Menstruacija. Menga. M. Crvena tetka. Mjesečnica. Oni dani. Ciklus. Boli je stomak.
Mnogo je načina da opišemo menstruaciju, prirodni i redovni proces gubitka krvi i ljuštenja endometrija kod žena.
Danas se milioni djevojčica i žena širom svijeta suočavaju sa stigmatizacijom i diskriminacijom jer menstruiraju. 28. maja obilježava se Svjetski dan menstrualne higijene, koji za cilj ima razbijanje tabua vezanih za menstruaciju, ali i sprečavanje menstrualnog siromaštva. U našem društvu i dalje koristimo kodna imena za ovaj proces. Menstruacija i sve vezano za nju tabu je tema i krije se u fišecima lokalnih trgovina kako se ne bi znalo da neka od nas krvari.
Podaci iz jedine ankete provedene u BiH (2022.) na ovu temu pokazuju da 93% žena iz BiH smatra da su proizvodi za menstrualnu higijenu preskupi u odnosu na standard života u BiH, dok ih 29% tvrdi da se nekada našlo u situaciji gdje sebi ne mogu priuštiti osnovne menstrualne proizvode.
Statistika je zabrinjavajuća, a PDV isti. 17%. Nebitno želite li kupiti luksuznu torbu ili uloške koji nisu luksuz – plaćate isti PDV, a cijene rastu i rastu. Menstrualni troškovi nisu samo ulošci, tamponi ili menstrualne čašice, tu su i proizvodi za ublažavanje menstrualnih tegoba koje u BiH koristi 61% ispitanica.
Dakle, uočavamo dva ključna problema. Jedan je društveni kojim se stigmatizira krije menstruacija, smatrajući se nečim sramotnim i prljavim, čak i kada je u reklamama predstavljena kao lepršavi dio mjeseca u kojem žene trče, vježbaju, rade sve što inače rade a pritom im iz vagina izlazi plava tečnost ili cvijeće – mit koji je razbijen tek nedavno. Drugi je, pak, ekonomski standard koji otežava pristup proizvodima za menstrualnu higijenu.
Često čitamo o nepristupačnosti proizvoda za menstrualnu higijenu i diskriminaciji po ovoj osnovi, ali nekako nam to izgleda daleko. Daleko su žene koje nemaju pristup ulošcima, tamponima, menstrualnim čašicama i slično, pa kod nas je to u svakoj trgovini! Daleko su djevojčice koje neko diskriminira po ovoj osnovi, pa se ne mogu posvetiti obrazovanju, kod nas svako ima mogućnost besplatnog obrazovanja! Daleko su djevojčice koje ne znaju ništa o menstruaciji i prirodnosti ovog procesa, pa mi imamo internet!
Ne. Žao mi je što ovo moram saopćiti ali – naše djevojčice ne znaju mnogo o ovome jer se i dalje u porodicama krišom govori o menstruaciji kao nekoj zloj vještici koja dolazi i radi s našim tijelima nešto neprirodno. Naše djevojčice i djevojke ne mogu se normalno školovati jer često u porodicama u kojima menstruaciju ima više djevojčica u isto vrijeme nemaju dovoljno proizvoda da bi svaka mogla ići u školu, ili bivaju prinuđene da nađu alternativne načine za rješavanje ekonomskog problema vezanog za menstruaciju. Tako jedna od ispitanica u anketi, studentica iz Banja Luke, kaže: “Često sebi ne mogu priuštiti proizvode za menstrualnu higijenu, tako da pravim sama svoje i isplati se. Trenutno sam studentica i novac mi treba za druge stvari, a zbog obilnog krvarenja trebalo bi mi mnogo više uložaka nego što je to u prosjeku.”
I ne, nije stvar u (ne)postojanju proizvoda na tržištu – stvar je u činjenici da ponekad nemate sredstva da ih kupite. I nije stvar u svjesnosti da krvarite nego u činjenici da će vam neko reći – ne dirajte moju hranu da je ne uprljate ili stavite svoje uloške u fišek, gospođice, da ne remetite mir prolaznika na ulicama.
Menstruacija ne remeti mir. Menstruacija je normalna i redovna pojava čija redovnost nas tjera da se zapitamo i zatražimo da proizvodi koji su neophodni tokom iste budu jeftiniji i pristupačniji. Normalna i redovna pojava koju ne želimo zvati Crvena tetka ili M. da bi neko lakše boravio u našem prisustvu i da im ta strašna riječ ne bi poremetila apetit, volju za životom ili uprljala njihovu tako čistu realnost.
Postoji ona poznata izreka – sve što vi možete, mi možemo krvareći. Ali, pod koju cijenu i koliko tajno?