Antonia-Laura Pup, Transitions Online
Odluka američkog predsjednika Donalda Trumpa da suspenduje pomoć drugim državama dovešće do nastanka vakuuma moći u europskim državama koje nisu članice Europske unije, a taj vakuum će Rusija jedva dočekati.
Nedavna odluka nove administracije u Washingtonu da odredi tromjesečnu suspenziju pomoći svim drugim državama osim Egipta i Izraela vjerovatno će imati katastrofalne efekte na regione zapadnog Balkana i Crnog mora, gdje Rusija traži načine da konsolidira svoju moć.
I dok su projekti zamrznuti usred implemetacije, dok su radnici na čekanju i dok se neizvjesnost nadvija nad međunarodnom pomoći koja čeka šta će odlučiti Trumpov kabinet, svjedočimo savršenoj oluji za autokratske režime koji se nadaju porastu svog utjecaja u Europi. Štaviše, u državama sa trendovima autokratije poput Srbije ili Gruzije, ova odluka će oslabiti samo one samonikle pokrete koji su često jedini koji još uvijek mogu ukazati na zloupotrebe vlasti.
Primjer Moladvije ilustrira ovaj problem. U posljednje vrijeme je ova država napravila značajne korake na putu pridruživanja Zapadu – prošle godine su Moldavci na referendumu odlučili da integraciju u EU dodaju u ustav, te su na izborima ponovo izabrali prozapadnu predsjednicu Maiu Sandu.
Međutim, samo par mjeseci uoči odsudnih parlamentarnih izbora ova se zemlja susreće sa neviđenom energetskom krizom koju Moskva koristi kao svoje oruđe. Odluka kojom se suspendira USAID utjecaće i na moldavsko civilno društvo i na njegove napore da se suprotstavi ruskim dezinformacijama, ali i još direktnije će pogoditi ekonomsku otpornost i energetsku sigurnost Moldavije. U posljednje vrijeme je USAID finansirao projekte koji su doprinostili poboljšanju ukupne euro-atlantske sigurnosti zemlje, kao što su pokretanje nacionalnog instituta za inovacije u cybersigurnosti.
Kad je u pitanju Srbija, još jedna država koja nema otvoren pristup većini fondova EU, grantovi USAID-a su bili ključni za demokratski razvoj u poljima kao što su jačanje nezavisnih medija i poboljšanje pristupa medijskim inicijativama koje dolaze iz same zajednice. Dok vladajuća elita predvođena predsjednikom Aleksandrom Vučićem postaje sve agresivnija prema uličnim protestima na kojima studenti traže demokratizaciju i zaustavljanje sistemske korupcije, podrška nezavisnim grupama civilnog društva i nezavisnom novinarstvu je ključna za osiguravanje slobode mišljenja i političkog pluralizma.
Vlast u Beogradu, koju sa Moskvom historijski vežu prijateljske veze, posljednjih godina je uveliko skrenula na put prema autokratiji. Mnogo je primjera koji na to ukazuju: od ozbiljnih nepravilnosti tokom parlamentarnih izbora 2023., pa do navodnog premlaćivanja opozicionog političara od strane policije prošle godine.
Ukoliko ionako nejako civilno društvo u Srbiji ostane bez podrške USAID-a, to će vlasti samo otvoriti prostor za kršenje ljudskih prava. Uz, glavnim američkim konkurentima, Rusiji i Kini, će se otvoriti manevarski prostor da prošire svoj politički profil u srcu Europe.
U Gruziji je USAID podržao desetine programa u područjima kao što su angažman civilnog društva, zaštita ključne infrastrukture i građansko obrazovanje. Sada postoji opasnost da se ova država pretvori u “Bjelorusiju na Kavkazu”, dok se na njenom čelu nalazi rukovodstvo koje je pod američkim sankcijama i protiv kojeg na ulicama protestuju hiljade Gruzijaca. Kroz svoj program namijenjen medijima, USAID je bio presudan u jačanju sektora nezavisnih medija kako bi do gledatelja došle informacije zasnovane na činjenicama, i kako bi na svjetlo dana izišle malverzacije vlasti. Dalje, projekti poput USAID-ovog programa ekonomske sigurnosti imali su za cilj jačanje poslovnog okruženja u Gruziji, što je posebno važno u kontekstu povećane strateške bliskosti njenih vlasti sa Kinom.
Zamrzavanje ovih ključnih programa bi dodatno oslabile šanse Tbilisija za integraciju u euroatlanske strukture, što je kao da ste ovu državu servirali Rusiji i Kini na srebrnom tanjiru. Nakon što je prisustvovala inauguraciji predsjednika Trumpa, predsjednica Gruzije Salome Zourabichvili – protivnica vladajuće partije Gruzijski san – je kazala kako je upozorila Washington da ne ignoriše situaciju u njenoj zemlji jer će u suprotnom ona završiti u rukama Rusije ili Kine.
Odluka da se zamrzne finansiranje USAID-a je strateški pogrešan korak koji će imati dugoročne posljedice za interese SAD u Europi. Ostane li trajna, takva politika će oslabiti ionako fragilne demokratske inicijative u Moldaviji, Srbiji i Gruziji, zemljama koje se aktivno bore sa pokušajima destabilizacije iz Rusije, te će zbrisati decenije demokratskog razvoja i američke meke moći na europskom kontinentu. Zvaničnici u Moskvi se vjerovatno smiješe.
Antonia-Laura Pup je politička saradnica Young Voices Europe. Fulbrightova je studentica sigurnosnih studija na Univerzitetu Georgetown, gdje izučava kineski utjecaj u crnomorskom regionu. Dolazi iz Rumunije, gdje je radila kao savjetnica predsjednika parlamentarnog odbora za obranu, a radila je još i za OECD i Europski parlament.