VITALY JANELT: Ko nema zeta, nema ni defanzivnog veznog!

    Prošle je sedmice direktor nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine Emir Spahić potvrdio kako su velike šanse da za Zmajeve zaigra igrač engleskog Brentforda Vitaly Janelt. Janelt je Nijemac, od prošle godine je oženjen Bosankom te po tom osnovu ima pravo na bh. državljanstvo.

    Kako je objavio državni ministar vanjskih poslova, taj posao je završen i preostaje procedura promjene sportskog državljanstva čiji se ishod ne može predvidjeti. Naime, Janelt je ranije igrao za apsolutno sve mlađe selekcije reprezentacije Njemačke, a sa U-21 selekcijom je prije četiri godine bio i prvak Evrope. Zbog toga postoji mogućnost da je za promjenu državljanstva kasno, ali naš nogometni savez je do sada bio prilično uspješan na sličnim zadacima pa se valja nadati da će tako biti i ovog puta.

    Mediji su već donijeli puno informacija o ovom igraču, ali zanimljivo je pogledati razloge zbog kojih bi on bio pravo pojačanje za Zmajeve i zbog kojih bi naša reprezentacija bila pravo mjesto za njega.

     

    1. Igra na poziciji koja nam je prilično deficitarna

    Vitaly Janelt u Brentfordu igra defanzivnog veznog koji pokriva lijevu stranu terena. Reprezentacija Bosne i Hercegovine u ovom trenutku nema kvalitetno i trajno rješenje za tu poziciju. Neki u svojim klubovima igraju više desno (Burnić, Hajradinović), neki imaju širi radijus kretanja (Gigović, Tahirović), ali pravog lijevog zadnjeg veznog nemamo u rosteru. To bi za našeg novog reprezentativca značilo garantiranu poziciju startera i šansu za dokazivanje na internacionalnoj sceni koju nije dobio sa Njemačkom.

    1. Igra i na drugim pozicijama

    Tokom karijere Vitaly Janelt nije stajao na golu i nije igrao napadača – sve ostalo je pokrivao ako se to od njega zahtijevalo. Osim što igra zadnjeg veznog, jako dobro može odigrati i lijevog beka i stopera što nam nije toliko kritično ali uvijek je dobro imati polivalentnog igrača koji u slučaju povrede saigrača može zakrpiti i poziciju koja mu nije primarna.

    Janeltovo kretanje na terenu u ovoj sezoni (Foto: SofaScore)
    1. Nije zvijezda

    Vitaly Janelt je odličan igrač u odličnom timu u kojem se trči i radi. Brentford je ekipa koja nema zvijezde, a trener Thomas Frank ima filozofiju sličnu onoj Ivice Osima i voli radnike. Na profilu na stranici SofaScore za Janelta stoji da „nema neke izvanredne kvalitete“ i da „nema neke značajnije slabosti“. To je upravo ono što nam treba – igrač koji će istrčati na teren i odraditi svoj posao bez poteza viška koji će zapaliti publiku ili pokloniti šansu protivniku.

    1. Njemački mentalitet i etika

    Koliko god to bilo otrcano i stereotipno, Vitaly Janelt je primjer uspjeha kojeg donosi taj famozni njemački mentalitet. Bio je dečko koji obećava, igrao je za sve selekcije Njemačke, promijenio je nekoliko klubova i iz ispodprosječnog Bochuma otišao u Brentford koji je u tom momentu bio drugoligaš, odnosno takmičio se u engleskom Championshipu. Od 600,000 eura koliko je Bochum tražio za njega, vrijednost mu je porasla na današnjih 22 miliona, a Brentford je stabilan premijerligaš koji je od ulaska u Premiership stekao reputaciju ubice divova. To je upravo onaj mentalitet koji reprezentaciji Bosne i Hercegovine treba kako bi se nakon godina posrnuća konačno stablizirala i pozicionirala se među kvalitetnije i stabilnije europske selekcije.

    1. Konstantnost, kvaliteta i iskustvo

    Otkako je u oktobru 2020. godine stigao u Brentford, Vitaly Janelt je u svim takmičenjima odigrao 191 utakmicu. Do trenutka kada bi mogao imati pravo nastupa za našu selekciju to će biti igrač sa preko 200 utakmica u najjačim takmičenjima na Ostrvu. Takvog igrača još nismo imali – Edin Džeko je u pet sezona u Manchester Cityju odigrao 130 utakmica, a Muhamed Konjić je u sedam godina u Engleskoj skupio nešto preko 150 nastupa za Coventry i Derby County. Ako još znamo da je u prosjeku u svakoj sezoni od dolaska u Englesku nastupio u 36 ligaških utakmica, jasno je da je riječ o konzistentnom igraču koji nije sklon povredama.

    Vitaly Janelt u duelu sa Yourijem Tielemansom iz Aston Ville (Foto: Vitaly Janelt, Instagram)
    1. Motivacija

    Iako je igrao za sve mlađe selekcije Njemačke počevši od U-15 pa do šampionske U-21, Vitaly Janelt nikad nije dobio poziv u A-selekciju. Hansi Flick ga je čak gledao na nekim utakmicama i imao ga u planu, ali zbog prevelike konkurencije nikad nije zaigrao za Elf. Iz njegove U-21 generacije koja je osvojila evropsko prvenstvo u Mađarskoj i Sloveniji danas za Njemačku igraju igrači kao što su Florian Wirtz, Karim Adeyemi, Nico Schlotterbeck ili David Raum, dok je Janeltu sigurno ostala želja da pokaže kako je i njemu mjesto na nekom seniorskom Euru ili Mundijalu. Biće sjajno ako tu motivaciju unese među Zmajeve i prenese na saigrače.

    1. Uklapanje među naše Nijemce

    Možda etnički ne spada ni u jedan narod Bosne i Hercegovine, ali Vitaly Janelt nije ni prvi ni zadnji naš igrač koji se rodio i odrastao u Njemačkoj i koji se našoj reprezentaciji priključio kao formirana ličnost. Nije tajna da se u našoj svlačionici njemački govori više nego bosanski, srpski ili hrvatski, tako da Janelta u našoj reprezentaciji ne čeka nikakav kulturološki šok – bit će okružen igračima kojima je njemački jezik maltene maternji, imat će i trenere koji su igrali u Njemačkoj, tako da mu komunikacija ni na terenu ni van njega neće biti problem.

    1. Već je igrao sa nekim našim reprezentativcima

    Kad smo kod uklapanja u ekipu, vrijedi spomenuti da je sa nekima od mogućih budućih saigrača Vitaly Janelt igrao i ranije – sa Dženisom Burnićem je igrao u mlađim selekcijama Njemačke, a sa Ermedinom Demirovićem je igrao u istom dresu u Leipzigu. Ovo, naravno, ne mora da znači puno toga ali u svakom slučaju nije ni naodmet spomenuti.

    Vitaly sa suprugom Ines, Bosankom iz Sarajeva (Foto: Vitaly Janelt Instagram)
    1. Generacijska šansa

    Sa 26 godina, Vitaly Janelt je u najboljim igračkim godinama i može biti oslonac reprezentacije na nešto duže staze. Osim toga, uz njega je tu puno igrača približno njegovog godišta, te nešto mlađih sa kojima se može napraviti jasan i čvrst kostur ekipe za narednih nekoliko kvalifikacionih ciklusa.

    1. Efekt Sergeja Barbareza

    Vitaly Janelt je rođen u Hamburgu 1998. godine. Sergej Barbarez je za Hamburger SV od 2000. do 2006. godine odigrao 174 utakmica, postigao 65 golova i u jednoj sezoni bio najbolji strijelac Bundeslige. Tih godina je HSV igrao i Ligu prvaka, a Barba je u Hamburgu imao status heroja. Nema šanse da je Janelt odrastao u sredini u kojoj se nije znalo za njegovog budućeg selektora i da prema njemu ne osjeća respekt.

     

    U svakom slučaju, odluka nadležnih nogometnih tijela će se znati u idućih nekoliko mjeseci. Već u junu bismo mogli vidjeti kako Vitaly Janelt istrčava na teren u dresu naše reprezentacije i zahvaliti njegovoj supruzi Ines – jer, ko nema zeta, nema ni defanzivnog veznog!

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...