ATFALUNA DRUŠTVO: Gluho stanovništvo Gaze i zločini koje “samo” vide

    Uprkos činjenici da već više od godinu dana svjedočimo genocidu nad palestinskim narodom, često u haosu koji gledamo praktički uživo na našim pametnim uređajima previdimo sve nedaće osoba sa invaliditetom. Off The Grid Missions, organizacija civilnog društva koju vode gluhe osobe obratila se u martu 2024. nakon bombardiranja škole za gluhe osobe u Gazi i ustanovila da iako ovo nije prva škola koju je Izrael bombardirao, ovo je bio napad na mjesto koje je nekada bilo sklonište i mjesto osnaživanja za gluhu djecu i djecu s drugim poteškoćama. Nekada škola koja je vodila programe osposobljavanja, audiologije i govorne terapije, programe podizanja svijesti – sada je još jedna u nizu gazanskih ruševina.

    Otprilike 15 000 osoba u Gazi je gluho. Prilikom bombardiranja osjete i vide svoju okolinu ali ne čuju pucnjeve, granate, bombe, niti sirene za uzbunu. U ovim situacijama za njih se brinu članovi i članice porodice. Druga organizacija, Atfaluna društvo za gluhu djecu, već 2015. upozoravala je na užasne posljedice izraelskih napada i vojnih operacija. Tada su pokušali dići svijest o tome da ne znaju sve porodice znakovni jezik tako da gluha djeca u Gazi nikada nisu ni razumjela od koga i zašto se uopće bježi. Osim ovih problema, nedostatak električne energije, mrak, ranjavanja koja prouzrokuju gubitke ekstremiteta, nedostatak i uništavanje slušnih aparata – sve su ovo prepreke u komunikaciji za gluhu djecu Gaze i Zapadne obale.

    Šta je disability justice ili pravda osoba s poteškoćama?

    Disability justice, koncept poprilično nepoznat na našim prostorima, a koji se može prevesti kao pravda osoba s poteškoćama jeste pokret društvene pravde koji u fokus stavlja ispitivanje invaliditeta i ableizma (diskriminacija i socijalne predrasude prema osobama s invaliditetom ili za koje se smatra da imaju neki oblik invaliditeta) u kontekstu povezanosti ovih pojava sa drugim vrstama opresije poput rasne, klasne i rodne diskriminacije. Kako tvrde osobe koje se bave ovim pitanjem, disability justice usko je povezan sa solidarnošću s palestinskim narodom. S jedne strane, osnovni argument za ovo je činjenica o katastrofalnom utjecaju izraelskog nasilja na Palestince i Palestinke s poteškoćama. S druge strane, ovo nasilje također i prouzrokuje invaliditet i poteškoće. Iako se, posebno prema Zapadu, Izrael predstavlja kao država zaštitnica osoba sa invaliditetom i pioniri „pristupačnosti“ u regiji, akademska zajednica kao i aktivistička zajednica poprilično je saglasna – njihova posvećenost ovim idealima ne vrijedi jednako i za palestinsko stanovništvo. Portal Sapiens.org po ovom pitanju citira aktivistkinju Nelly Bassily koja je zaključila „Izrael ne može istovremeno ratificirati Konvenciju UN-a o pravima osoba s invaliditetom i sakatiti i onesposobljavati Palestince brutalnom imperijalističkom kolonijalnom silom.”

    Uprkos svim izazovima, osobe sa invaliditetom, posebno gluhonijeme i gluhe osobe u Palestini također putem svojih društvenih mreža govore o stanju i izazovima njihovog samog postojanja i – žive. Gluhi Palestinci i Palestinke, gluhonijema djeca Gaze, kako zaključuje Sapiens, utjelovljuju sumud – postojanost, otpor i kada se suočavaju sa brutalnim nasiljem.

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...