Fantasy football je takmičenje u kojem učesnici kreiraju imaginarne timove od igrača koji nastupaju u određenoj ligi i dobijaju poene na osnovu stvarnih nastupa njihovih igrača. Ovo je, ugrubo, definicija kojom oksfordski rječnik opisuje igru koja iz godine u godinu privlači sve više igrača i često im postaje zanimljivija od samog nogometnog prvenstva na kojem se zasniva.
Pravila su prilično jednostavna. Igra se online i igrač na početku ima određenu svotu novca sa kojom mora „kupiti“ petnaest igrača za svoj tim. No, pravila možda jesu jednostavna ali je poprilično umijeće u okviru raspoloživog budžeta sastaviti dobar tim čiji će igrači donositi poene. Dobri igrači su skupi, te nije baš lako popuniti sve pozicije kvalitetnim igračima i potrebno je balansirati ekipu baš onako kako to moraju raditi i pravi menadžeri i uprava klubova.
„Mislim da je prednost ove igre i sama jednostavnost koncepta, gdje dobijete taj neki osjećaj kao da vi ‘vodite’ jednu zamišljenu grupu stvarnih igrača“, kaže Mustafa M., jedan od pasioniranih igrača Fantasyja u našoj zemlji.
Za njega, a i za većinu igrača, najzanimljiviji je „Fantasy Premier League“ – Fantasy engleskog Premiershipa, najatraktivnije lige na svijetu. Ovu igru igra oko jedanaest miliona „menadžera“ iz cijelog svijeta, što je čini najvećim nogometnim Fantasyjem na svijetu.
Damir Z., koji igra ovu igru već desetak godina objašnjava osnovna pravila: „Na početku imate na raspolaganju 100 miliona funti i sa njima treba kupiti 15 igrača – dva golmana, po pet odbrambenih i veznih igrača i tri napadača, pri čemu je iz jednog kluba moguće uzeti maksimalno tri igrača. Kad je ekipa formirana onda se za svako kolo odabire jedanaestorka koji će ‘igrati’ i na osnovu partije koju oni i njihovi timovi odigraju svoje utakmice sabiraju se i oduzimaju bodovi. Bira se i kapiten, on donosi dvostruke bodove u tom kolu.“
Sistem bodovanja nije naročito kompleksan – za nastup igrač u startu dobije jedan bod, a ukoliko na terenu provede više od 60 minuta dobija dva boda. Za postignuti pogodak napadač dobija četiri, veznjak pet a odbrambeni igrač šest bodova. Asistencija se računa kao tri boda, žuti karton donosi jedan negativni, a crveni karton dva negativna boda. Bodovi se oduzimaju i za primljene golove, promašene penale, autogolove, a dobijaju se u slučaju da tim „sačuva mrežu“, te još na neke načine koji uključuju i sistem „bonus poena“ za igrače koji su naročito dobro odigrali svoje utakmice.
Ove sezone je probijen plafon cijene nekog igrača – Erling Haaland košta 15 miliona funti, što je sedmina ukupnog budžeta. On je ujedno i prvi igrač koji je dostigao tu cijenu na Fantasyju, i jasno je da treba mudro krojiti ekipu kako bi se priuštili igrači poput Haalanda, ali i iskoristio potencijal igrača sa nižom cijenom. Naprimjer, prošle godine je najviše bodova tokom sezone donio Cole Palmer čija je početna cijena bila svega pet miliona.
Ah, da, i cijena igrača tokom sezone raste i opada s obzirom na njihove nastupe, tako da kako sezona odmiče postaje sve izazovnije vršiti izmjene u ekipi. U svakom kolu imate pravo na jedan besplatan transfer, sve preko toga oduzima bodove, a na raspolaganju su i wild card džoker pomoću kojih dvaput godišnje možete totalno rekonstruisati ekipu, te free hit gdje imate pravo odabrati proizvoljnu ekipu samo za jedno kolo.
„Ono što je meni, a vjerovatno i većini menadžera, najveća čar ove igre je to što se – osim sa igračima iz cijelog svijeta – prvenstveno takmičite sa svojim prijateljima ili kolegama kroz tzv. mini-lige, koje svako može kreirati i organizovati i gdje svi igraju po identičnim pravilima. Tu se na neki način ‘mjeri’ ko je najbolji poznavalac lige, iako je sreća svakako veliki faktor u tome svemu“, kaže Mustafa.
Mini-lige su u svakom slučaju posebna draž – svako može napraviti ligu sa svojim prijateljima ili radnim kolegama. „Menadžeri“ satima mogu raspravljati o svojim rezultatima, a svako novo kolo donosi sa sobom nova očekivanja, nove rezultate i novu temu za priču uz druženje. Osim toga, postoje i eksterne aplikacije koje pomažu u selekciji timova i praćenju rezultata.
„Igra je postala toliko popularna i zarazna, da mnogi koji to igraju odvoje i po nekoliko sati sedmično skupljajući podatke o igračima i ekipama, kako bi bili što bolje informisani i spremni za novo kolo. Kroz fantasy se steknu neke nove simpatije ili animoziteti prema određenim igračima i klubovima, zavisno od toga koliko poena vam određeni igrači ‘donose’“, kaže igrač koji je ujedno i među administratorima jedne od takozvanih kotizacijskih liga.
Postoje i takve lige u kojima pobjednici osvajaju nagrade iz fonda kojem doprinose svi igrači. Učešće se obično kreće od 10 do 30 KM po igraču, a nagrade budu u iznosu od više stotina maraka. Prošlogodišnji osvajač jedne od kotizacijskih liga, E. C. iz Sarajeva nagradu od 800 KM je dao u humanitarne svrhe.
„Ovo je za mene samo igra, sjajno sam se zabavio i htio sam da taj novac doniram“, kaže igrač koji je pristao da mu budu objavljeni samo inicijali.
Osim engleskog Fantasyja igrači kažu kako uglavnom igraju još i UEFA Champions League Fantasy Football, te one Serie A, Bundeslige ili velikih reprezentativnih takmičenja koja svake druge godine popune prazninu tokom pauza u klupskim prvenstvima. Ipak engleski FPL se izdvaja jer je najpopularniji, najbolje organiziran i pod zvaničnim pokroviteljstvom Premiershipa. Na stranici ove igre redovno možete naći i podcaste u kojima eksperti daju svoje savjete, kao i čitav niz drugih zanimljivih sadržaja.
Da bi objasnio koliko je Fantasy zanimljiv, Damir opisuje kako izgleda nešto od nepredvidljivih situacija u praksi: „Kao napadača sam uzeo Solankea iz Tottenhama koji bi trebao biti standardni prvi napadač a ne košta puno. Međutim, on se povrijedio pred prvu utakmicu i ne može igrati. Isto tako, Barca iz Brightona je klub prodao u Španiju i sad moram potrošiti transfer da ga zamijenim a ne mogu naći dovoljno dobrog igrača za četiri miliona koliko je on koštao. Znači već u startu imam dva hendikepa ali sezona je duga, nadoknadiće se to.“
Sezona je duga i na raspolaganju je 38 kola. One koji se još nisu uključili imaju vremena da kreiraju ekipu i da se sa svog kauča oprobaju u ulozi mendžera premijerligaškog kluba.