Nakon prošlogodišnje izložbe gdje su predstavljeni radovi prvih deset generacija studenata Odsjeka za grafiku Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu (1972 – 1982), ove godine će biti predstavljeni radovi studenata koji su ovaj studij pohađali u drugoj dekadi postojanja ALU Sarajevo (1982 – 1992).
Grafički listovi su dio arhive Odsjeka za grafiku Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu koji je formiran davne 1973. godine, a do današnjeg dana je ova arhiva prerasla u bogatu zbirku od preko deset hiljada grafičkih otisaka. Na prošlogodišnjoj izložbi su predstavljeni radovi umjetnika i likovnih pedagoga koji su bili među prvim generacijama studenata Odsjeka za grafiku ALU, dok će izložba koja se otvara u srijedu ponuditi posjetiocima uvid u djela umjetnika koji su vještinu grafike svladavali u vrijeme kad je već bila etablirana takozvana “sarajevska škola grafike”.
Profesor na Odsjeku Admir Mujkić u razgovoru za naš portal skreće pažnju na to kako su razlike u djelima studenata prve i druge dekade jasne i uočljive:
“U prvoj dekadi je njegovana duboka štampa, odnosno štampa sa metalnih ploča, dok u radovima studenata druge dekade dominira upotreba plošne štampe – litografija, štampa sa kamena, serigrafija sa aluminijuma… Već u drugoj dekadi su, znači počeli eksperimenti kakvi su se radili i u Evropi.”
Koliko je napredan bio odsjek kojeg su utemeljili Mersad Berber, Dževad Hozo i Borislav Aleksić govori i činjenica da je osamdesetih već počeo privlačiti i studente iz inostranstva. Nakon što su sedamdesetih u Sarajevu obrazovani grafičari koji su kasnije predavali na akademijama širom Jugoslavije, ili osnivali nove akademije poput onih u Splitu ili Cetinju, osamdesetih su na ALU počeli dolaziti i strani studenti.
Tako će na izložbi Druga dekada biti prikazani radovi Ayşegül Izer koja danas predaje na Univerzitetu Mimar Sinan u Istanbulu i Mike Fatiha koji je profesor na Akademiji likovnih umjetnosti u Firenci. Osim toga, izdvajaju se djela koja su kao studenti stvarali Amila Smajlović, današnja predsjednica Udruženja likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti BiH (ULUPUBIH), Alija Balta, Jasminka Jeleč, zatim današnja redovna profesorica Odsjeka za grafiku Amela Hadžimejlić, te naš poznati umjetnik Endi Pošković koji je izgradio uspješnu karijeru u Sjedinjenim Američkim Državama.
“Zanimljivo je da u postavci imamo i jedno jako kvalitetno djelo našeg poznatog scenariste Feđe Isovića koji je bio student našeg Odsjeka, a javnosti je manje poznato da je on i grafičar”, kaže Mujkić.
Nažalost, na izložbi nedostaje generacija 1992. godine koja je izgubljena zbog rata. Neposredna blizina rata se čak može naslutiti iz nekih djela, a sve u svemu, iako su u pitanju studentski radovi, oni u akademskom smislu odražavaju zrele autore koji su radili profesionalno i studiozno i koji se sa ponosom mogu predstaviti publici.
Izložba će biti otvorena u srijedu, 9. Aprila 2025. u 13:00 h u Galeriji ALU Sarajevo, a moći će se pogledati do 18. aprila.