekta važno donositi puno konkretnih promjena u lokalnim zajednicama širom Bosne i Hercegovine. „Tripartitni odnos saradnje Delegacije EU, organizacija civilnog društva i vlasti je dobar primjer koji želimo nastaviti i u budućnosti, ujedno i jedino ispravno za naš ubrzani put ka EU. Najveći problem BiH su masovni odlasci stanovništva, a ako želimo zadržati mlade ljude ovdje, u vrijeme je i da se svi zajedno okrenemo budućnosti“, poručila je Daguda.
U svakom slučaju, postavljanje fotonaponske elektrane je vrlo značajan projekt za Grad Istočno Sarajevo, koji će doprinijeti većem korištenju obnovljenih izvora energije, poboljšanju energetske učinkovitosti objekata, uvođenju pametnih rješenja, korištenju. nju čiste energije, a sve s ciljem smanjenja zagađenosti zraka, što postaje sve veći problem u urbanim sredinama, posebno u zimskim mjesecima.