Skupština Grada Doboja donijela je na svojoj posljednjoj sjednici jednoglasnu odluku o proglašenju planine Ozren u zaštićeno područje prirode, čime je krunisana višegodišnja borba lokalnog stanovništva, ekoloških udruženja i naučnih istraživača za očuvanje ovog dragocjenog prirodnog blaga.
Protekle četiri godine obilježile su brojne aktivnosti i protesti lokalnog stanovništva protiv geoloških istraživanja koja su imala za cilj otvaranje rudnika nikla i kobalta. Upravo zato ova odluka ima poseban značaj, jer jasno i nedvosmisleno zabranjuje sve aktivnosti koje bi mogle ugroziti prirodne vrijednosti Ozrena. Grad Doboj, koji je ranije davao saglasnosti za ovakva istraživanja, sada je odlučio da zaštiti čitavu površinu planine Ozren unutar svojih administrativnih granica, što predstavlja istinski zaokret u pristupu lokalnih vlasti.

Gradonačelnik Doboja Boris Jerinić istaknuo je da će gradska administracija raditi na tome da se Ozren u budućnosti proglasi nacionalnim parkom, kako je i predviđeno Prostornim planom Republike Srpske. Dodao je da će za ostvarenje tog cilja biti potrebna i odluka Narodne skupštine Republike Srpske, ali da, uz podršku lokalne zajednice, vjeruje u pozitivan ishod.
Primjer građana Doboja, Petrova i okolnih mjesta koji su odlučno stali u odbranu Ozrena zasigurno je velika inspiracija i putokaz drugim sredinama koje se suočavaju sa sličnim izazovima u zaštiti svojih prirodnih bogatstava. No, kako ističu sami Ozrenci, ovo nije kraj borbe za Ozren već početak jednog novog poglavlja u zaštiti i očuvanju ove planine koja treba biti okosnica održivog razvoja lokalnih zajednica na korist svih stanovnika, a ne samo pojedinaca.
Mreža za zaštitu prirode u BiH je u prethodnom periodu provodila opširna istraživanja na Ozrenu. Svoje detaljne izvještaje o biodiverzitetu i kulturnoj baštini Ozrena će predati Republičkom zavodu za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa Republike Srpske, s ciljem da se ovaj status zaštite ojača na još višem nivou.

“Naša istraživanja su poslužila kao jedan od glavnih argumenata za zaštitu jer su ukazala na izuzetno bogatstvo staništa i vrsta, od kojih su mnoge endemske, kao i vrijedno kulturno-istorijsko nasljeđe. Ozren posjeduje značajne prirodne vrijednosti i s druge strane entitetske linije, u Federaciji BiH, gdje je pećinski kompleks Mokra Megara također ušao u proceduru proglašenja zaštićenim područjem“, navode iz ove mreže.
Aktivnosti na Ozrenu su realizovane u okviru projekta „Mreža za zaštitu prirode kao prevencija neodgovornog upravljanja prirodnim resursima u Bosni i Hercegovini“ u okviru regionalnog projekta, SMART Balkans – Civilno društvo za povezan Zapadni Balkan uz financijsku potporu Ministarstva vanjskih poslova Kraljevine Norveške. Udruženje građana Fojničani i Mreža za zaštitu prirode u BiH smatraju ovo velikom pobjedom i značajnom nagradom za dugogodišnji uloženi trud na istraživanju planine Ozren i zagovaranju njene zaštite.

„Ova pobjeda pripada svim građanima koji su stajali uz Ozren, svim udruženjima i istraživačima koji su vjerovali u vrijednost ovog dragulja prirode. Ovo nije kraj, već novi početak, i za Ozren i za druge lokalitete koje moramo sačuvati“, poručuju iz ekoloških organizacija s Ozrena.
Mreža za zaštitu prirode u BiH uputila je poziv i drugim lokalnim zajednicama, kako u Republici Srpskoj, tako i u Federaciji BiH, da slijede primjer Grada Doboja i prepoznaju značaj očuvanja prirodnih bogatstava. Odluka o zaštiti Ozrena snažan je pokazatelj da sinergija odlučnog lokalnog stanovništva, organiziranog civilnog društva i aktivne naučne zajednice može pokrenuti pozitivne promjene.