Sigurno si već čuo/la da je dobro mokriti nakon seksa. Možda ti je neko rekao da to pomaže u sprječavanju trudnoće ili infekcija. Ali, da li je to zaista istina?
Zašto je mokrenje nakon seksa korisno?
Mokrenje nakon seksa zapravo pomaže u smanjenju rizika od infekcija mokraćnog sustava, a ne neželjene trudnoće. Naime, tokom seksa, bakterije mogu ući u mokraćnu cijev i dovesti do infekcije mokraćnog sustava. Mokrenjem nakon seksa, pomažeš isprati te bakterije, smanjujući šanse za infekciju.
Da li je mokrenje nakon seksa obavezno?
Nema pravila koje kaže da moraš mokriti nakon seksa. Međutim, ako želiš smanjiti rizik od infekcija mokraćnog sustava, to je pametan potez. Bakterije mogu lako dospjeti u mokraćnu cijev tokom spolnog odnosa, pa je mokrenje nakon seksa jednostavan način da ih se riješiš.
Šta ako nije bio u pitanju penetrativni seks?
Ako nije došlo do kontakta koji bi omogućio bakterijama da dođu do uretre, mokrenje nije neophodno. Ipak, kod oralnog seksa, ako je došlo do kontakta sa klitorisom, mokrenje može biti korisno.
Kada je najbolje mokriti?
Idealno, pokušaj mokriti unutar pola sata nakon seksa. Što prije, to bolje, ali ne moraš se brinuti ako ne možeš odmah.
Može li mokrenje spriječiti trudnoću?
Ovdje dolazimo do velikog mita: Mokrenje NE sprječava trudnoću. Tokom penetrativnog seksa, sperma ulazi u vaginu, a urin izlazi iz mokraćne cijevi – dva potpuno odvojena sistema. Dakle, mokrenjem nećeš isprati spermu iz vagine.
A šta je sa spolno prenosivim infekcijama (SPI)?
Mokrenje može pomoći u sprječavanju infekcija mokraćnog sustava, ali nema učinka na spolno prenosive infekcije. Bakterije i virusi koji uzrokuju SPI ulaze u tijelo na drugačiji način, i mokrenje ih neće isprati.
Šta ako se ne pomokrim?
Ne brini! Iako je mokrenje nakon seksa korisno za prevenciju infekcija mokraćnog sustava, nije katastrofa ako se to ne dogodi svaki put. To je samo korisna navika, ali nije kraj svijeta ako ju nekad preskočiš.
Zaključno, mokrenje nakon seksa je dobra praksa za zdravlje, ali imaj na umu da ono ne sprječava trudnoću niti štiti od SPI. Ako ti je cilj spriječiti trudnoću ili se zaštititi od spolno prenosivih bolesti, fokusiraj se na korištenje kontracepcije i sigurnih metoda zaštite.