Danas je u prostorijama Centra za promociju civilnog društva u Sarajevu održana konferencija za medije posvećena Deklaraciji civilnog društva o otvaranju pregovora o članstvu Bosne i Hercegovine u EU.
Deklaracija civilnog društva o otvaranju pregovora o članstvu Bosne i Hercegovine u EU je dokument kojim su organizacije civilnog društva naše zemlje pozvale najprije vlasti BiH da ozbiljno pristupe ispunjavanju uslova kako bi ponuđena prilika za otvaranje pregovora bila iskorištena na najbolji mogući način, a potom i Europsko vijeće da prepozna pozitivnu ulogu ovih organizacija u društvu i da otvori pregovore o članstvu ovog marta. Ovu Deklaraciju je do danas potpisalo 113 organizacija sa prostora cijele Bosne i Hercegovine, koje broje hiljade članova i aktivista iz svih sfera života u našoj državi.
Svi oni izražavaju zajednički stav da je otvaranje pregovora o članstvu Bosne i Hercegovine u Europskoj uniji ključno za daljnji politički, ekonomski i društveni razvoj naše zemlje. Svjesni hitnosti situacije, pridružili su se apelu na Vijeće ministara i Parlamentarnu skupštinu Bosne i Hercegovine da ubrzaju ispunjavanje kriterija i demonstriraju posvećenost europskim reformama, kao i apelu na Europsko vijeće da donese pozitivnu odluku o otvaranju pregovora.
Na konferenciji su se medijima obratili direktorica Centra za promociju civilnog društva Aida Daguda, profesor Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu Nerzuk Ćurak, te Samir Mahmić iz Instituta za razvoj mladih “Kult”.
Daguda je istakla kako je inicijativu pokrenula grupa od šesnaest organizacija civilnog društva u BiH, kao izraz potrebe da u važnom momentu za našu državu jasno i glasno iskažu svoj stav kako je neophodno iskoristiti povoljnu priliku za otvaranje pregovora kakva se možda uskoro neće ponoviti.
„Ovako potpisanu Deklaraciju smo poslali u Brisel, poslali smo je i Delegaciji Europske unije i institucijama u BiH, i naša poruka je već stigla gdje je potrebno“, rekla je direktorica CPCD-a.
Profesor Ćurak je podsjetio kako je EU zasnovana na vrijednostima liberalne demokratije i da je civilno društvo jedan od najvažnijih instrumenata liberalne demokratije kao oblik demokratske participacije koji se dodaje na ono što rade političke institucije. Pohvalio je organizacije civilnog društva zbog iskazanog stava, a skepticizam zbog načina na koji dolazi do otvaranja pregovora je odbacio Cervantesovim citatom po kojem je „svako putovanje bolje od zadržavanja u gostionici“.
„U našoj deficitarnoj političkoj kulturi mi znamo nekad da potcijenimo važnost civilnog društva. Ne trebamo potcijeniti ovu Deklaraciju jer ona može biti jedan od kriterija koji može prevagnuti da dobijemo ove pregovore“, naglasio je Ćurak, uz poruku kako na putu prema EU svaki segmet društva mora uraditi ono što je njegov dio posla.
O značaju mogućeg otvaranja pregovora o članstvu BiH u EU za mlade govorio je Samir Mahmić, kazavši kako je važno da pokušamo da dovedemo EU u BiH te na taj način promijenimo percepciju mladih o vlastitoj budućnosti.
„Vjerujemo da otvaranje BiH ka EU i otvaranje pregovora može biti nova motivacija za ostanak u ovoj zemlji i neka nova želja za životom ovdje. Vjerujemo da je to jedini ispravni put za ovu državu i mlade u njoj“, rekao je Mahmić i izrazio nadu da će nakon trenutka otvaranja pregovora i mladi i organizacije civilnog društva biti uključeni u konsultacijske procese tokom samih pregovora, te usvajanje novih zakona i sve druge procese koji se tiču približavanja Uniji.
Učesnici su ponovili kako broj od 113 organizacija iz raznih domena i raznih dijelova Bosne i Hercegovine koje su se pridružili Deklaraciji i koji će vjerovatno još rasti dokazuje kako postoji slaganje oko pristupanja naše zemlje EU.
„Veliki je poduhvat u ovako složenoj zemlji doći do bilo kakve konsenzualne platforme, tako da ova Deklaracija predstavlja veliki uspjeh i snažan vjetar u leđa političkim institucijama da Bosna i Hercegovina dobije poziv za pregovore o članstvu u Europskoj uniji“, poručeno je sa konferencije.