INVALIDSKE ISKAZNICE: Konkretna pomoć

    Već ste vidjeli natpise u raznim institucijama da osobe sa invaliditetom imaju prednost ili neke povlastice, ali jeste li se zapitali kako se to dokazuje? Trenutno dokazivanje invalidnosti u bilo kojoj instituciji u BiH je moguće jedino dostavljanjem rješenja o invalidnosti koje izdaje Centar za socijalni rad koje sadrži podatke koji bi trebali biti zaštićeni, kao što su vrsta dijagnoze, osobni podaci o osobi s invaliditetom (JMBG-broj računa), visini novčanih naknada, invalidnini, kućnoj njezi itd. Sve to je u suprotnosti sa odredbama Zakona o zaštiti osobnih podataka.

    Dok se u Europskoj uniji provodi program E-iskaznice, gdje trenutno deset država članica izrađuju jedistvenu bazu podataka osoba sa invaliditetom i daju im mogućnost korištenja raznih pogodnosti i olakšica u bilo kojoj zemlji EU, mi u BiH smo jedna od rijetkih država u okruženju koja nema niti invalidske iskaznice niti bazu podataka za OSI.

    Igor Ledić, predsjednik Udruge za Down sindrom Mostar kaže: „Osobe s invaliditetom iz BiH tijekom putovanja nemaju mogućnosti uživati prava na ravnopravnoj osnovi sa drugim osobama iz Evropske unije jer nemaju invalidske iskaznice, ne mogu koristiti besplatne karte za javni promet, muzeje, nacionalne parkove i slično. Primjera radi, zamislite da svaka osoba kojoj je potrebna parking karta mora donijeti svoju platnu listu, broj računa, koliko članova obitelji imate i slično.“

    Potpisivanje UN konvencije o pravima osoba sa invaliditetom, BiH se obavezala da sve osobe s invaliditetom imaju pravo uživati sva ljudska prava i osnovne ljudske slobode ravnopravno sa drugima te da im se omogući pristup fizičkom, socijalnom i kulturnom okruženju, zdravstvenoj zaštiti i obrazovanju kako bi se osobama s invaliditetom omogućilo puno uživanje ljudskih prava i osnovnih sloboda. Jedan od problema koji usporava ostvarivanje prava je i nedostatak zakonske regulative za invalidske iskaznice.

    Međutim, nade za rješavanje ovog nedostatka ipak ima i inicijativa je pokrenuta upravo iz nevladinog sektora. Kako bi svoje zakone prilagodili Evropskoj uniji i poboljšali života osoba sa invaliditetom Udruga za Down sindrom je pokrenula izradu „Nacrta inicijative za zakonsku regulativu invalidskih iskaznica“, zajedno sa svojim partnerima Centrom za Socijalni rad Grad Mostar i liderom Koalicije OOSI HNŽ, udruženjem Ružičnjak.

    „Sama ideja za nacrt zakonske regulative invalidskih iskaznica je plod međusobnih dugogodišnjih razgovora i razmjene iskustava, kako osoba s invaliditetom tako i roditelja djece sa invaliditetom, koji su na različite načine doživjeli diskriminaciju i neugodno iskustvo radi svog invaliditeta. Poseban naglasak je na osobe čiji invaliditet nije vidljiv oku, kao što su osobe s autizmom i sa drugim poteškoćama. Takve situacije su česte prilikom ostvarivanja zdravstvene skrbi, gdje se roditelji često moraju pravdati i dokazivati invaliditet svog djeteta kako bi koristili pravo prednosti u zdravstvenim ustanovama ili tijekom ostvarivanja svojih prava u raznim institucijama od strane drugih korisnika ili djelatnika same institucije“ ističe gospodin Ledić.

    Kako bi izbjegli neugodne i često konfliktne situacije zbog nedovoljne informiranosti javnosti i osoblja u raznim institucijama, potrebno je osigurati jedinstvenu invalidsku iskaznicu kojom će se ovakve situacije izbjeći. Na žalost, u zakonskoj regulativi Federacije BiH ne postoji mogućnost izrade invalidskih iskaznica koje koristi cijela EU.

    Igor Ledić dalje ističe: „Da se ozbiljno i profesionalno pristupilo izradi nacrta je i činjenica da smo organizirali okrugle stolove sa nevladinim organizacijama osoba s invaliditetom i predstavnicima institucija koje skrbe o osobama s invaliditetom. Zajednički je stav da su invalidske iskaznice potreba koja će uvelike olakšati određena prava osobama s invaliditetom. Radna skupina za izradu inicijative sastoji se od kvalitetnih i iskusnih stručnjaka iz oblasti prava i socijalne skrbi, a sam nacrt inicijative bi se trebao uputiti u Parlament  FBiH do početka mjeseca listopada. Osim nacrta inicijative uputiti ćemo i vizualni identitet invalidske iskaznice u dva ili tri primjeraka koji ćemo prethodno usuglasiti sa praksom država evropskih članica i Agencijom za zaštitu osobne podatke Bosne i Hercegovine.

    Ono što nas veseli je činjenica da su se zastupnici iz HNŽ-a u Parlamentu F BiH zainteresirali za ovu temu i da su ponudili svoju pomoć da Nacrt inicijative upute u parlamentarnu proceduru.“

    Posebno treba naglasiti da sama invalidska iskaznica neće omogućiti neka nova prava koja nisu već zagarantirana našim zakonima, ona će isključivo služiti da olakša administrativne i druge procese koji će život osobama s invaliditetom učiniti lakšim.

    Izradu „Nacrta zakonske regulative za invalidsku iskaznicu“ ovoj grupi nevladinih organizacija iz Mostara omogućila je Vlada Velike Britanije i Britanska ambasada u Sarajevu, putem projekta „Prostori“.

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...