PSIHOLOG ODGOVARA PETKOM: Osobu koja pati od depresije slušajte bez kritike i osuđivanja

    Evo nas opet s našom stalnom rubrikom u kojoj naša Alme Nuhić-Šišić, dipl. psihologinja i psihoterapeutkinje psihodinamske integrativne psihoterapije u edukaciji, odgovara na vaša pitanja.

    Sve što vas zanima i što želite da pitate u vezi sa mentalnim zdravljem možete i dalje nastaviti da šaljete na storyje Objavi.ba i Facebook stranicu Psihoterapija Alma N. Sisic.

    Danas objavljujemo nova dva odgovora iz grupe pitanja koja ste poslali, a s narednim pitanjima i odgovorima vidimo se u naredni petak, 9. februara.

    Foto: Alma Nuhić-Šišić, dipl. psihologinja i psihoterapeutkinja psihodinamske integrativne psihoterapije u edukaciji

    Pitanje br. 83

    Poštovana,

    bliska osoba boluje od depresije. Koristi lijekove, ali bi voljela da mi objasnite kako joj mogu pomoći, kako da se ponašam kad sam s njom? Koji je najbolji psihoterapijski pravac za liječenje depresije? Hvala puno.

    Odgovor:

    Draga čitateljice,

    hvala vam na pitanju i vašoj spremnosti da učite i budete tu za osobu u njenom procesu oporavka. Obzirom da je na našim prostorima uvriježeno laičko mišljenje da depresiju možemo da pobijedimo samo ako se trgnemo, počnemo da nešto radimo, ili da uzmemo motiku u ruke, vaše pitanje je zaista važno. Depresija je patološko stanje tuge i definiše se kao složen poremećaj raspoloženja koji se ubraja među najčešće bolesti na svijetu. Depresija nije ljenost i slabost karaktera i samim tim depresivne osobe NE ŽELE da čuju:

    „Treba da vježbaš, upiši se na jogu! To ti je sve na psihičkoj bazi, umislila si, čini ti se, preuveličavaš! Promijeni posao! Misli pozitivno, misli na lijepe stvari!

    Prestani da se samosažaljevaš! Pogledaj šta sve imaš, kako si uspješna, lijepa…

    Svi imamo probleme! Proći će. Znam kako se osjećaš! I ja sam..“

    Ako je slušate bez kritike i osuđivanja i ne koristite rečenice koje sam navela iznad – vi njoj zapravo pomažete. Psihodinamska integrativna psihoterpija, kognitivno bihejvioralna i rebt terapija su se pokazale uspješne u procesu liječenja depresije, uz farmakoterapiju koju propisuje psihijatar.

    Ukoliko imate dodatna pitanja slobodno se obratite.

    Vaša Alma

    Pitanje br. 84

    Poštovana,

    možete li mi objasniti kakva je to narcisoidna majka? Hvala!

    Odgovor:

    Draga čitateljice,

    hvala na pitanju. Narcistični poremećaj ličnosti je obrazac ponašanja kojeg karakteriše snažan osjećaj grandioznosti, potreba za divljenjem, misli o neograničenoj moći i uspjehu, arogantnost te nedostatak empatije. Iako je ovaj poremećaj definisan kroz mnogobrojne oblike, podjela na zdravi i patološki narcizam značajna je utoliko što pojašnjava kako je zdravi narcizam u nekoj mjeri poželjan u svrhu ostvarenja zdravih ambicija i ciljeva u životu. U umjerenoj količini prisutan je kod svakoga od nas te nam je potreban da bismo uspješno prošli kroz proces samoostvarenja.

    Patološki oblik takođe može dovesti do socijalnog uspjeha, ali takva osoba je obično u nemogućnosti ostvarenja zdravih interpersonalnih odnosa te je vrlo često u neskladu s okolinom. Kad kažemo narcisoidna majka – mislimo na majku kod koje se razvio patološki oblik narcizma i karakteriše je emocionalna nedostupnost i nedosatatak kapaciteta za uspostavljanje zdravih i trajnih odnosa. Kako se to oslikava na odnos sa djecom – vidljivo je u tome što posramljuje svoju djecu te ih često poredi sa drugom djecom ili braćom i sestrama. Posramljivanjem djeca ne razviju osjećaj samopoštovanja i samopouzdanja i uvijek će tražiti njeno odobravanje i potvrdu, a to je ono što narcisoidna majka želi. Takmiči sa svojim kćerkama, jer joj je važno da bude najljepša, a kćerke doživljava kao konkurenciju. Često možemo vidjeti da se oblači isto kao kćerke i sa raznim estetskim intervencijama pokušava ostati mlada i atraktivna. Predstavlja se kao brižna i posvećena, a kući djecu zlostavlja emotivno i fizički. Često uvjerava djecu da ih nije uvrijedila, ili im nije probijala granice (ulazeći bez kucanja u sobu, toalet i sl.) i da su oni to sve pogrešno shvatili ili sebi umislili. Djeca koja rastu sa narcisoidnom majkom izrastu u osobe sa manjkom samopoštovanja i sa velikom sumnjom u sebe i svoje sposobnosti i potrebna im je psihoterapija kako bi poboljšali svoje samopouzdanje i popravili kvalitet života.

    Za sva dodatna pitanja stojim vam na raspolaganju.

    Vaša Alma

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...