Francuska digitalna industrija priprema se za ono što će donijeti vladin plan o ograničavanju vremena koje djeca provode pred ekranima, te pokušava izbjeći nova pravila koja vide kao previše restriktivna.
Predsjednik Francuske Emmanuel Macron rekao je ranije u maju da će svojoj vladi dati mjesec dana da ispita prijedloge ekspertske grupe o vremenu pred ekranima, te da ih provede u djelo. U izvještaju se predlažu starosne granice na osnovu kojih će se omogućiti djeci da postupno uđu u digitalni svijet i blokirati pristup najpopularnijim društvenim mrežama dok ne napune 18 godina. Izvještaj također preporučuje uspostavljanje “europskog etičkog standarda” za internetske platforme, kao i agencije posvećene upravljanjem digitalnom sferom.
Ministrica digitalne tranzicije ove zemlje Marina Ferrari već je nagovijestila da bi željela da nova regulativa uključi i poziv da se obuzda kreiranje tehnoloških platformi koje stvaraju ovisnost, kao i da se uspostavi princip po kojem bi tehnološke kompanije morale finansirati programe istraživanja i prevencije kako bi se ublažili najgori aspekti usluga koje pružaju.
Axelle Desaint, članica stručne komisije koja provodi program edukacije o internetu, za POLITICO je izjavila kako je digitalna industrija potcijenila potrebu za regulacijom i kako ne shvataju napore vlade. Grupa od deset eksperata pozvala je poziv tehnološkim firmama da pošalju tehničko osoblje na razgovore i raspravu ali su im došli menadžeri za odnose sa javnošću. Desaint kaže kako ove kompanije finansijski pomažu udruženja za zaštitu djece i daju korisnicima alate za samoregulaciju, poput rješenja za nadzor ili ograničavanje vremena koje djeca provode ispred ekrana.
Lobista iz privatnog sektora koji je želio ostati anoniman opisao je ove razgovore vladinih eksperata i predstavnika tehnoloških kompanija kao jako mučne. „Nismo ono očekivali, bio je to ping-pong optužbi i replika, puno drugačiji od onog na što smo navikli u parlamentarnim ili stručnim diskusijama“, rekao je.
Opsesija masovnim tržištem
Nakon što je izvještaj vladinih eksperata objavljen, tehnološke platforme ne mogu se nadati da će izbjeći talas regulative, što je postalo jedan od glavnih prioriteta. Prema jednom od Macronovih savjetnika, ova regulativa je velika predsjednikova želja još od nereda prošlog juna. Ministrica koja je i majka nekoliko djece izjavila je kako je riječ o „izvrsnoj temi, kako za javnost tako i za sve roditelje“.
Vlada je zauzela tvrđe stavove po nekim fundamentalnim pitanjima, naročito određujući prag digitalne punoljetnosti na starosnu dob od petnaest godina života. Macron je u govoru prošlog mjeseca pozvao da ovo bude uvedeno i na europskom nivou.
Sa pritiskom ne popuštaju ni parlamentarci. Stranke desnice i centra predložile su tri zakona koja se tiču ograničavanja vremena koje djeca provode ispred ekrana, od kojeg se jedan tiče vrtića, drugi škola, a treća preventivnih mjera.
Stari recepti i kontraekspertiza
U svoju odbranu, lobisti s kojima je POLITICO razgovarao nisu željeli osporavati zaključke izvještaja o zdravlju, koji potvrđuje konsenzus o štetnim efektima ekrana na najmlađu djecu. “Ne možemo ih zanemariti”, rekla je Sharone Franko, šefica javnih poslova na platformi Yubo. Međutim, Francuska alijansa digitalnih industrija AFNUM je kritički nastrojena prema izvještaju koji stigmatizira industriju, navodeći kako on sadrži niz nepotkrijepljenih tvrdnji, uključujući i one koje se tiču dobnih granica.
Iz ove alijanse, čije su članice i kompanije kao što su Google, Samsung, Toshiba, Microsoft i Amazon. Ranije su naglasili svoje ciljeve da podižu svijest među roditeljima i da se provode komunikacijske kampanje o korištenju ekrana, umjesto da se postavljaju ograničenja na korištenje platformi.
Predstavnik za odnose sa javnošću jedne od ovih kompanija izjavio je kako nakon Macronovih komentara o ovoj temi očekuju nacrt zakona sa dobrim paketom mjera. On radi na tome da francuskim zakonodavcima ponudi brojke kojima će potkrijepiti tvrdnju kako problem nisu ekrani nego način na koji se oni koriste. „Da biste se suprotstavili ovom tekstu morate imati tehnički pristup“, kaže.
Također ističe i kako se, prije nego što se odgovornost prebaci na tehnološke kompanije, treba postaviti i pitanje edukacije roditelja o korištenju digitalnih uređaja, umjesto da se od kompanija traži da provjeravaju uzrast svojih korisnika.
Ipak, na kraju sve tehnološke kompanije naglašavaju kako će se pridržavati bilo kojeg evropskog zakona koji se bude ticao ovog pitanja, ali se postavlja i pitanje šta vlada zaista može učiniti u ovakvoj konstelaciji.