NIGER: Labirint geopolitičkih rivalstava iza zavjese nasilja

    Niger je zahvaćen noćnom morom epskih razmjera dok je oružani napad na predsjedništvo doveo cijelu državu na rubu propasti. Državni udar, koji je organizirala pobunjenička frakcija unutar vojske, rezultirao je nepredvidivom situacijom sa taocima i nemilosrdnom ofanzivom širom zemlje, što je izazvalo opći šok u regiji Sahel.

    Dok je sunce zalazilo na sudbonosni dan 27. jula, haos se spustio na glavni grad Nigera, Niamey, a teško naoružani militanti drsko su gađali samo srce nacije, predsjedničku palatu. Nakon nemilosrdnog napada, svjedoci smo talačke krize koja uključuje visoke vladine zvaničnike i strane dostojanstvenike, što je pojačalo strah od borbe za vlast u redovima zemlje.

    Nasilje je uzelo tragičan danak, izgubljeni su nevini životi, a državna infrastruktura je na izdisaju. Nekada mirna predsjednička palata, sada se nalazi u rukama vojske.

    Iza zavjese nasilja krije se labirint geopolitičkih rivalstava koja su se dugo odigravala u regionu Sahela. Strateški položaj Nigera učinio ga je bojnim poljem za suprotstavljene interese, s globalnim silama koje se bore za kontrolu nad njegovim ogromnim rezervama uranijuma i nafte. Posljednji napad na Predsjedništvo šalje jezivu poruku o tome koliko daleko će neke interesne grupe ići kako bi osigurale svoj utjecaj i ambicije u ovoj zemlji bogatoj resursima.

    Kriza u Nigeru se ne može shvatiti bez razumijevanja historijskih tenzija koje su oblikovale ovaj geopolitički ambijent. Međuetnički sukobi, naslijeđe kolonijalizma i učestali pokušaji državnog udara ostavili su duboke ožiljke na političkom reljefu zemlje. Oružani napad na predsjedništvo služi kao gorak podsjetnik na neriješena pitanja koje i dalje more i destabiliziraju državu.

    Dok su počinioci napada i dalje van dosega, stručnjaci spekulišu o motivima iza drskog čina. Socio-ekonomski dispariteti i bespuće nezaposlene omladine podstakli su neslaganje i očaj, čineći ih podložnim ekstremističkim ideologijama. Infiltracija militantnih grupa iz susjednih regija, zajedno sa unutrašnjim neslaganjem vojske, stvorila je smrtonosnu mješavinu nasilja i izdaje.

    Regionalni analitičari i stručnjaci upozoravaju da se Niger nalazi na ivici potpune propasti. Oni ukazuju na zlokobnu konvergenciju terorizma, lokalnih inicijativa i mračnih planova kao pokretačku snagu ove smrtonosne krize koja prijeti da će se prenijeti i na druge, susjedne države. Klimatske promjene, koje pogoršavaju oskudicu resursa i eskaliraju tenzije, dodaju dodatni sloj složenosti nestabilnoj situaciji.

    Ono što budućnost donosi za Niger ostaje potpuno neizvjesno, jer nacija se bori s teškim putovanjem ka oporavku i stabilnosti. Podrška Ujedinjenih nacija, zajedno sa odlučnim naporima svjetskih sila da se otklone osnovni uzroci nestabilnosti, ključna je za sprečavanje daljeg pada u tamu.

    Ostavljanje Nigera u nemirima i nasilju, obilježenim oružanim napadom na predsjedništvo, bilo bi jeziva napomena na krhkost mira i stabilnosti u Sahelu. Dok svijet gleda užasnuto, nacija stoji na raskrsnici, naročito građani koji napuštaju zemlju. Kriza kakvu gledamo jeste jasan poziv na jedinstvo, odlučnu akciju i nepokolebljivu posvećenost vraćanju mira i nade u naciju na rubu očaja.

     

    Socijalne mreže

    6,325LjubiteljiSviđa mi se
    402SljedbeniciPratite
    294SljedbeniciPratite
    1,690PretplatniciPretplatite se

    Pretplatite se

    Povezani članci

    AEDES ALBOPICTUS: Opasni azijski tigrasti komarac

    Piše: Husein Ohran Jedna od najozbiljnijih posljedica klimatskih promjena jeste...

    NAŠE BLAGO: Bh. autohtone domaće životinje

    Piše: Husein Ohran Bosna i Hercegovina je zemlja koja se...

    “Eco-friendly” goveda

    Piše: Husein Ohran Iako mnogima ovaj podatak nije poznat –...

    Kako naša ishrana utiče na globalno zagrijavanje?

    Piše: Husein Ohran Očekuje se da će do 2050. godine...