Vjerovatno najpoznatiji slučaj SLAPP tužbe u našoj zemlji, onaj u kojem je kompanija Adriatic Metals za klevetu tužila aktivisticu iz Kaknja Hajriju Čobo završen je velikom pobjedom tužene. Naime, Općinski sud u Kaknju je 17. juna donio presudu kojom se tužbeni zahtjev u kojem je Čobo optužena za klevetu i povredu ugleda tužitelja, i u kojem je od nje zatraženo javno izvinjenje te 2,000 KM odštete odbija na osnovu odricanja tužitelja u ovom predmetu.
Ovu vijest je tužena aktivistica juče saopćila na završnoj konferenciji projekta „Misli o prirodi!“, na oduševljenje velikog broja prisutnih aktivista za zaštitu okoliša. Podsjetimo, Hajrija Čobo je tužena zbog svojih tvrdnji o ekološkom kriminalu vezanom za rudnik kompanije Adriatic Metals u Varešu, koje je iznijela u tekstu Centra za istraživačko novinarstvo i prilogu Televizije N1.
Za Objavi.ba je Čobo izjavila kako je sretna zbog presude i pojasnila kako je do nje došlo.
„Tužili su me i ja sam napisala odgovor na tužbu od 473 stranice, budući da sam po struci pravnica i profesorica engleskog jezika. Taj moj odgovor 473 stranice su tri mjeseca čitali i odlučili su se da povuku tužbu protiv mene, s tim da su po zakonu tražili moj pristanak. Ja, naravno, nisam na to pristala zato što su me u tužbi doslovno popljuvali“, izjavila je Čobo za naš portal.
Objasnila je kako je odbila prijedlog tužitelja za povlačenje tužbe, te predložila da oni odustanu od tužbenog zahtjeva i da onda sud na osnovu toga donese presudu kojom se odbija kompletan tužbeni zahtjev tužitelja na osnovu odricanja od tužbenog zahtjeva.
„To je jedna vrsta presude, na osnovu odricanja od tužbenog zahtjeva i to faktički znači ‘nije lagala, nije klevetala, nema naknade štete, nema štete i tako dalje’. Kad vas neko tuži za klevetu, on vas naziva lažovom a ja nisam lagala – ja sam čitala njihovu dokumentaciju, ja sam čitala izvještaje inspekcija, ja sam imala uvid na terenu jer to je moj teren na kojem sam odrasla i to je ono što vidim i snimam, samo činjenice“, jasna je Čobo.
Sa ponosom navodi zasluge vlastitog obrazovanja, budući da na studiju prava trenutno pohađa dva postdiplomska studija. Inače, fakultet prava je završila u Kiseljaku kao studentica generacije, te ističe zahvalnost svojim profesorima i činjenicu da je studentica „osporavanog“ fakulteta porazila pravnike velike svjetske kompanije. Aktivizam u oblasti zaštiti okoliša oblikovao je i njeno stručno usavršavanje:
„Trenutno sam na dva postdiplomska studija, dva mastera na kojima sam ispolagala sve ispite i trebam odbraniti završne radove u čemu me sprečava moj aktivizam i angažman u zaštiti okoliša. Na katedri krivičnog prava trebam odbraniti rad koji se tiče ekološkog kriminaliteta i korupcije, a na građanskom pravu rad o šteti uzrokovanoj mobingom, dakle tema tog rada je naknada štete uzrokovane mobingom.“
Vijest o pobjedi aktivistice koja se sama zastupala pred sudom u predmetu protiv moćne kompanije dočekana je kao veliko ohrabrenje i nadahnuće brojnim borcima za zaštitu šuma, rijeka i drugih prirodnih bogatstava Bosne i Hercegovine, te kao dokaz da su ispravan stav i čvrsti argumenti najjače oružje u njihovoj borbi.
Inače, SLAPP tužbe su – prema jednoj od definicija – neutemeljene tužbe koje pokreću moćni pojedinci /subjekti u društvu usmjerene zastrašivanju i utišavanju kritičkih glasova u društvu o pitanjima od javnog interesa, koja su protivna interesima tužitelja. Dakle, najjednostavnije rečeno – SLAPP tužbe su pokušaji moćnih subjekata u društvu da neosnovanim sudskim procesima zastraše kritičke glasove po principu „ako prođe – prođe“.
Kod Hajrije Čobo, očito – nije prošlo!