RADIO-DRAMA “IBRET”: Od sad i u Biblioteci za slijepa i slabovidna lica

    Imajući u vidu nedostatak medijskog sadržaja općenito, a posebno radijskog programa, Fondacija CPI je pristupila organizaciji, pisanju scenarija, snimanju i produciranju radio-drame s ciljem problematiziranja, stavljanja u fokus i pokretanja rasprave o temama iz oblasti upravljanja, kao što su sloboda izražavanja, borba protiv lažnih vijesti, reforma javne uprave, učešće civilnog društva u donošenju odluka i borba protiv sive ekonomije i korupcije. Tako je nastala radio-drama “Ibret”.

    „Teme koje problematizira radio drama bile su nam veoma poznate s obzirom na to da u ovim oblastima Fondacija CPI djeluje već više od petnaest godina, ali sam format i za nas je bio svojevrsna avantura. Tom prilikom okupili smo tim mladih studenata II godine Odsjeka za glumu – Akademije Scenskih umjetnosti u Sarajevu, i tako je zahvaljujući zajedničkim idejama i entuzijazmu završena radio drama „Ibret“, koja je pokušala probleme BH društva i njenih građana sagledati iz neke druge perspektive“, istakli su iz Fondacije CPI.

    Konsultacije oko radio-drame “Ibret” (Foto: CPI)

    Osim što je dostupna na zvaničnom Youtube kanalu, Fondacija CPI je radio dramu „Ibret“ ustupila na raspolaganje Biblioteci za slijepa i slabovidna lica u BiH.

    „Saradnja sa Bibliotekom za slijepa i slabovidna lica u BiH pružila nam je priliku da se bliže upoznamo sa njihovim radom, bibliotečkim fondom, ali i sa iskustvima volontera i korisnika biblioteke. Za njih su teme koje smo obradili životne, ali sama forma radio drame nešto sasvim novo, veoma zanimljivo i inovativno“, dodali su iz Fondacije CPI.

    Među korisnicima biblioteke je Vedin Hajduković, diplomirani profesor pedagogije, koji preko četrdeset godina koristi biblioteku za slijepa i slabovidna lica u BiH. Nakon preslušavanja radio drame „Ibret“ utisci su:

    „Jako je zanimljiv koncept „Ibreta“ i nešto sasvim novo u samoj ponudi biblioteke. Dobro je da se slijepi i slabovidni mogu upoznati sa nekim savremenijim konceptom. „Ibret“ će sigurno potaknuti na razmišljanje sve naše korisnike koji su ga već poslušali, ali možda će i kod onih koji nisu imali želju za čitanjem probuditi žeđ za tako nešto. Inovativni pristupi su uvijek značajni za animiranje novih mladih korisnika“, zaključio je Hajduković.

    Vedran Jakupović, univerzitetski profesor, kao volonter biblioteke pročitao je i snimio više od deset knjiga, a i sam objavio i snimio knjigu priča, koja na koricama ima QR kod preko kojeg slijepa i slabovidna lica mogu poslušati ono što je napisano u knjizi.

    „Važno je ljudima koji ne mogu čitati pokušati na ovaj način približiti i dočarati knjigu. I ja privatno jako volim čitati, ali nekako puno posvećenije i pažljivije čitam dok radim u biblioteci, jer želim da korisnici uživaju dok slušaju knjigu“, naglašava Jakupović.

    U Fondaciji CPI sretni su što su putem drame „Ibret“ korisnicima ponudili novo iskustvo koje će im omogućiti i da steknu nova saznanja, stoga priču zaključujemo rečenicom jednog od korisnika Biblioteke za slijepa i slabovidna lica:

    „Svako djelo je novo saznanje, a svaka rečenica je novo iskustvo“.

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...