VIDEO BY AI: Sora, Lumiere, Emu i potencijalne opasnosti

    Kompanija za umjetnu inteligenciju OpenAI predstavila je novi alat umjetne inteligencije koji generira rijetko realistična videa duga do jednu minutu kroz jednostavna uputstva. Iako su odavno „na sceni“ deepfake videa, koja, najjednostavnije rečeno, postojeći sadržaj mijenjaju, pa su se tako pojavljivale snimke Baracka Obame koji vrijeđa Donalda Trumpa i slično. No, za razliku od deepfake videa, novi alati koji generiraju snimke kroz jednostavna tekstualna uputstva teži su za uočiti.

    Sora, kako je nazvan novi alat za izradu videa generiranih umjetnom inteligencijom, za sada je dostupan maloj grupi umjetnika i umjetnica koji se bave ovom vrstom posla i istraživačima i istraživačicama umjetne inteligencije. Sora je zapravo unaprijeđena tehnologija već postojeće tehnologije za generiranje fotografija koju posjeduje OpenAI, tj. DALL-E. No, OpenAI nije jedina kompanija koja se bavi ovime, trenutno se testiraju mnogi slični alati, poput Googleovog Lumierea i Metinog Emua. Ono što ovaj alat razlikuje od ostalih je dužina videa i realističnost prikaza tekstualnih instrukcija koja je zapanjujuća, od snimaka Tokija pod snijegom do mamuta koji se šetaju po snijegu – testne snimke u isto vrijeme oduševljavaju i zastrašuju korisnike društvenih mreža otkad je Sora najavljena.

    Kako kaže Ted Underwood, profesor informatike sa Univerziteta u Illionisu, za Washington Post: „Ovako koherentan i održiv nivo alata za generiranje videa nisam očekivao barem još dvije ili tri godine.“

    I dok se jedni brinu za opstanak u svojim poslovima, drugi razmišljaju o utjecaju novih tehnologija na ljudske živote, osnaživanje stereotipa i slične probleme.

    Upravo o potencijalnim opasnostima nakon najave Sora alata za generiranje videa umjetnom inteligencijom, za PBS News Hour govorio je Oren Etzioni, bivši direktor Allen Instituta za umjetnu inteligenciju i osnivač neprofitne organizacije TrueMedia.Org koja se bavi identifikacijom dezinformacija u političkim kampanjama koje nastaju upotrebom umjetne inteligencije.

    „Bio sam zaprepašten. Budućnost je došla veoma brzo i mnogo ranije nego smo očekivali“, počinje svoju analizu alata Sora Etzioni. Problematizira primarno upotrebu deepfakea, ali i brzinu kojom se razvijaju ovakvi alati koja je gotovo neprirodna. Ono što Etzioni smatra najvećim problemom ali i što je okosnica njegovog rada jeste upotreba umjetne inteligencije u političkim kampanjama – to je nešto što bi nas moglo koštati. Rješenje? Bolje zakonske regulacije, obrazovanje i posvećenost svih osoba u zajednici, zaključuje Etzioni za PBS.

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...