Nakon prvog napada Hamasa koji se dogodio 7. oktobra otpočeo je još jedan izraelsko-palestinski sukob. Važno je naglasiti da su odnosi Izraela i Palestine komplicirani i teško bi ih bilo sažeti radi boljeg razumijevanja, uzimajući u obzir činjenicu da početak sukoba kakvog poznajemo danas vežemo za 1948. godinu. Ono što je uslijedilo ubrzo nakon Hamasovog djelovanja jesu jaka bombardiranja pojasa Gaze od strane Izralea i sve se više čini da svjedočimo etničkom čišćenju uživo, jer, za razliku od sukoba koji su se događali na našim prostorima devedesetih godina i svim sukobima u „predinternetskom“ periodu, sukobi u posljednjoj deceniji sveprisutni su na društvenim mrežama.
Korisnici i korisnice društvenih mreža podijeljeni su. Dio podržava Izrael, što je djelimično uzrokovano generalnim trendovima u klasičnim medijima, koji koriste specifičan diskurs kako bi opisali događaje u ovoj regiji. Pa tako svjedočimo „ubistvima Izraelaca“ i „smrti Palestinaca“ i sličnim manipulacijama kroz diskurs. Drugi dio internet publike pruža jasnu podršku Palestini i to se većinom odvija na društvenim mrežama, kroz apele, podjelu sadržaja i podizanje svijesti o onome što se dešava u pojasu Gaze.
Ovaj sukob vrlo očito ima implikacije na globalnom nivou, odnosi moći su uzdrmani, te se blisko prate reakcije svih država, a posebno većih sila u različitim regijama svijeta. Netom nakon napada koji se dogodio 7. oktobra, indijski premijer Narendra Modi iskazao je solidarnost sa Izraelom i postao tako jedan od prvih svjetskih lidera koji je obznanio podršku Izraelu. U protekle dvije sedmice, indijski desničarski profili na mrežama – od kojih mnogi prikazuju indijsku zastavu rame uz rame s izraelskom – izražavali su najjaču podršku Izraelu na internetu, i među vodećim su kreatorima sadržaja kojim se šire dezinformacije, a najčešće je to u anti-palestinske svrhe, iako je historijski često Indija stajala uz Palestinu, čini se da se narativ i odnos prema tom vanjskopolitičkom pitanju promijenio. Moramo ovdje uzeti u obzir da je Indija država koja broji više od 1.4 milijardu stanovnika i da su stoga sadržaji na mrežama mnogo vidljiviji i brojniji. Na ulicama Indije također je vidljiva podrška Izraelu, kroz skupove podrške, čak i nakon slučaja bombardiranja bolnice Al Ahli u kojem je poginulo više stotina osoba, dok su skupovi podrške Palestini većinom zabranjeni.
Kako u članku za The New Arab Dana Hourany navodi: “Stručnjaci primjećuju da indijski izvještaji koji desničarski orijentirani značajno promoviraju izraelski narativ južnoazijskoj publici, demografskoj skupini do koje drugi mediji ne mogu lako doprijeti.”
Navala dezinformacija i lažnih vijesti na društvenim mrežama doprinose antipalestinskim stavovima i islamofobiji, a posebno je to opasno u društvima poput indijskog u kojem indijski muslimani žive u uslovima straha od progona od strane hinduističke većine. Prije nekoliko dana, za Al Jazeeru je govorio Apoorvanand, profesor na Univerzitetu u Delhiju, koji je rekao kako „Izgleda kao da se Izrael bori u posredničkom (proxy) ratu u ime hinduističke ekstremne desnice. Oni misle da se Izrael bori protiv muslimana u njihovo ime, žele osnovati ujedinjenu Indiju, te se njihove ekspanzionističke politike poklapaju.“
No, kako se ovo oslikava na stanje u društvu u Indiji, za naš portal govori Anam H. koja dolazi iz Indije: „Ovo je za mene bio vrlo čudan razvoj događaja jer je naš službeni stav desetljećima bio podržavanje palestinskih napora u borbi protiv apartheida. Po mom mišljenju, veselje s kojim indijski korisnici društvenih medija podržavaju Izrael dio je hinduističkog nacionalističkog pokreta. Manje se radi o podršci Izraelu, a više o neobuzdanoj islamofobiji i navijanju za smrt muslimana u bilo kojem dijelu svijeta, koje Indijci vide kao pravog neprijatelja našem nacionalnom integritetu. Otpor Palestinaca koristi se kao trop za prikazivanje svih muslimana kao izvora terora na globalnom nivou. Podrška Palestini smatra se podrškom terorizmu. Nije teško pretpostaviti da ovo također doprinosi opravdavanju okupacije Kašmira.”