ĆOŠKASTA GROZNICA: Zašto je Minecraft toliko popularan?

    Tokom vikenda je u bh. kina stigao film „A Minecraft Movie“, nastao na osnovu jedne od najpopularnijih videoigara na svijetu. Sudeći po gužvama u kinima, Minecraft-manija nije zaobišla ni našu zemlju, a ni oni koji nikad nisu igrali igru u neoblom svijetu ne mogu da se ne zapitaju u čemu je stvar sa pomamom koja je prati.

    Minecraft je zvanično najprodavanija igrica u historiji video-igara. Pojavila se 2011. godine i do sada je prodana u preko 350 miliona kopija za razne platforme. U oktobru 2023. je postala prva igrica koja je prodana u preko 300 miliona primjeraka i do dan-danas je ostala jedina takva. Poređenja radi, druga na listi najprodavanijih igara – Grand Theft Auto V – je do sad prodana u oko 210 miliona primjeraka, a trećeplasirani Nintendov Wii Sports je na brojci koja je na pragu 83 miliona.

    Ne čudi da se na talasu ove popularnosti jednostavno morao pojaviti i film, u čijim su se glavnim ulogama pojavili Jack Black i Jason Momoa. No, šta leži u korijenu popularnosti ove igre i zbog čega je u vrijeme kada je raspon pažnje sve kraći djeca mogu igrati satima?

    Prema stručnjacima, odgovor na ovo pitanje leži u psihologiji i evoluciji. Minecraft pogađa u jedan duboki instinkt koji se nalazi u svakom čovjeku – u čovjekov poriv da gradi.

    Ako malo razmislimo, djeca su se uvijek igrala i uvijek će se igrati praveći kule u pijesku, gradeći kućice i ceste, slažući drvene i Lego kocke, modelirajući plastelin… Minecraft je, u svojoj suštini, samo najnovija varijanta takvog načina igranja, i to u digitalnom svijetu.

    Psiholog Peter Gray u intervjuu za BBC kaže kako je za mladunce svih sisara karakteristično igranje u kojem se trenira lov, hvatanje i skrivanje. Međutim, posebnost ljudske vrste je u tome što ona svoj opstanak duguje sposobnosti gradnje skloništa i izrade oruđa i oružja. „Nimalo ne čudi da je proces prirodne selekcije bio na strani mladih jedinki sa većom željom za građenjem i stvaranjem“, kaže stručnjak.

    Zato je sve stručnjaka koji ne vide problem u tome što djeca igraju igrice i što ih zanimaju kompjuteri. Ono što ona u igri rade i stvaraju uvijek je odražavalo svijet i kulturu u kojima su živjeli jer su jednostavno razvijala vještine za koje je bilo očigledno da će im biti potrebne.

    Ono što je ključno kod Minecrafta jeste da igračima daje mogućnost istraživanja i stvaranja ali ih ne opterećuje određenim striktnim zadacima i ciljevima. Drugim riječima, zadovoljava se unutrašnji poticaj za građenjem kojeg druge igre sputavaju svojim programiranim rutama i misijama.

    Međutim, to nije sve. Iako kreativni mod igre omogućuje slobodno stvaranje, njen survival mod igrača suočava sa neprijateljima i baca ga u borbu za opstanak. Sve ovo je moguće i u online svijetu, tako da je Minecraft jedno veliko svjetsko igralište na kojem svako igra svoju igru.

    Stručnjaci kažu i kako način igranja ove igre puno govori i o aspektima osobnosti pojedinačnih igrača. Ove se osobnosti u svijetu Minecrafta ispoljavaju puno lakše i bolje nego i u jednoj drugoj popularnoj igrici koja postoji. Čak je rađena i studija u kojima je od ispitanika traženo da najprije popune upitnik o svojim karakterima, a onda su oni upoređeni sa načinom na koji igraju Minecraft.

    Ispostavilo se, naprimjer, da su osobe koje su u upitnicima naglašavale posvećenost porodici to nesvjesno demonstrirale i u igrici, gradeći domove sa ogradama i slične stvari. Isto tako, postoje i zaključci prema kojima se ljudi koji igraju Minecraft poprilično razlikuju od prosjeka populacije kad je u pitanju radoznalost.

    Psiholozi sa Texas Tech univerziteta su identificirali pet glavnih aspekata ove igre – to su segment društvenosti, osjećaj kompetentnosti, vještina gradnje, kreativnost, te želja za opstankom. U većini drugih igara se od ovih elemenata mogu zadovoljiti svega dva ili tri.

    Naravno, uvijek je prisutna zabrinutost u vezi vremena koje djeca provode za ekranima i opasnosti od internetskih predatora. Međutim, to je nešto gdje je Minecraft načinom zaštite i sadržajem igre opet u prednosti u odnosu na druge igrice.

    U suštini, ono što savremeni stučnjaci koji se bave digitalnim društvom često znaju reći jeste da je Minecraft, ustvari, beskrajno digitalno igralište koje se u suštini (ali samo u suštini) ne razlikuje od igranja sa Lego kockama. „Samo što u Minecraftu u rukama imate sve Lego kockice na svijetu“, kaže psiholog AJ Minotti u razgovoru za BBC.

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...