PROTESTI U AUSTRALIJI: Šta možemo naučiti?

    Fotografija: Getty Images

    Prošlogodišnji protesti ili okupljanja kojima je bosanskohercegovačko građanstvo ili, tačnije, kojima su žene Bosne i Hercegovine zatražile strože kazne, više reakcija i borbe protiv nasilja nad ženama okupili su vrlo mali broj osoba. Više puta su mediji i javnost kritizirali izostanak reakcije vlasti, a kada se pozove na djelovanje odziv bude minimalan i nekako se femicidi i nasilje nad ženama potisnu u drugi plan dnevnopolitičkim raspravama.

    Iako ponekad (pogrešno) mislimo da je nasilje nad ženama prevalentan problem manje razvijenih društava, ono je sveprisutno. U Australiji se trenutno održavaju masovni protesti s ciljem uspostavljanja strožih zakona o nasilju nad ženama. Naime, u toj državi je u prosjeku svaka četiri dana ove godine ubijena jedna žena. U posljednjem napadu u trgovačkom centru, ubijeno je šest osoba, pet od kojih su bile žene, a policijska komesarka je po utvrđivanju činjenica zaključila da su žene bile meta jer je počinioc izbjegavao muškarce u napadu. Demonstranti širom Australije zahtijevaju proglašenje rodno zasnovanog nasilja vanrednim stanjem na nacionalnom nivou te uvedu mehanizmi i stroži zakoni koji će spriječiti dalje nasilje.

    Jedna od organizatorica australskih protesta, Martina Ferrara, jasno je iznijela zahtjeve demonstranata: alternativne opcije prijave nasilja, podrška žrtvama i medijsko pokriće njihovih priča koje bi im omogućilo zauzimanje za sebe i smanjilo tabloidski naglasak na počinioce. Zabrinut zbog moguće eskalacije demonstracija, na skupu u glavnom gradu Australije – Canberri, obratio se i Anthony Albanese, trenutni premijer koji je priznao da vlasti moraju raditi bolje na ovom pitanju, naglašavajući važnost promjene kulture, stavova, pravnog sistema i pristupa vlasti. Svoje izlaganje završio je zaključkom „Moramo se pobrinuti da ovo nije samo dužnost žena već i muškaraca – da mijenjaju ponašanje muškaraca.“

    Šta je to drukčije između naših protesta i onih u Australiji?

    Australski protesti primjer su za svaki sloj društva u BiH – od aktivista i aktivistkinja, vlasti, do medije. Primarno, kroz feministički online kolektiv Destroy the Joint prikupljaju se pravovremene informacije o slučajevima nasilja nad ženama koje se dijele u medijima, ove informacije onda grupa aktivista i aktivistkinja koristi kako bi formulirala zahtjeve za proteste, a vlasti su pozvane na odgovornost svakim okupljanjem i kroz pisane zahtjeve za stavljanje ove teme na agendu. Donosioci odluka, osjećajući odgovornost pod pritiskom dolaze na skupove i aktivnije se počinju baviti ovim pitanjem. Osim toga, mase shvataju ozbiljnost ovog problema i izlaze na ulice u potrazi za pravdom. Ono što se kod nas izgubilo je kolektivni osjećaj odgovornosti i uz taj gubitak jednostavno biramo da ne vidimo probleme koji nas se naizgled ne tiču. No, tiče nas se svih. Dalje, rijetko imamo jasno formulirane zahtjeve u zakonskom smislu, aktivističke grupe i njihovi zahtjevi nerijetko se razlikuju, a ustrajnost u protestima nije se pokazala kao jača strana bh. ustanaka protiv nasilja. Naš pristup mora prestati biti reaktivan i mora postati proaktivan jer – nasilje ne jenjava i nasilnici ne prave pauze u svojim djelima. Trebamo se zapitati da li nam, zaista, za reakciju treba video ubistva ili odgovor na pitanja poput da li ga je varala?

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...