U Bijeljini je juče (nedjelja, 6. april) održan regionalni protestni skup protiv ugrožavanja životne sredine do koje bi neizostavno dovela eksploatacija litijuma i drugih ruda na Majevici. Protest je okupio nekoliko stotina građana iz mjesta koja gravitiraju Bijeljini, a čiji su građani i lokalne vlasti već ranije složno izrazili svoje protivljenje ideji o pretvaranju njihovih lokalnih zajednica u sirovinsku bazu velikih multinacionalnih kompanija.
Nažalost, iako je skup posvećen temi koja za budućnost ovog kraja ima izuzetnu važnost, te je okupio brojne građane iz više lokalnih zajednica i ima regionalni značaj, medijska pažnja koju je dobio nije na zasluženom nivou, što vjerovatno više govori o medijima u našoj zemlji nego o samom događaju.
Organizatori skupa su još jednom podsjetili na razloge zbog kojih se protive iskopavanju litijuma na Majevici, a koji se prije svega odnose na blizinu naseljenih mjesta i velike ekološke rizike kakve donosi eksploatacija ruda poput litijuma. Aktivistica organizacije za zaštitu okoliša Eko Put iz Bijeljine Snežana Jagodić Vujić na skupu je ponovila kako Majevica treba da bude park prirode, a ne rudnik litijuma.

“Želimo da ostanemo na svojim ognjištima i zato smo protiv novog oblika kolonijalizma kojim bogati dio svijeta za sebe gradi čistu energiju, uništavajući životnu sredinu i ljude u siromašnijem dijelu svijeta“, poručila je Vujićeva.
Aktivisti koji se protive rudarenju upiru prstom u predstavnike vlasti, koje smatraju saučesnicima u izvođenju projekata koji, kako navode, predstavljaju prijetnju po zdravlje ljudi, poljoprivredu i budućnost života u ovom kraju. „Svi koji pristaju da im gradovi i sela postanu zagađeni, saučesnici su u ovom ekološkom zločinu, zajedno sa onima koji su to isplanirali“, poručuju aktivisti za zaštitu okoliša.
Opasni procesi ekstrakcije koji se vežu uz tehnologiju dobijanja litijuma su među glavnim razlozima za protivljenje rudarskim projektima. Osim toga, u cijelom procesu se građani ne pitaju za mišljenje i uskraćena im je prilika da svoje protivljenje izraze na drugi način osim protestima. Znakovito je da su u protivljenju sumnjivim investicijama solidarno i složno ustali građani iz cijele mikroregije koja obuhvata planinu Majevicu i niziju Semberije u Bosni i Hercegovini, te dolinu Jadra u Srbiji. Ljudi su prepoznali kako se jedino slogom i saradnjom mogu suprotstaviti spregama biznisa i politike.
“Borimo se, ljudi, naučimo ljude da ovdje nema politike! Voda, vazduh ne znaju za religiju i za naciju. Znaju samo za ljude. Ta zemlja je mene othranila. Lažu nas kad kažu da je to neko novo zlato“, pozvao je na jedinstvo doktor Ljubinko Petković iz udruženja Čuvari Majevice.

Naročito inspirativan nastup na skupu je imao glumac Aleksandar Stojković. On je u svom govoru upozorio kako bi zagađenje zemljišta i uništavanje prirode moglo dovesti do odlaska stanovništva, te poentirao da je najveći patriotizam čuvati svoju zemlju čistom i lijepom.
„Biće kasno, ne treba nam ni Bosna i Hercegovina ni Republika Srpska nezavisna ako je otrujemo i ako u njoj ne bude naroda. Šta nam sve to vrijedi? Mi se moramo promijeniti!“, poručio je Stojković uz aplauze prisutnih.