Nogomet je najvažnija sporedna stvar u svijetu, te nije ni čudo da je biti fudbaler jedno od najplaćenijih zanimanja današnjice. Nažalost, u Bosni i Hercegovini situacija nije idealna, ali se dešavaju neke promjene na bolje.
Sezona koja je iza nas je pokazala da se u našoj državi može igrati kvalitetan nogomet, ali je preduvjet da imamo kvalitetnu infrastrukturu. Sezonu 2022/23 je obilježila rekonstrukcija travnjaka na 5 stadiona u BiH (Gradski stadion Banja Luka, stadion Tušanj Tuzla, stadion “Asim Ferhatović Hase” Sarajevo, stadion “Rođeni” i stadion Zrinjskog). Radovi nisu išli željenom dinamikom, te su neke ekipe u značajnoj mjeri bile oštećene jer su veliki dio sezone svoje domaće utakmice morale igrati u drugim gradovima. To je najviše oštetilo F.K. Sarajevo, koji je gotovo cijelu sezonu igrao van stadiona “Asim Ferhatović Hase”. Ovo je u velikoj mjeri utjecalo na njihove rezultate, te su tek pred kraj sezone “proigrali”. U svakom slučaju ova rekonstrukcija terena će u budućnosti sigurno imati efekat na kvalitet igre.
Sezona je bila izrazito zanimljiva, te do posljednjeg sudijskog zvižduka nismo znali ko će u Evropu, a ko u niži rang takmičenja. Neizvjesnost je izostala jedino u borbi za prvaka, jer je Zrinjski suvereno osvojio ligu. Iako su u protekloj sezoni ostvarili značajan iskorak u Evropi, te se na početku sezone osjetio umor kod igrača, to ih nije spriječilo da suvereno odbrane titulu. Zrinjski je osvojio titulu sa 20 bodova više u odnosu na svog prvog pratioca ekipu Borca. Treće mjesto je iznenađujuće osvojila ekipa Željezničara. Na početku sezone im niko nije davao realne šanse da se uključe u borbu za Evropu, ali su uspjeli napraviti solidnu ekipu koja je vođena Santosom i Štilićem još jednom pokazala karakter, te su u posljednjem kolu pretekli svog gradskog rivala (F.K. Sarajevo). Bordo ekipa je imala turbulentnu sezonu, prvo ih je vodio Feđa Dudić, koji je uradio apsolutnu rekonstrukciju ekipe. Međutim, Dudič je nakon poraza u od Čelika u Kupu BiH postao bivši trener ekipe s Koševa. Njega je naslijedio Mirza Varešanović kojeg navijači Sarajeva ne pamte po dobrom, jer je ulazi u česte konflikte s popularnim “Hordama zla”. Varešanović je uspio doći do cilja, a to je izlazak u Evropu. Borba za opstanak nikada nije bila zanimljivija, jer se pola lige borilo za opstanak. Sloboda i Leotar su pokazali najmanje, te naredne sezone neće biti dio Premijer lige BiH.
Kada je riječ o individualnim postignućima tu je Nemanja Bilbija neprikosnoven. Bilbija je postigao 24 pogotka, te je dodao dvije asistencije. Odmah iza njega je nogometaš Igmana, Mirsad Ramić, koji je postigao 16 pogodaka. Najbolji asistent lige je Ivan Jukić, nogometaš Zrinjskog, koji je imao 7 asistencija. Najbolji golman lige je Osman Hadžikić (Velež).
Suđenje je i ove godine bilo, u najmanju ruku, problematično. Bilo je mnogo velikih grešaka koje su direktno utjecale na konačni ishod utakmica. Definitivno je vrijeme da se postavi VAR i na naše stadione, jer je pod ovim uslovima nemoguće imati konkurentno takmičenje.
Pored svih opstrukcija, nekoliko igrača je zablistalo, te su dobili poziv na reprezentativno okupljanje. Selektor je na širi spisak uvrstio golmana Hadžikića, veznog igrača Armina Hodžića, beka Elvira Durakovića, te Dala Varešanoviča.
Definitivno pušu neki bolji vjetrovi na nogometnoj sceni u Bosni i Hercegovini, ali neke se stvari “u vrhu” moraju hitno mijenjati!