Voda je izvor života i ne može biti predmetom privatizacije i trgovine.
Voda nije lična svojina nego ljudsko pravo.
Ovo su principi na kojima je u julu 2021. formiran regionalni savez „Odbranimo r(ij)eke Balkana“ koji danas okuplja dvadeset osam članica iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Srbije, Albanije, Kosova* i Makedonije. Osim toga, koalicija ima i pridružene članice iz Hrvatske i Slovenije.
Na ovome prostoru je, prema podacima kojima raspolažu aktivisti, planirana izgradnja oko 3,000 malih hidroelektrana, što predstavlja udarac prirodi i stanovništvu čije se moguće posljedice ne mogu ni zamisliti, i protiv kojeg se moguće boriti jedino kroz savezništvo aktivista i građana koje ne prestaje na granicama – ni onima na terenu, ni onima u glavama ljudi.
Ideja za nastanak ovakvog jedinstvenog aktivističkog fronta nastala je 2021. godine na velikom ekološkom protestu u Beogradu koji je održan zbog namjera vlasti Srbije da izmijene zakon o eksproprijaciji zemljišta i dozvole eksploataciju litijuma u dolini Jadra. Tada su aktivisti iz Srbije i Bosne i Hercegovine oformili jezgro savezništva, te se tog ljeta na sastanku u Sarajevu okupilo 25 inicijativa iz BiH, Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Kosova.
„Shvatili smo da je naša borba zajednička, da nas more isti problemi, da imamo istu energiju i mreža postoji da bismo se ohrabrili i osnažili i to daje velike rezultate u našim borbama. Kada smo zajedno mnogo smo jači i lakše pobjeđujemo“, kaže aktivistica Organizacije za političku ekologiju Polekol Žaklina Živković u dokumentarnom filmu „Zajedništvo“ koji govori o udruživanju regionalnih eko-aktivista u savez „Odbranimo r(ij)eke Balkana“.
Ovaj dokumentarni film autora Svjetlane Panić i Dragana Stanimirovića nam u nekih pola sata trajanja donosi priču o osnivanju i djelovanju regionalnog eko-saveza za borbu protiv devastacije rijeka na Zapadnom Balkanu. Razmjere ovog problema su uistinu velike, tako da čak i oni koji su upućeni u dešavanja vezana za planove eksploatacije vodnih resursa Balkana u svrhu proizvodnje energije ostanu zatečeni kada u samo pola sata pređu putovanje od pritoka Save u Sloveniji, preko Kruščice ili Doljanke u Bosni i Hercegovini, pa do Jadra i Mlave u Srbiji ili Komarnice u Crnoj Gori.
Film prikazuje i borbu žena Kruščice kod Viteza u BiH koje su se izborile za poništenje građevinskih dozvola za izgradnju četiri male hidroelektrane na rijeci Kruščici i koje su dio ovog regionalnog savezništva. Nedavno su se tako pridružile protestima u mjestu Dadince na jugu Srbije, prešavši preko hiljadu kilometara u oba pravca kako bi provele noć na jednoj od noćnih straža koje su organizovali aktivisti za zaštitu Rupske reke.
„Mi smo bliski, imamo blisku prirodu. Naše rijeke nemaju granice, naš problem je i problem naših komšija a naša snaga leži u zajedništvu“, naglašava Nina Pantović iz Građanske inicijative Spasimo Komarnicu iza koje u filmu stoji prekrasan pejzaž kanjona rijeke Komarnice. Na opasnost izgradnje hidroelektrana na ovoj rijeci reagovao je i UNESCO, što daje za pravo aktivistima koji žele kanjon Komarnice pripojiti susjednom nacionalnom parku Durmitor koji je dio svjetske prirodne baštine.
A Lejla Kusturica iz sarajevske Fondacije Atelje za društvene promjene (ACT) vidi cijelu našu regiju kao jedan veliki nacionalni park kojeg je moguće odbraniti jedino zajedničkim naporom koji prelazi državne granice. „Mi svi u svojim obraćanjima kada god pričamo o našim lokalnim inicijativama spominjemo da je ta inicijativa podržana od strane trideset organizacija i neformalnih grupa iz ovog savezništva“, govori Lejla o značaju sinergije koju je donijelo udruživanje eko-aktivista iz regije.
Film „Zajedništvo“ je dostupan na YouTube kanalu Fondacije ACT, a danas će se u Sarajevu održati njegova promocija na kojoj će se okupiti riječni aktivisti i aktivistkinje iz regiona, kao i njihovi saveznici koji vode i druge srodne i važne borbe za bolje i pravednije društvo, a koji zajednički doprinose jačanju ideje zajedništva. Promotivno prikazivanje filma zakazano je za danas (četvrtak, 22. februar 2024.) u 18:00 h u Kinu Meeting Point, ulica Hamdije Kreševljakovića 13, Sarajevo.