Povodom posljednjeg susreta predstavnika vladajuće koalicije na nivou Bosne i Hercegovine, organizacije civilnog društva BiH su analizirale javne stavove u kontekstu izmjena Izbornog zakona BiH, te ponovile svoj jasan stav da se nove tehnologije moraju uvesti u izborni proces. Zbog toga navode kako smatraju neprimjerenim, neproduktivnim i neprihvatljivim stavove predstavnika vladajuće koalicije na državnom nivou, posebno predstavnika tzv. “Trojke”, da se prijedlog teksta Izbornog zakona BIH kojeg je usvojio Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH ne usvoji i u njenom Domu naroda.
„Ovakva praksa je potpuno neprihvatljiva, nejasna, suprotna interesima građana Bosne i Hercegovine. Posebno ostaje nejasno kako su zastupnici vladajuće većine stranaka ’Trojke’ u Zastupničkom domu glasali ZA prijedlog izmjena u Zastupničkom domu PS BIH a onda, nakon susreta sa HNS i SNSD, obavještavaju javnost da će u Domu naroda PS BIH glasati PROTIV. Istovremeno, vladajuća većina nema neki novi usaglašeni prijedlog koji bi se u nekom kratkom roku mogao usvojiti“, navode iz organizacija civilnog društva koje su inicirale Deklaraciju o ustavnim i drugim reformama BiH na putu u EU i NATO.
Naprotiv, kako navode predstavnici Jevrejskog kulturnog društva La Benevolencija, Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca, Hrvatskog narodnog vijeća, Srpskog građanskog vijeća, ANI Krug 99, Foruma parlamentaraca BiH 1990 i Centra za promociju civilnog društva, u javnosti se pojavilo nekoliko prijedloga, van usaglašenih izmjena unapređenja integriteta izbornog procesa, koji su u suprotnosti sa presudama Evropskog suda za ljudska prava i za koje – po izjavama “vladajućih” – ne postoji nikakav stepen usaglašenosti.
„Ovakav način vođenja političkih procesa ne vodi nikuda ili bolje rečeno vodi nas u fazu da se ni usaglašene izmjene Izbornog zakona BiH, kojima se u velikoj mjeri unapređuju fer i pošteni izbori u BIH, neće usvojiti. Ovo je u direktnoj suprotnosti sa interesima građana BiH“, stoji u saopćenju ovih organizacija civilnog društva.
Njihovi predstavnici upozoravaju da se takvim načinom opstruira i najavljena reakcija Ureda visokog predstavnika (OHR) sa kojom ih je visoki predstavnik Christian Schmidt precizno upoznao na sastanku kojeg su imali s njim. Po njima, nije jasno da li se radi o neznanju, pogrešnim procjenama ili nekim “zakulisnim” tajnim dogovorima stranaka tzv. „Trojke“, ali jasno je da OHR još uvijek ima nezamjenjivu ulogu u situaciji kada se kapacitet institucija BiH pokazuje kao nedovoljan da se na adekvatan način obračunaju sa institucionalnim blokadama, a kamoli sa rušiteljima ustavno-pravnog poretka u BiH.
„Stoga, pozivamo OHR i gospodina Schmidta da odmah reagira i vrati dostojanstvo građanima BIH donošenjem odluke o izmjenama Izbornog zakona BIH koji se odnosi na unapređenje integriteta izbornog procesa. Pozivamo delegaciju EU da, kao i ambasada SAD, odmah javno iskaže podršku Visokom predstavniku u ovim pitanjima jer je sasvim jasno da ulazimo u neki novi ’politički tunel’, gdje niko ne vidi svjetlo na njegovom kraju,“ naglašava se u saopćenju sedam organizacija.
Također, pozvali su i delegate, posebno „Trojke“ da u Domu naroda PS BiH podrže usvojeni prijedlog izmjena Izbornog zakona BIH.
„Sve druge dodatne izmjene Izbornog zakona BiH koje su na stolu tražiće široku javnu raspravu, i neće biti moguće da samo stranke vladajuće većine odlučuju o ovim važnim pitanjima, posebno jer ne vidimo da je implementacija presuda Europskog suda za ljudska prava u fokusu rješavanja. Prijedlog HDZ- a bi čak onemogućio i otvaranje pregovora sa EU jer je u direktnoj suprotnosti sa evropskim stečevinama“, poručuje grupa sedam organizacija civilnog društva okupljenih oko Deklaracije iz 2022. godine.