Vlada Kantona Sarajevo, odnosno Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo, subvencionirat će boravak sve djece u predškolskim ustanovama bez obzira na ranije definisane uslove za ostvarivanje ovog prava.
Subvenciju u iznosu od 200 KM na mjesečnom nivou ostvarit će 2.200 djece, koliko ih se nalazi na listi čekanja u jednom od vrtića pri JU „Djeca Sarajeva“ Kantona Sarajevo.
Mnogi građani, pa čak i oni koji su korisnici ovog prava, već osuđuju ovakav potez resornog Ministarstva, smatrajući ga početkom predizborne kampanje. Ako se osvrnemo u skoriju, pa i onu malo dalju prošlost, naći ćemo mnogo razloga koji opravdavaju ovakav stav građana.
Međutim, bez obzira na osude stanovništva, ovakav potez Ministarstva je za pohvalu i treba ga pozdraviti.
U vrijeme inflacije i nadolazeće globalne ekonomske krize, kada su osnovni troškovi života u kratkom periodu poskupjeli za 30 odsto, a primanja ostala nepromijenjena, subvencija će svakako doprinijeti stabilnosti kućnog budžeta. S druge strane, ni jedna porodica, odnosno ni jedno dijete neće biti uskraćeno za ostvarivanje ovog prava. Prethodnih godina, da bi dijete ostvarilo pravo na subvenciju moralo je biti na listi čekanja u javnom vrtiću, potom se prijaviti u privatni vrtić koji je evdientiran u bazi resornog Ministarstva, ako roditelji već i tu nisu zakasnili zbog procedura i birokracije. Uzimajći u obzir sve njene aspekte, korist odluke je višestruka: zagarantovan smještaj u vrtiću, finansijska potpora i ušteda vremena i truda.
Međutim, ova kao i svaka druga odluka nadležnih vlasti ima „ali“.
Ni 24 sata od najave primjene novog pravila u oblasti subvencioniranja smještaja djece u predškolskim ustanovama, vlasnici privatnih vrtića, pravdajući svoj postupak poskupljenjem roba i usluga, za iznos subvencije pa čak i više povećali su cijene usluga u svojim ustanovama. Ovakvim potezom „opalili su šamar“ svim učesnicima u kreiranju novih odluka. Iz resornog Ministarstva su odmah reagovali i najavili suzbijanje ovakvih „pojava“.
Kako? Donijet će pravila, inspekcija će kažnjavati, uradit će nešto da spriječe privatnike. I ni ovo ne bi bilo sporno da problem nije mnogo dublji.
Svaki potez vlasti donosen je ad hoc, stihijski. Nema strateškog djelovanja, analiza mogućih neželjenih posljedica.
Ova odluka je upravo primjer površnosti ovdašnjih vlasti. Za očekivati je bilo da će vlasnici privatnih vrtića reagovati upravo kako su i učinili, povećati cijene svojih usluga. Vlast u Kantonu Sarajevo, kako je ranije definisala pravila za roditelje i djecu u svrhu ostvarivanja subvencije, tako je sad trebala definisati pravila za privatne vrtiće u pogledu regulisanja cijena njihovih usluga za djecu koja ostvaruju subvenciju. S obzirom da se to nije desilo, sad će vlast u Kantonu Sarajevo ad hoc donijeti spisak represivnih mjera kojima će kažnjavati one vlasnike vrtića koji budu povećali cijene svojih usluga. Nažalost, ovo nije praksa samo u oblasti subvencioniranja smještaja djece u predškolskim ustanovama, nego je gotovo postalo pravilo u svim sferama djelovanja vlasti u Kantonu Sarajevo.
S obzirom da je historija pokazatelj budućnosti, nije nerealno očekivati da i budući potezi vlasti u Kantonu Sarajevo budu slični ili jednaki. Bez sistemskog pristupa svakom problemu, definitivno neće biti ni njegovog kvalitetnog rješenja.