PSIHOLOG ODGOVARA PETKOM: Liječenje depresije tokom trudnoće jako je važno

    I ovoga petka smo s vama sa stalnom rubrikom u kojoj naša Alma Nuhić-Šišić, dipl. psihologinja i psihoterapeutkinje psihodinamske integrativne psihoterapije u edukaciji, odgovara na vaša pitanja.

    A vaša pitanja su raznovrsna, pa i dalje sve što vas zanima i što želite da pitate u vezi sa mentalnim zdravljem možete nastaviti da šaljete na storyje Objavi.ba i Facebook stranicu Psihoterapija Alma N. Sisic.

    I danas objavljujemo nova dva pitanja iz grupe pitanja koja ste poslali i odgovore na njih, a s narednim pitanjima i odgovorima vidimo se u naredni petak, 1. marta.

    Foto: Alma Nuhić-Šišić, dipl. psihologinja i psihoterapeutkinja psihodinamske integrativne psihoterapije u edukaciji

    Pitanje br. 89

    Dobar dan,

    htela bih da vas pitam nešto u vezi trudničke depresije. Ja sam na početku trudnoće imala problema sa povraćanjem, koje nije prestalo danima, proživela sam sve i svašta zbog toga. Bila kod psihijatra, imam trudničku depresiju. Lijekove ne pijem jer nisu dobri za bebu. Da li se to može lečiti? Da li to može proći samo od sebe?

    Odgovor:

    Draga čitateljice,

    hvala na pitanju, i jako mi je drago da ste potražili pomoć. Trudnoća je vrijeme fizioloških i psiholoških promjena i za neke trudnice vrijeme kada dolazi do razvoja krize. U prvom tromesječju neke trudnice osjećaju povećanu emocionalnu labilnost, koja može biti potaknuta mučninama, povraćanjem, napetim grudima i drugim fiziološkim promjenama, tipičnim za ranu trudnoću.

    Klinički manifestna depresija je prisutna čak kod 10% trudnica, posebno u prvom tromesječju trudnoće. Tokom trudnoće, depresiju možemo dijagnostikovati ako emocionalne smetnje traju duže od dvije sedmice, ako su prisutne smetnje u memoriji i koncentraciji, ako trudnice gube na kilaži i imaju smanjen apetit, bude se rano ujutro i osjećaju se loše, potišteno i utučeno, osjećaju krivicu, bespomoćnost i imaju misli o samopovrjeđivanju. Liječenje depresije tokom trudnoće vrlo je važno zbog uticaja depresije na vas i na dijete.

    Početak depresivne epizode je u vezi sa stresnim situacijama koju je kod vas izazvalo stanje ozbiljne i perzistentne mučnine i povraćanja koje vas je iscrpljivalo i činilo da se osjećate potišteno i utučeno. Važno je napomenuti da depresija nije lijenost i slabost karaktera. U procesu psihoterapije mi radimo na tome da dođemo do tuge koja je maskirana osjećajem potištenosti i utučenosti. Depresija u trudnoći nije znak slabosti ili nepažnje trudnice, već stanje koje zahtijeva odgovarajući pristup i tretman. Liječi se antidepresivima i psihoterapijom, ukoliko je u pitanju blaži oblik depresije psihoterapija je dovoljna. U sklopu psihoterpije možete koristiti treninge relaksacije i desenzibilizacije. Od ostalih tretmana akupuktura i masaža su se takođe pokazale kao dobre, kao i neke vrste čajeva koje smanjuju simptome depresije a koji su dozvoljeni u trudnoći. Jako je važno da imate podršku od strane partnera, porodice, prijatelja i zdravstvenih radnika.

    Uz psihoterapiju, podršku okoline i promjene životnog stila, većina trudnica s depresijom može se oporaviti i imati uspješnu trudnoću i porod, a to znači da ne čekate da sama prođe, nego da što prije potražite psihoterapeuta s kojim ćete početi raditi i razvijati odnos pun razumijevanja i podrške.

    Za sva dodatna pitanja stojim vam na raspolaganju.

    Vaša Alma

    Pitanje br. 90

    Poštovana,

    nikad nisam bila kod psihoterapeuta, a želim da krenem na psihoterapiju, zanima me kako izgleda prva seansa jer se pomalo brinem da li ću znati odgovore na pitanja. Hvala unaprijed.

    Odgovor:

    Draga čitateljice, drago mi je da ste postavili ovo pitanje, jer smatram da je veoma važna tema, kako za vas tako i za ostale čitatelje. Dogovaranjem prvog susreta pokazali ste da brinete za svoje mentalno zdravlje i svoju sreću.

    Na prvom sastanku ćete sa svojim odabranim psihoterapeutom razgovarati o vašim očekivanjima od psihoterapije i samog terapeuta, o tome zašto se javili i kako ste odabrali terapeuta.

    Ne trebate se bojati postavljati pitanja, jer ih sam terapeut očekuje i želi da se kod njega osjećate ugodno. Svrha prvog intervjua u pravilu je upoznavanje klijenta i psihoterapeuta. Psihoterapeut će zatražiti neke službene informacije, poput toga koliko imate godina i jeste li zaposleni, u braku, roditelji i sl. Ne trebate očekivati da ćete već na prvom susretu intenzivno raditi na svojim problemima. Ipak, psihoterapeut će vas pitati da mu detaljnije opišete teškoće zbog kojih dolazite, što će vam pomoći dogovoriti bolji i jasniji plan za sljedeće susrete. Zajedno ćete definisati ciljeve koje želite da postignete tokom psihoterapijskog procesa, odnosno šta želite promijeniti ili unaprijediti. Naravno, ne morate imati jasne odgovore na ta pitanja te je dovoljno ako o tome imate generalnu ideju, a terapeut će vam pomoći.

    Kako bi vas bolje upoznali i razumjeli, psihoterapeuti će htjeti čuti nešto o vašoj prošlosti, jer ranija iskustva na različite načine mogu oblikovati nas i naše teškoće. U psihodinamskoj psihoterapiji prošlost je jako važna za razumijevanje nastanka problema koji vas ometa u funkcionisanju. Isto tako, trenutne životne okolnosti nam na određene načine mogu pomagati ili odmagati, pa možete očekivati pitanja o tome kako trenutni problemi utiču na vaše funkcionisanje, kakvo je vaše socijalno okruženje, kakve navike spavanja imate i slično.

    Psihoterapeut će vas pitati jeste li već prije išli na psihoterapiju? Jeste li posjetili neke druge stručnjake za mentalno zdravlje? Pijete li lijekove? Ako imate prethodnu medicinsku dokumentaciju vezanu za vaše psihičke teškoće, možete ju pokazati psihoterapeutu.

    U svakom slučaju, dobro je fokusirati se na to da su psihoterapeuti tu kako bi nam pomogli, a ne da bi tražili naše slabosti ili nas na bilo koje načine uznemiravali. Kako sami budete aktivno učestvovali u psihoterapiji i gradili povjerenje sa svojim psihoterapeutom, tako će i vaša nesigurnost biti manja, jer odnos sa terapeutom je najvažnija stavka u procesu oporavka.

    Vaša Alma

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    DOSIJE PLAĆENICI: Wagner i normalizacija zločina

    Vjerovatno ništa osim loše iskorištenog vremena ne može tako...

    Kako napraviti savršenu fotografiju hrane u uslovima inflacije?

    Svjedoci smo žestoke borbe inflacije i turizma koja se...

    INFLACIJA U FRIŽIDERU: Kako se hraniti zdravo u vrijeme poskupljenja?

    Građani Bosne i Hercegovine veći dio svojih prihoda troše...

    KULTURNI TURIZAM U BiH: Izazovi i potencijali

    Kulturni turizam posljednjih godina doživljava svoj procvat. Sve više...

    U ZAGRLJAJU: Međunarodni koncert horova posvećen Jovanu Divjaku

    Međunarodni koncert „U zagrljaju“ posvećen uspomeni na Jovana Divjaka koji...