Na temu nove pojave, odnosno novog duhanskog proizvoda, pod nazivom snus, razgovarali smo sa magistricom farmacije Ajnom Grbić, koja trenutno radi kao redovna profesorica farmaceutske grupe predmeta u MSŠ Gračanica. Svakodnevno se susreće sa ovom problematikom koja je postala “popularna” među srednjoškolcima, pa nastoji da ih educira i ukaže na štetnost iste.
OBJAVI.BA: Šta je zapravo snus?
AJNA GRBIĆ: Snus je duhanski proizvod „bez dima“. koji se ne puši već se pakuje u ambalažu koja podsjeća na kesice čaja, koje se koriste držanjem u ustima. Ove duhanske nikotinske vrećice su sve popularnije među srednjoškolcima, pa čak i starijim osnovcima. Pakovanja su dizajnirana tako da privlače pažnju i izgledaju kao nešto delikatesno, bezopasnog izgleda, često sa likovima i motivima koji su afirmativni u društvu. Preciznije izraz snus odnosi se na male vrećice, poput vrećica čaja, koje sadrže nikotinske proizvode te se konzumiraju stavljanjem između gornje usne i prednjih zubiju. Aktivni sastojci se apsorbiraju putem desni i sline. Snus proizvodi dolaze u dvije varijante, oni sa sastojcima duhana i oni bez sastojaka duhana, ali s ekstrahiranim nikotinom.
OBJAVI.BA: Koji su sve sastojci prisutni u snusu?
AJNA GRBIĆ: Snus sadrži nikotin, u velikoj koncentraciji (do 60 mg po gramu suhe supstance) i nitrospojeve kao konzervans. To su organski spojevi koji nakon početne ugode, oštećuju funkcionalnost nervnog sistema izazivajući haotičnost u mozgu sa posljedičnom zbunjenošću, nekontrolisanom aktivnošću do nekontrolisanih motornih pokreta pa sve do epi napada. Nitrospojevi su kancerogeni i u dužem vremenu konzumiranja izazivaju karcinome probavne cijevi, od usne šupljine do debelog crijeva. Nikotin djelujući na mišićne ćelije usporava pokrete u jajovodu što ima za posljedicu vanmaterične trudnoće. Smrtna doza nikotina u krvi je 1 mg/kg tjelesne mase. Nikotin je izrazito adiktivan i stvara ovisnost. Jedan paketić duhana za sisanje sadrži vrlo veliku dozu nikotina, što predstavlja veliku opasnost za konzumente. Osim toga, kroz sluznicu usne šupljine nikotin iz snusa puno se brže apsorbira u tijelo, a ako smjesu drže u ustima dulje od pet minuta, trovanje je zagarantovano. U slučaju slučajnog gutanja moguć je smrtni ishod. Iako se smatra manje štetnim od tradicionalnog konzumiranja duhana,u svom sastavu snus ima više od 7.000 štetnih materija, od kojih 76 djeluju kancerogeno. Dok se upotreba snusa smatra “bezbjednijom” od pušenja cigareta, nikako je ne treba smatrati zdravom.
OBJAVI.BA: Kada se snus pojavio kao takav?
AJNA GRBIĆ: Potpuno nevjerovatno ali prva upotreba duhana u medicinske svrhe je bila u 16. vijeku. Francuski diplomata, Žan Ni-kot (po kom je nikotin i dobio ime) uzgajao je a zatim sušio i na kraju usitnjavao listove duhana u fini prah koji bi udisao kroz nos i koristio za liječenje migrene. Nazalna upotreba duhana se proširila i na Švedsku, tokom 17. vijeka i postala naročito popularna među aristokratama, švedski kralj Frederik I. je u 18. vijeku donio odluku da Švedska počne sa uzgajanjem sopstvenog duhana, pa su umjesto proizvoda koji se udiše na nos, napravili verziju koja se stavlja pod usnu i sisa-snus. Danas se snus proizvodi u Švedskoj i u zemljama Sjeverne Amerike. Prodaja snusa je ilegalna u svim zemljama Evropske unije, osim u Švedskoj, Estoniji, Mađarskoj, Danskoj, Norveškoj, a dostupan je i u Švicarskoj.
OBJAVI.BA: Je li zabrana duhana za oralnu upotrebu (snus) i dalje na snazi?
AJNA GRBIĆ: Da. Duhan za oralnu upotrebu koji se ne žvače (kao što je snus) zabranjen je u EU od 1992. Švedska je izuzeta na temelju Ugovora o pristupanju, pod uvjetom da zajamči da se proizvod ne prodaje izvan Švedske. Snus stvara ovisnost i ima štetne učinke na zdravlje. Uzimajući u obzir značajni potencijal rasta i privlačnost proizvoda za mlade, brojne države članice zabranile su proizvod već prije 1992. Prema izvještavanju medija, korištenje snusa, pogotovo među mladima, zabilježeno je i u zemljama regiona, Srbiji,Hrvatskoj , Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji. U BiH je za sada jedino Kanton Sarajevo uveo privremenu zabranu prodaje, zbog velikog broja reakcija stanovništva i roditelja.
OBJAVI.BA: Koje su posljedice upotrebe snusa?
AJNA GRBIĆ: Imajte na umu da je riječ o pakovanjima opasnog sadržaja koji već godinama unazad uzima zdravlje i živote mladih ljudi, jer tanka je linija između cigareta i droge, odnosno između lošeg i još goreg. I kod jednog i drugog su potvrđeni rizični faktori za fizičko i psihičko zdravlje, a posebno zbog osjećaja ovisnosti koji izazivaju. Upotreba snusa može uzrokovati zdravstvene probleme, uključujući rak usne šupljine, rak jezika, rak grla, karcinom ždrijela i rak pluća. Može povećati rizik od zatajenja srca, moždanog udara, infarkta miokarda i drugih ozbiljnih zdravstvenih problema. Između ostalog, snus može dovesti do zubnog kvarenja, gubitka zuba, infekcija desni i raznih drugih problema s ustima. Značajno smanjuje kvalitetu života – može dovesti do problema sa spavanjem, stresom i anksioznošću, što može značajno utjecati na kvalitetu života. Snus može dovesti do ovisnosti o nikotinu, što može biti teško prekinuti.
OBJAVI.BA: Kako prepoznati da neko koristi snus?
AJNA GRBIĆ: Upotreba snusa kod djece, prema dosadašnjim iskustvima onih koji su priznali da su ga konzumirali, osim euforičnih, dovodi i stanja opijenosti. Posebno je zabrinjavajuće što djevojke navode kako im konzumacija snusa “smanjuje apetit”. Na kiosku kutijica košta od 4 do 6 eura. Kod konzumacije snusa nije riječ o standardnoj ovisnosti jer ne dolazi do promjene stanja svijesti, ali ovaj problem je potrebno shvatiti vrlo ozbiljno te bi roditelji svakako trebali obratiti pažnju na promjene u ponašanju svoje djece te o tome otvoreno razgovarati s djetetom i ako je potrebno potražiti stručnu pomoć. Važno je da tinejdžer ima negativan stav prema lošim navikama. Roditelji trebaju objasniti svom djetetu da je važnije slijediti zdrav pogled na život nego podlijegati trikovima ljudi koji na tome pokušavaju zaraditi. Djecu treba osnažiti da zauzmu ispravan stav prema konzumaciji psihoaktivnih tvari, a u isto vrijeme odgovoriti svoje prijatelje od štetne uporabe sredstava ovisnosti. Stoga je važno neprestano ponavljati kako bilo kakve nikotinske proizvode treba držati podalje od djece i adolescenata! Ako primijetite nešto slično kod svoje djece, reagirajte brzo i mudro!
OBJAVI.BA: Kakvu biste poruku za kraj željeli prenijeti mladima?
AJNA GRBIĆ: Odustani ili ne započinji! Konzumiranje snusa je loša ideja. Sve studije o ovoj supstanci,daju informaciju o štetnosti snusa i povezanosti između upotrebe snusa sa propadanjem usne šupljine i zuba, karcinomom, dijabetesom tipa 2, fatalnim srčanim udarima, povišenim krvnim pritiskom i različitim problemima u trudnoći. Ako koristiš snus, vrijeme je da odustaneš. Izaberi osmijeh, zdrave zube, zdravo tijelo.