U RITMU DJ RAZIJAN: Kako tvoja omiljena playlista može smanjiti stres i anksioznost?

    Azra Mehmedović, poznata i kao DJ Razijan, sa svojim pratiteljima i pratiteljicama na društvenim mrežama nesebično dijeli znanje o i savjete o mentalnom, seksualnom i reproduktivnom zdravlju. Ovoga petka, za naš portal donosi priču o muzici kao alatu smanjenja stresa i anksioznosti, a njene savjete možete pronaći i na njenom Instagram profilu.

    Koliko puta si se osjećao/la kao da će ti glava eksplodirati od stresa, a jedino što ti pomažen je puštanje omiljene pjesme? Ispostavilo se da nisi jedini! Muzika nije samo dobar način da “pobjegneš” od svijeta, već je naučno dokazano da može imati veliki uticaj na tvoje mentalno zdravlje. Dakle, ako ti se čini da ti je Spotify najbolji terapeut, možda si u pravu! Muzika ima nevjerovatnu moć da utiče na naš mozak. Različite melodije, ritmovi i tekstovi mogu “dotaknuti” različite dijelove našeg mozga – one odgovorne za emocije, pamćenje i motivaciju. Ali najvažnija stvar? Može ti pomoći da smanjiš stres i anksioznost brže nego što ti treba vremena da skroluješ TikTok feed.

    Kako to funkcioniše?

    Kada slušaš muziku koja ti prija, tvoj mozak počinje da oslobađa dopamin – hormon zbog kojeg se osjećaš sretno. Isto tako, muzika smanjuje nivo kortizola – hormona stresa. Dakle, to nije samo “osjećaj” da te muzika smiruje, nego prava nauka u akciji!

    5 načina na koje muzika smanjuje stres:

    1. Prava melodija, pravi trenutak

    Zamisli ovo: imaš težak dan, šef te pritiska (ili profesori na faxu, realno), a jedino što ti treba je malo mira. Uključiš svoju omiljenu chill-out playlistu i – BAM! – odjednom osjećaš kao da je svijet malo ljepši. Muzika može usporiti tvoj puls i smiriti disanje, pa se odjednom osjećaš kao da si na plaži, a ne usred haosa.

    1. Muzika kao distrakcija

    Kad ti misli krenu u spiralu anksioznosti (da li si poslao/la onaj e-mail? Šta ako nisi?!), dobra pjesma te može izvući iz tog začaranog kruga. Umjesto da se vrtiš u krug misli, fokusiraš se na ritam, tekst i melodiju – i odjednom, anksioznost se smanjuje.

    1. Soundtrack tvog života

    Ponekad ti treba samo motivacija – recimo, kad pokušavaš preživjeti još jedan naporan dan na fakultetu ili poslu. Postavi sebi pravu pjesmu za svaki trenutak: kad si pod stresom, kad trebaš motivaciju ili kad se jednostavno trebaš isključiti. Muzika te može inspirisati, podići ti raspoloženje i čak pomoći da se osjećaš moćno – kao da si glavni lik svog života.

    1. Terapija za dušu

    Neki ljudi kažu da je smijeh najbolji lijek, ali hej, nemoj zaboraviti i muziku! Poslušaj omiljeni album kad ti treba emotivno olakšanje. Tuga, bijes, frustracija – sve to možeš “otpustiti” kroz pravu pjesmu. Ponekad ti nije potrebno riješiti sve probleme; dovoljno je da ih otpjevaš (ili vikneš, ako si više fan rocka).

    1. Zajedničko iskustvo

    Sjećaš se onog osjećaja kad se spojiš s ekipom na koncertu i svi pjevate u glas? To nije samo dobra zabava – zajedničko slušanje muzike smanjuje osjećaj usamljenosti i jača tvoju povezanost s drugima. Druženje uz muziku može biti prava terapija, čak i kad slušate tužne pjesme o raskidima.

    Okej, svi smo različiti, i nije svaka muzika za svakog. Ali evo nekoliko prijedloga na osnovu onoga što nauka kaže:

    • Klasična muzika (da, dobro si pročitao/la!) može smiriti tvoje nerve i smanjiti stres. Mozak voli klasične tonove, jer su često sporiji i harmoničniji.
    • Ambijentalna i instrumentalna muzika odlična je za fokus i opuštanje. Ako ti je potrebno da “isključiš” haos u glavi, ovo je pravi izbor.
    • Pop, R&B i jazz: Ako ti treba malo više ritma, a ne želiš nešto previše “nabrijano”, ove žanrove možeš slušati dok se lagano opuštaš.

    Ako te već nije uvjerilo sve što si pročitao/la, evo još jedan savjet – pretvori muziku u svakodnevni ritual. Umjesto da samo slušaš pjesme dok ideš do faksa ili posla, napravi posebne trenutke u danu za slušanje. Napravi jutarnju playlistu za buđenje, popodnevnu za smirenje, a večernju za opuštanje prije spavanja. Doslovno možeš napraviti playlistu za svaki dio dana!

    Ukratko – ako ti se slušanje muzike čini kao dobra terapija, vjeruj, to je zato što jeste! Smanjenje stresa, anksioznosti i poboljšanje raspoloženja su samo neki od bonusa koje ti muzika može donijeti. Tako da, sljedeći put kad se osjećaš loše, zaboravi na skupe terapije – samo pusti svoju omiljenu pjesmu, nasloni se i pusti da te note odvedu negdje gdje je život malo lakši. Zapamti: tvoje zdravlje (i mentalno i emocionalno) zaslužuje svu pažnju. A tvoja omiljena playlista? Pa, ona je tu da ti pomogne na tom putu!

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...